Meta Description nedir

Meta Description Nedir, Kaç Karakter Olmalıdır?

Meta description; Web sayfalarının kısa özetlerini sağlayan HTML nitelikleri meta description nedir sorusunun cevabıdır. Bir arama motoru sonuç sayfasındaki mavi tıklanabilir bağlantıların altında görünürler. Meta Description kaç karakter olmalıdır? sorusunun cevabı 160 karakterdir. Aslında Description’ın uzunluğu ile ilgili kesin bir sayı yoktur fakat arama motorları snippet’leri 160 karakterden sonra kestiği için, 160 karakter sınır olarak kabul edilmektedir. Meta Description’ları yazarken yeterince açıklayıcı olmasına ancak 160 karakterden daha kısa tutulmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Meta açıklama etiketleri, arama motoru sıralamalarına bağlı olmamasına rağmen arama motoru sonuç sayfalarından kullanıcı tıklama elde etmede son derece önemlidir. Bu kısa paragraflar, bir web site sahibinin içeriği, kullanıcılara reklam yaptırma fırsatı sunar. Ayrıca kullanıcıların içerikle alakalı olup olmadığına ve arama yaptıkları bilgiyi içerip içermediğine karar verme imkanı sağlar. Bir sayfanın meta açıklamasında akıllıca bir şekilde (normal, spam olmayan şekilde okunmalıdır) o sayfanın hedeflediği anahtar kelimeleri içermelidir; ancak bir araştırmacının tıklamak isteyeceği ilgi çekici bir açıklamadan da oluşmalıdır.

Meta Description Google Sıralama Faktörü Müdür?

Google, Eylül 2009’da ne meta açıklamalarının ne de meta anahtar kelimelerinin web araması için, Google’ın sıralama algoritmalarına girmediğini açıkladı. Google, kullanıcılar meta etiket içeriğiyle eşleşen gelişmiş arama operatörlerini kullandığında sonuçları döndürmek için meta açıklamaları kullanır. Aynı zamanda önizleme snippet’lerini arama sonucu sayfalarında çeker ancak meta açıklamalarının Google’ın normal web araması için sıralama algoritmalarını doğrudan etkilemediğini unutmamak gerekir.

Bunun yanında, ilgi çekici bir biçimde yazılan meta açıklamaları, kullanıcıları sitenize tıklamaya ikna edeceğinden ve bu tıklamalar sıralamayı yükselteceğinden dolaylı bir şekilde etkileyebilir diyebiliriz. Bu yüzden diğerlerinin yanı sıra bu açıklamaya özen göstermek oldukça önem taşır.

SEO İçin En İyi Meta Description Uygulamaları

Güçlü Bir Metin Yazın

Meta açıklamaları bir reklam türü olarak algılanabilir. Çünkü okuyucuları bir web sitesine çekiyor ve bu, arama motoru pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Önemli anahtar kelimeler kullanarak okunaklı ve ilgi çekici bir açıklama hazırlamak, belirli bir web sayfasının tıklama oranını artırabilir. Arama motoru sonuç sayfalarında tıklama oranını en üst düzeye çıkarmak için, Google’ın ve diğer arama motorlarının arama sorgularıyla eşleşen, açıklamada yer alan anahtar kelimeleri kalın bir biçimde yazmaları önemlidir. Bu tarz metinler kullanıcıların gözüne çarpabilir, bu nedenle Meta Description‘ı arama terimleriyle eşleştirebilirsiniz.

Tekrarlanan Meta Açıklamalarını Kullanmayın

Başlıklarda olduğu gibi, her sayfadaki meta açıklamalarının da benzersiz olması gerekmektedir. Tekrarlanan meta açıklamaları ile mücadele etmenin bir yolu, dinamik ve programlı bir yol oluşturmaktır.

Tırnak İşaretleri Kullanmayın

Eğer bir meta açıklamasında tırnak işareti kullanılıyorsa, Google bu açıklamayı tırnak işaretinde kesecektir. Bunun olmasını önlemek için, meta açıklamalardaki alfasayısal olmayan tüm karakterleri kaldırmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Meta açıklamasında tırnak işaretleri önemliyse, kısaltmayı önlemek için HTML ögelerini çift tırnak işaretleri yerine kullanabilirsiniz.

Tüm bu noktalara dikkat etseniz dahi bazı durumlarda arama motoru botları Meta Description’ı kullanmayabilir. Bunun hangi durumlarda gerçekleşeceği belirsizdir. Genellikle meta açıklamasının sayfanın içeriğini yeterince açıklamadığını düşündüğünde ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda içeriğin ilk 160 karakteri Meta Description olarak gösterilir.

0 Yorum
Yorumlar