lokal seo

Local SEO Nedir?

Arama motorlarınca web sitelerinin üst sıralara gelmesi için bazı koşullar vardır. Bu koşullara uyan web sitelerinin ilk sayfalara çıkması daha kolaydır. Bu koşullardan biri de SEO’dur. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web siteleri için yapılan çalışmaları ve iyileştirmeleri içerir. SEO çalışmasına yer vermeyen sitelerin arama motorlarında hedefledikleri yere gelmeleri mümkün değildir. SEO bazı kategorilere ayrılır. Bu kategorilerden biri de local SEO’dur.

Bir işletmenin bulunduğu şehirde yapılan aramalarda çıkması ve anahtar kelimelerde önde olması için yapılan çalışmalar local SEO nedir sorusuna verilebilecek en iyi yanıttır. Yani adından da anlaşılacağı üzere yerel bazlı aramalar için yapılan SEO çalışmalarıdır. Genellikle orta ve küçük ölçekli işletmeler tarafından tercih edilen SEO çalışmalarıdır. Bu SEO hizmetinde aramalar local seviyeye indirgendiği için konum ve harita da işin içine girer.

Local SEO Nasıl Yapılır?

Lokal SEO özellikle işletmeler açısından oldukça önemlidir. Özellikle orta ve küçük ölçekli işletmeler yerel müşteri arayışında olduklarından, şehirlerindeki potansiyel müşterilerine ulaşmak isterler. Bu işletmeler yerel SEO çalışmalarına yer vererek hem maliyetlerini düşürürler hem de müşteri sayısını artırırlar.

Örneğin; İzmir’de saat satan bir firma local SEO çalışmalarına yer vermek için bir ajansla anlaşmalı ve yapılan çalışmalar ile satışının artırılmasını sağlamalıdır. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken konular vardır. Firma için yapılacak çalışmalarda konuma göre anahtar kelimeler seçilmeli ve konumla alakalı yapılacak arama sonuçlarına yönelik içerikler üretilmelidir. Ayrıca web sitesinin başlık, açıklama ve anahtar kelime bölümlerinde İzmir saat ile ilgili anahtar kelime öbeklerine yer verilmelidir. İçeriklerde yine anahtar kelime öbeklerine yer verilmeli ve başlıklar SEO çalışmalarına yönelik olmalıdır.

Bunların yanında arama motorlarının harita servislerine kayıt olunmalıdır. Adres bilgisinin, telefon numarasının ve çalışma saatlerinin açık bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Hem SEO çalışmaları için hem de ziyaretçiler için oldukça önemli bir noktadır.

Local SEO çalışmalarının yanında işletmenin web sitesinin üst sıralara gelmesi için site içi ve site dışı SEO çalışmalarına da yer verilmelidir. Rakiplerden bir adım önde olabilmek adına diğer yerel sitelerden backlink alınmalı ve internet reklam çalışmalarına yer verilmelidir. Böylelikle rakiplerinizi geçerek daha üst sıralara yerleşebilirsiniz.

SEO ve Local SEO Arasındaki Fark Nedir?

SEO ve local SEO arasındaki farkı bir örnekle anlatalım. Mesela; anahtarınızı kaybettiğiniz ve bir anahtarcıya ulaşmak istiyorsunuz. Eğer arama motoruna “anahtarcı” olarak arama yaparsanız karşınıza tüm Türkiye’de bulunan, en doğru bilgiyi sunarak üst sıralara yükselmiş anahtarcıların listesi gelir. Yani hangi şehirde olursanız olun bambaşka bir şehirde bulunan listeyi görebilirsiniz ve bu da hiçbir işinize yaramaz. Fakat “İzmir’de anahtarcı” vb. gibi local bazlı bir arama yaptığınızda karşınıza İzmir’de hizmet veren anahtarcıların listesi gelir. Yani potansiyel müşterisine ulaşmak isteyen firmaların yapması gereken çalışma local SEO çalışmaları olmalıdır. Aksi takdirde hem rakipleri arasından sıyrılamayacak hem de konum farklılığı nedeniyle hedeflediği müşterilere ulaşamayacaktır.

Local SEO İçin Kullanılan Araçlar

Google My Business

Web siteniz için yapmanız gereken ilk iş bu olmalıdır. Google My Business ile müşterilerinizin sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Adresinizi, çalışma saatlerini, iletişim bilgilerinizi eksiksiz bir biçimde düzenleyin. Ürünlerin, işletmenin ve personelizin fotoğraflarını ekleyin. Yorumlar ve yıldızlı değerlendirmeler sayesinde daha fazla müşteriye erişin.

Google Yerel Rehberler

Google My Business sayfanızı oluşturduktan sonra bu sayfanızı Yerel Rehberler’e eklemelisiniz. Sosyal etkileşime odaklanan bu sayfa, yaptıkları keşifleri Google Haritalar’da paylaşan gezginlerin topluluğudur. İncelemeler, restoranlar, görseller ve mesajlar hakkında bilgi verir. Ayrıca kullanıcılar görüntülere, videolara ve yorumlara erişebilir.

0 Yorum
Yorumlar