seo ve içerik

Müşterileri Etkilemek İçin SEO ve İçerik Nasıl Kullanılır?

Arama pazarlaması ve aslında tüm dijital pazarlama, son 20 yılda mükemmel bir gelişme gösterdi. Böylelikle, modern pazarlama ekiplerinin çekirdek stratejisi eski müdahaleci taktiklerden değer temelli pazarlamaya doğru kaydı. En başarılı pazarlama ekipleri, alıcıların yolculuklarının her aşamasında müşterilere değer sunma çabalarına yeniden odaklanır hale geldi. Bu değişim, modern pazarlama ekiplerinin içeriğe yatırım yaparak uyum sağlamaları gerektiği anlamına geliyor. Ve markaların içerik pazarlama ekipleri büyüdükçe ve içerik üretme konusunda iki katına çıktıkça, SEO daha önemli, stratejik ve proaktif bir oyuncu haline geliyor.

İçerik pazarlama dünyasında kazanmak için içerik ve SEO ekiplerinin uyum sağlaması gerekmektedir. Sonuçta içerik olmadan SEO olmaz ve SEO olmadan içerik bulunmaz. SEO ve içerik arasındaki uyum, içeriğin alıcı yolculuğunda optimize edilmesini sağlamak için anahtardır. Her aşamada, uygun SEO ve içerik stratejilerini birlikte kullanarak maksimum değeri elde etmek ve potansiyel müşterilere dönüştürmek önemlidir. Bunu göz önünde bulundurarak bu içeriğimizde müşterileri etkilemek için SEO ve içerik nasıl kullanılır açıkladık.

Müşterileri Etkilemek İçin SEO ve İçerik Kullanımı

İlk Aşama: Farkındalık

Dönüşüm sağlamanın ilk aşamasında markanız hakkında farkındalık yaratmaya çalışıyorsunuz; bu noktada potansiyel müşterileriniz henüz satın alma işlemine geçmemiştir. Aksine, büyük olasılıkla bir sorun veya fırsat fark etmişlerdir ve verileri araştırıp tahsil ederek onların durum incelemelerini yapmaktadırlar. Dönüşüm hızının üstünde olan içeriğinizin amacı onları çözümünüzde veya ürününüzde satmak değil, sadece bilgi vermekle ilgilidir. Yararlı bilgiler sunmak, markanızı güvenilir bir otorite olarak konumlandırır. Yapılan araştırmalara göre, tüketiciler eğitim içeriği tükettikten sonra % 131 daha çok satın alma işlemi gerçekleştiriyor.

Müşterilerin değerli içerikler sunan markalara karşı daha fazla güven ve yakınlığı vardır. Örneğin; farkındalık aşamasında kullanıcılar “Bir leke nasıl çıkarılır?” sorusunu arayabilirler. Ancak amaçları bir leke çıkarıcı satın almak değil, çözümleri keşfetmektir. Sunduğunuz kaynak, kitlenize ve ihtiyaçlarına bağlıdır, ancak dönüşüm hunisinin en üstünde en iyi şekilde sunulan ideal içerik türleri şunları içerir:

 • Nasıl yapılır kılavuzları
 • Videolar
 • Tanıtım yazıları
 • E-Kitaplar
 • Diğer uzun biçimli içerik.

Hedef; müşterilerin bu aşamada SERP’lerde yer almasını istediği soru temelli sorguların etrafında bu içeriği optimize etmektir. Burada içerik ve SEO bir araya geliyor. Anahtar kelimeler, içeriğin sayfa yapısına entegre edilmelidir. Bugün hem markalar hem de müşteriler için en değerli SERP sonuçlarından biri Google’ın Yanıt Kutusu. Yanıt Kutusu, SERP’in üstünde görünen özellik bir snippet’tır. Yanıt kutuları bir süredir dolaşıyor ancak Google, arama amacına içerikle daha iyi uyum sağlayabildiğinden daha belirgin hale getiriyor. Cevap kutuları içeriği, yalnızca sonuçların üst kısmına sığdırmakla kalmaz, aynı zamanda markanızı konunun otoritesi olarak öne ve merkeze koyar. Sıfır noktası olarak da bilinen Yanıt Kutusunun kesin kuralları yoktur ve içerik ilk sayfadaki herhangi bir sonuçtan gelebilir. Bu, bir arama amacının kombinasyonu, içeriğin yapısı ve biçimlendirmesiyle ilgilidir. Bununla birlikte, uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanın ve doğal değeri sağlamanın kilit nokta olduğunu biliyoruz.

İkinci Aşama: Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir müşteri farkındalığı aştıkça, farklı çözüm sağlayıcılarını veya mevcut araçları değerlendirmek için, içeriği aradıkları ikinci aşamaya geçerler. Dönüşüm sağlamanın ikinci aşaması, tartışmasız bir biçimde alıcının yolculuğunun en etkili noktasıdır. Bu aşama; rekabetçi manzarayı değerlendirdikleri ve bir çözüm üzerinde benzerlik geliştirdikleri yerdir. Bu aşamada hedeflediğiniz içerik ve anahtar kelime türleri farkındalık aşamasından daha farklıdır. Örneğin arama sorgusu “Bir lekeyi çıkarma”dan “en iyi leke çıkarıcı” olarak değişir. Bunun gibi sorgular alıcıların bu aşamaya geçtiğinin ve belirli çözümler aradığının göstergesidir. Bu aşamada geniş bir müşteri kitlesini eğitmek yerine potansiyel bir alıcıyla iletişim kuruyorsunuz. Burada iyi işleyen içerikler şunlardır;

 • Durum çalışmaları
 • Veri sayfaları
 • Alıcı rehberleri

Bu aşamada müşterilere değer katmak için sadece kendi içeriğinizi değil, üçüncü taraf yayınlarını ve sitelerini de kullanmalısınız. Hatta, güvenilerden sitelerden backlink sağlayarak, domain otoritenizi ve SERP sıralamanızı iyileştirebilirsiniz.

Üçüncü Aşama: Karar

Üçüncü ve son aşama müşterinin karar verme aşamasıdır. Bu aşamadaki hedef satışları kapatmaktır. Burada muhtemel aday bir müşteri haline gelir. Son aşamada markalı anahtar kelimeler önem taşır. Markalı anahtar kelimeler, çözümünüz için doğrudan niyet ifade eder. Trafiği rakiplerden korumak için arama sonuçlarında çevrimiçi görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmalısınız. Bu aşamada şu içerikler kullanılmalıdır;

 • Yorumlar
 • Görüşler
 • Fiyatlandırma
 • Diğer özel ürün bilgileri

Satın alma konuşmasını ileriye taşımak ve ilgili paydaşlarla etkileşimde bulunmak için alıcınızın dahili olarak paylaşabileceği bir içerik oluşturmak istiyorsunuz. Bir B2B işletmesinde üçüncü aşama içeriğinin büyük kısmı satış ekibinin anlaşmayı kapatmasına olanak tanır. Amaç, bekleyen sorulara cevap bulmak ve karar verme yetkisine sahip olmak için ikna etmektir.

0 Yorum
Yorumlar