google pagespeed

PageSpeed Test Aracıyla Başarı Nasıl Sağlanır?

Web sitesi yüklenme hızı genel kullanıcı deneyimi için bir önceliğe sahiptir ve aynı zamanda SEO sıralama kriterlerinden biridir. Gerçek şu ki, insanlar bir sayfanın yüklenmesi için beş saniyeden fazla beklemiyorlar. Eğer web siteniz yeterince hızlı yüklenmiyorsa potansiyel müşterileri kaybedersiniz. Çevrimiçi trafiğin % 70’den fazlası mobil cihazlardan geliyor ve herkes bir sitenin neredeyse anında yüklenmesini bekliyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak Google PageSpeed test aracıyla başarı nasıl sağlanır açıklayacağız.

Google PageSpeed ​​Test Aracıyla Başarı Nasıl Sağlanır?

İzlenmesi gereken adımları açıklamadan önce PageSpeed aracının en iyi web performansı uygulamaları için sadece kılavuz niteliği taşıdığını söylememiz gerekir. Web sitenizin sayfa yükleme hızını artırmak için optimize önerileri sunar ve olumlu sonuçlar elde etmek, sunucu ortamınızın ayarlanma şekline bağlıdır. İzlenmesi gereken adımların bazıları teknik uzmanlık gerektirirken bazıları gerektirmez. Şimdi bu adımları sırasıyla detaylandıracağız.

Resimleri Optimize Edin

PageSpeed ​​Insights Tool, resimlerinizin boyutlarını küçülterek, daha hızlı yüklenmesi için optimize edilmesini öneriyor. Bu sorunu çözmek için iki önemli şey yapılabilir;

  • Compressor.io ve TinyPNG gibi araçları kullanarak tüm görüntüleri sıkıştırabilirsiniz. Bu araçlar ücretsizdir ve bazı durumlarda görüntünün kalitesini düşürmeden görüntü dosyası boyutunu % 80’den daha düşük bir seviyeye düşürebilir.
  • Görüntü kalitesini düşürmeden görüntü boyutunu en aza indirgeyin. Örneğin; web sitenizde 250×250 boyutunda bir resim olmasını istiyorsanız, resmin sunucuda olması gereken boyutu budur. Hiçbir zaman daha büyük resimlere sahip olmamalı ve CSS veya HTML etiketleri kullanarak boyutlarını düşürmelisiniz.

Resimlerinizin her birini indirin, ardından manuel olarak sıkıştırın ve yeniden boyutlandırın. Bu görüntüleri optimize ettikten sonra sunucunuza yüklediğiniz tüm yeni resimleri optimize etme alışkanlığı kazanmalısınız. Her yeni resim sıkıştırılmalı ve yeniden boyutlandırılmalıdır. Google halihazırda optimize edilmiş görüntüleri indirmenize izin verir ve sadece sunucunuza yükleyebilirsiniz. Aynı şeyi JavaScript ve CSS ile de yapabilirsiniz.

JavaScript ve CSS Dosyalarını Küçültün

Google, JavaScript ve CSS dosyalarının küçültülmesini öneriyor. Küçültme işlemi; gereksiz boşlukları, karakterleri, CSS ve JavaScript dosyalarından gelen yorumları kaldırarak dosyalarınızın boyutlarını azaltır. Yazılımcılar muhtemelen kodlama sırasında birçok boşluk ve yorum bırakacaktır. Bunlar dahi CSS ve JavaScript dosyalarınızın boyutunu iki katına çıkartabilir. Bu sorunu çözmek için Gulpjs’i sunucunuza kurun. Araç otomatik olarak yeni bir CSS dosyası oluşturur ve tüm boşlukları kaldırır. Ayrıca yaptığınız tüm yeni değişiklikler için otomatik olarak yeni bir CSS dosyası oluşturur ve gereksiz karakterleri kaldırır. Boşlukların kaldırılmasına dair daha fazla bilgi edinmek için Google’ın kılavuzunu incelemelisiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız Autoptimize eklentisini yükleyiniz. PageSpeed ​​Aracından optimize edilmiş dosyaları da indirebilirsiniz.

Tarayıcı Önbelleğini Kullanın

Birçok web sitesi için önbelleği kullanmak oldukça güçtür. Bu problemi çözmek için web sitenizdeki her statik dosyayı CDN’ye taşımalısınız. CDN, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan sunucu ağıdır. Resimler, CSS ve JavaScript dosyaları gibi web sitelerinin statik sürümünü önbelleğe alma yeteneğine sahiptir. CDN; web site içeriğinizin bir kopyasını sunucularında saklar ve sitenize ziyaretçi geldiğinde en yakın sürücüden içeriğin yüklenmesini sağlar. Tüm görüntüleri, CSS ve JavaScript dosyalarını CDN’ye taşıyınız ve sadece HTML dosyasını ana sunucuda saklayınız.

Bunları yaptıktan sonra dahi PageSpeed aracı, üçüncü parti kaynaklar için tarayıcı önbelleğini kullanmanızı önerebilir. Örneğin sosyal medya komut dosyası sorunu yaşıyorsanız sağlanan sayaçları CDN’de barındırılan bazı statik görüntülerle değiştirin. Böylece sorun çözülmüş olacaktır.

Sıkıştırmayı Etkinleştirin

Sıkıştırmayı etkinleştirme önerilerini uygulamak sadece sunucu ayarlarında gerçekleştirilebilir. Teknik bilginiz yoksa teknik destek ekibinden sunucunuz için GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmesini isteyebilirsiniz.

Mobil Deneyimi Optimize Edin

Mobil deneyim; farklı çözünürlük türleri için doğru yazı tiplerini kullanan ve iyi bir navigasyon sistemine sahip olan duyarlı bir mobil sürümü göstermekle ilgilidir. Web sitenizin farklı mobil cihazlarda nasıl göründüğünü kontrol ediniz ve her cihaz için optimize ediniz.

Bunlar Google’ın PageSpeed aracı ile Monitor Backlinks puanının % 100 olmasını sağlamak için takip edilen en önemli adımlardır.

0 Yorum
Yorumlar