özgün makale

Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Özgün makale nasıl yazılır dendiğinde akla daha önce hiç yazılmamış makale gelir. Ancak özgün makale demek; kendi görüşleriniz ve kendi yorumunuzla yazdığınız, hiçbir kaynaktan birebir cümle almadığınız makalelere verilen isimdir. Bu noktada makalelerin birbirine benzemesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak makalelerin kelime dizilişlerinden anlatım biçimlerine kadar pek çok şeyinin aynı olması makalenin özgün olmadığı anlamına gelir. Ayrıca kelimelerin yerlerini değiştirmek ya da kelimeleri eş anlamlılarıyla kullanmak da makalenin özgünlüğünü etkileyebilir. Arama motoru botları bu tarz hileleri farkedebilir.

Özgün Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Yazdığınız makalenin en az 300 kelime olması gerekmektedir.
 2. Makalede kullanacağınız anahtar kelimelerin makaleyle alakalı olması gerekmektedir. İlgisi olmayan anahtar kelimeler kullanmamalısınız.
 3. Temel anahtar kelimenin başlıkta ve linkte geçmesine dikkat etmelisiniz.
 4. Makalenizde kullandığınız anahtar kelimelerin bazılarını arama motoru botlarının bulmasını sağlamak amacıyla kalınlaştırın, italik olarak kullanın ya da altı çizgili kullanmalısınız. Ancak bunu makalenin tümünde yapmanızın hiçbir şey ifade etmeyeceğini unutmamalısınız.
 5. Makalenizde kullanacağınız görselin başlığında ve alternatif adında anahtar kelimenizi kullanmayı unutmamalısınız.
 6. Makalenizi okuyacak kişileri etkilemesi açısından makalenizde etkili bir hitap şekli kullanmalısınız ve yazım kurallarına dikkat etmelisiniz.
 7. Makalenizin alt başlıklarında belirlediğiniz anahtar kelime gruplarını geçirmelisiniz.
 8. Özgün makale yazarken resim, video gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Tüm bu maddeleri doğru bir biçimde uyguladığınız özgün bir makale elde etmiş olacaksınız.

Özgün Makale Arama Motorlarında Nasıl Üst Sıralara Çıkar?

 1. Özgün makale ürettikten sonra sosyal medya platformlarında paylaşımını yapın ve kullanıcıların da paylaşmasını sağlayın.
 2. Makalenizde kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerin arama motorundaki rekabet seviyesini göz önünde bulundurun. Bu rekabet seviyesine göre hangi anahtar kelimeyi kullanıp kullanmayacağınıza karar verin.
 3. Makalelerinize yorum yapılmasını sağlayın.
 4. Site içi SEO çalışmalarınıza önem verin ve özgün makaleniz sayesinde optimizasyonunuzu geliştirin.
 5. Makalenizde ana başlık haricinde de alt başlıklar kullanın ve bu alt başlıkları önem sırasına göre düzenleyin.
 6. Kaliteli web sitelerinden backlink alımı yapın.

Özgün makalenizi yazdıktan sonra yukarıda sıraladığımız yöntemleri uygularsanız makalenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar