Linkedin’i Etkili Olarak Kullanmanın Yolları

Linkedin; iş bulma, kariyerinde ilerleme fırsatı bulma, çalışan işe alma, potansiyel müşterileri ve iş ortakları bulma, çevrimiçi ilişkiler kurma ve adınızı ve markanızı elde etmek için mesleki konuları diğer profesyonellerle buluşup tartışma gibi birçok kullanımı olan profesyonel bir sosyal medya ağıdır. Bir işletmenin bakış açısından, içeriğinize dikkat çekmek ve web sitenize daha fazla trafik çekmek için harika bir yoldur. Linkedin’in işletmeniz için etkililiğini büyük ölçüde sektörünüz tarafından belirlenecek ve bu teknik olarak bir sosyal ağ olsa da, kullandığınız stratejiler diğer sosyal medya pazarlama türlerinden farklı olabilir. Bu ağdaki kullanıcılar çok farklı sebeplerden dolayı bu ağı kullanmaktadırlar. Peki Linkedin’i etkili kullanmanın yolları nelerdir? Bu içeriğimizde Linkedin’i daha etkili bir şekilde kullanabilmenizin, profesyonellerin bulunduğu bir ağda işinizi tanıtmanın yollarını açıklayacağız.

Linkedin’i Etkili Olarak Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Linkedin sadece bireylerin değil, şirketlerin de parlayabileceği bir platformdur. Olası iş ortakları ve potansiyel çalışanlar, şirket profilinizi kontrol etmek için Linkedin’i kullanabilirler. Bunun için aşağıda sıralayacaklarımızı dikkate alınız.

Linkedin Şirket Sayfanızı Optimize Edin

Şirket sayfanızın en son düzende, ilgi çekici ve yüksek kaliteli banner görüntüsü kullanılarak doğru bir şekilde ayarlandığından emin olun. Linkedin, 2014 yılından bu yana Ürünler ve Hizmetler sekmesine sahip değil. Bunun yerine bir Vitrin Sayfası oluşturmanız gerekir.

Hedeflenen Vitrin Sayfaları Oluşturun

Vitrin sayfaları, ana şirket sayfasından ayrılan, niş sayfaları hedef almaktadır. Bu Vitrin Sayfaları, belirli ürünleri veya hizmetleri tanıtmak ve belirli bir kişiye hitap etmek için kullanılabilir. Vitrin Sayfaları, ziyaretçilerin şirket sayfanızda daha kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşamalarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Şirket Durum Güncellemelerini Düzenli Olarak Yayınlayın

Düzenli durum güncellemeleri yayınlamak, şirketinizi daha ilginç hale getirir ve daha geniş bir kitleyi cezbedecektir. Çünkü sürekli yeni ve taze içerik üretilmektedir. Şirketiniz halihazırda düzenli şirket durumu güncellemeleri yayınlıyorsa Linkedin’in durum hedefleme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bu segmentasyon seçenekleri ile yönetici, belirli kitleleri sektör, şirket boyutu, yer, dil, iş fonksiyonu, kıdem ve şirket çalışanları şeklinde hedefleyebilir. Linkedin hedefleme için tek uyarı, hedef kitlenin en az 100 Linkedin kullanıcısı olması gerekir.

Linkedin Pulse Kullanın

Linkedin Pulse, Linkedin’in yayın ve haber içeriği üretim platformudur. Şirketler ilginç, popüler sektör haberleri bulmak için Pulse’a göz atabilirler. Pulse ayrıca şirketlerin, etkileyici yayıncıları ve katılımcıları keşfetmelerine yardımcı olur. Şirketler, günlük ve haftalık E-Posta bildirimlerine kaydolabilirler. Bir şirket, Linkedin Pulse hikayelerine katkıda bulunarak övgülerini ve profesyonel itibarını artırabilir. 2014 yılından bu yana tüm Linkedin kullanıcıları Linkedin Pulse hakkında makaleler yazıp yayınlayabiliyorlar.

Linkedin’in İçerik Pazarlama Skorunu Keşfedin

Linkedin iş çözümleri üyesi olanlar; sponsorlu güncellemeler, influencer postları, Linkedin grup sayfaları, şirket sayfaları ve çalışan güncellemeleri ile kullanıcı katılımını ölçmek için İçerik Pazarlama Skorunu kullanabilirler. Elde edilen puan, sayfanızın LinkedIn içerik sayfalarında iyileştirme önerileri sunacaktır.

Linkedin Reklamları ve Sponsorlu Güncellemeler İle Deneme Yapın

Linkedin PPC aracılığıyla reklamlar ve sponsorlu güncellemeler sunar. Bu Linkedin reklamcılık seçenekleri, iş yeriniz, iş unvanınız, şirket büyüklüğü ve şirket sektörü temel alınarak kitleleri hedefleme imkanı sunar. Böylelikle reklamlarınız, reklamlarınızı okuyup etkileşim sağlayacak Linkedin kullanıcılarının karşısına çıkacaktır.

Linkedin doğru kullanılırsa daha da faydalı olacağını ispatlayabilen güçlü bir pazarlama ve profesyonel ağ aracıdır.

0 Yorum
Yorumlar