rakip analizi

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları yaparak web sitenizin arama motorları sıralamasında yükselmesini sağlayabilirsiniz. SEO çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan bir tanesi de rakip firmaların analiz edilmesidir. Rakip analizi yapmak SEO açısından oldukça önemlidir. Rakip analizi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce rakip analizinin neden önemli olduğunu anlatacağız.

Rakip Analizi Neden Önemlidir?

Rakip analizi yapmak ve rakip firmaların SEO çalışmaları için neler yaptığını takip etmek birkaç sebebe dayanır. İlk olarak, rakip web sitelerinin hem ürünler hem de içeriklerde hangi anahtar kelimeler üzerinde çalıştıklarını görmek için rakip analizi yapılmalıdır. Böylelikle bu anahtar kelimeleri inceleyebilir ve kendi çalışmalarınızı değerlendirebilirsiniz.

Rakiplerin başarılı olmadığı ya da henüz yer almadığı anahtar kelimeleri de rakip analizi yaparak bulabilirsiniz. Böylece rakiplerin bulunmadığı alanlar üzerinde çalışabilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca sıralamada yüksek oldukları anahtar kelimeler için ne yapabileceğinizi çözümleyebilirsiniz.

Rakiplerinizin en fazla trafik aldığı anahtar kelimelerini ve kelime öbeklerini belirleyerek, siz de bu kelimelere yönelebilir ve organik trafik çekmek adına çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca rakip analizi sayesinde sektördeki rekabetin hangi noktasında yer aldığınızı anlayabilirsiniz. Her alanda olduğu gibi SEO’da da rakip analizi yapmak, stratejinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakiplerinizi Belirleyin

Rakip analizi yapmak için öncelikle hangi firmaların rakibiniz olabileceğini belirlemelisiniz. Ardından arama motorlarının ilk iki sayfasında bulunan ve PageRank’i yüksek olan web sitelerini belirlemelisiniz. Yani sektörünüzle alakalı içerik yayınlayan her web sitesi sizin rakibinizdir.

Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Rakip analizi için kendi sektörünüzle, ürün ve hizmetlerinizle, içeriklerinizle alakalı olan anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Ardından rakiplerinizin sizden farklı olarak hangi kelime gruplarına yer verdiğini belirlemelisiniz. Daha sonra tüm anahtar kelime öbeklerinin yer aldığı bir liste oluşturmalısınız.

Eğer kendi siteniz için bir anahtar kelime çalışmasına yer vermediyseniz, kendi ürünlerinizle ve içeriklerinizle ilgili bir liste çıkartmalısınız. Ürünlerinizin arama motorlarında nasıl aranacağıyla ilgili bir araştırma yaparak, hangi anahtar kelime öbeklerine yönelik çalışmalar yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Bu fikirler için arama motorlarından faydalanabilir veya rakip web sitelerinin aynı türdeki ürünler için nasıl reklam kampanyası düzenlediklerini kontrol edebilirsiniz. Son olarak Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanarak, belirlediğiniz anahtar kelimelerin hacimlerini bulabilirsiniz.

Rakiplerinizin Sayfa ve Alan Adı Otoritelerini Araştırın

Rakiplerinizin sayfa otoritesi (SO) ve alan adı otoritesi (AO) araştırmaları oldukça önemlidir. Çünkü rakiplerinizin SO ve AO değerleri sizinkinden yüksekse, SEO çalışmalarını farklı anahtar kelime öbeklerine yönlendirmeniz gerekecektir. Bunun nedeni; sizin sıfırdan başlayacağınız sektörde, otoritesi yüksek olan web siteleriyle rekabetinizin zor olacağındandır. Aynı zamanda zaman kaybına da yol açacaktır. Aynı kelime grupları yerine rakiplerinizin yer almadığı anahtar kelime gruplarında yoğunlaşarak farklı kategorilerde ilerleme kaydedebilir ve farklı arama sonuçlarında sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Rakiplerinizin SO ve AO otoritelerini ölçmek için MOZ’un Open Site Explorer özelliğini kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde bazı konularda fikir edinebilirsiniz, fakat detaylı sonuçlara ulaşamazsınız. Detaylara ulaşmak istiyorsanız ücretli sürüme geçmeniz gerekmektedir.

Kendi Sayfalarınızla Rakiplerinizin Sayfalarını Karşılaştırın

Yukarıda açıkladığımız her şeyi yaptıktan sonra web siteleri hakkında pek çok veriye sahip olacaksınız. Bu verileri elde ettikten sonra tek yapmanız gereken sayfa karışılaştırmasıdır. Böylece SEO rekabetinde ne durumda olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Kendi sayfalarınız ile rakip sayfaları karşılaştırmak adına Quicksprout’u kullanabilirsiniz. Bu aracı sitenizin kaydını yaparak kullanabilirsiniz. Site kaydının yanında Google Analytics hesabınıza erişimi de açmalısınız. Ardından sayfa karşılaştırmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Sayfa karşılaştırmalarına yarayan bit diper araç da Side by Side Comparison Tool’dur. Bu araç ile; sayfa boyutlarını, kaç adet link olduğunu, sayfadaki anahtar kelime sayısını, anahtar kelime yoğunluğunu ve link yapılarını görebilirsiniz. Ayrıca bu aracı, alan adı ve sayfa otoritesi sizden yüksek olan sitelerin analizinde de kullanabilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin hangi alanda daha iyi olduğunu görebilirsiniz ve sitenizde iyileştirmelere gidebilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar