link inşası

Link İnşası Nedir, Nasıl Yapılır?

Link inşası nedir; Link inşası iki farklı şekilde yapılabilir. İlki iç SEO çalışmaları aşamasında, diğeri de dış SEO çalışmaları aşamasında yapılan link inşalarıdır. Link inşası SEO konusunda profesyonelleşmiş kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü hangi linkler kaliteli, hangi link inşası sonucunda daha iyi sonuçlar alınabilir gibi konulara doğru çözümler getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca kaliteli ve doğru bir şekilde yapılan link inşaları rakipler karşısında sizi daha ileriye taşıyacaktır.

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Link inşaları site içinde ve site dışında olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır.

Site İçi Link İnşası

Kendi web sitenizin içerisinde yapacağınız link inşası; linklerinizin ilgili sayfalarla birbirine bağlı bir biçimde olması demektir. Kendi web sitenizin içinde bir sayfadan farklı bir sayfaya link verirken no-follow etiketini kullanmamanız gerekmektedir. İç SEO çalışmaları sırasında yapacağınız link inşasının anlamı; arama motorlarına web sitenizin düzenli olduğunu ve sıralı gittiğini anlatmaktır. Link Juice olarak da ifade edilen link inşası, web sayfalarınızın bağlantılarına, bağlantı sayılarına ve bağlantı niteliğine göre farklı değerdedir. Burada yapmanız gereken en değerli web sayfanıza diğer sayfalardan vereceğiniz link çalışmalarıdır. Site içi link inşası çalışması ile belirlediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkabileceksiniz.

Site Dışı Link İnşası

Kendi web sitenizden değil, farklı web sitelerinden alacağınız link çıkışları çalışmalarına site dışı link inşası adı verilir. Bazen ücretsiz şekilde bu linkleri alabileceğiniz gibi çoğu zaman bir ücret karşılığında satın almanız gerekebilir. Ve genellikle kaliteli linkler ücretlidir ve hatta oldukça pahalı bile olabilir. Site dışı link inşası yapabilmek için kullanabileceğiniz başlıca kaynaklar şöyledir;

  1. Ücretli Linkler: Bu tarz linklere erişebilmeniz için link satışı yapan web sitesi sahipleriyle veya web siteyle ilgilenen kişilerle görüşmeniz gerekmektedir. Görüşme sonrasında ücretli link satın almak için teklifte bulunabilirsiniz.
  2. Blog Yorumları: Do-Follow özellikli link çıkışlarının yapılabileceği her türlü blogtaki yorumlardan kendi web sitenize link çıkışı yapabilirsiniz.
  3. Forumlar: Yine Do-Follow link çıkışı olan, kaliteli forumları kullanarak web sitenize link çıkışı sağlayabilirsiniz.
  4. Sosyal Medya Mecraları: Sosyal medya platformlarından ve sosyal ağlardan da link çıkışı yapabilirsiniz. Ancak bu linkler No-Follow özellikli olacağından sitenize pek etki sağlamayacaktır.
  5. Dizinler: DMOZ tarzındaki kaliteli dizinler hem web sitenizin doğrulanmasını hem de web sitenize temiz linkler sunulmasını sağlar.

Link İnşası Neden Önemlidir?

İnternet tarayıcıları, ziyaretçilere en iyi sonuçları sunabilmek için pek çok algoritma ile çalışırlar. Eğer doğru yöntemler kullanırsanız arama motorlarında yükselmeniz zor olmayacaktır. Link inşası çalışmaları yaparak web sitenizdeki sayfaların değerli hale gelmesini ve arama motoru botlarının gözünde de otorite bir site olmasını sağlayabilirsiniz. Link inşaları arama sonuçlarında şu şekilde sıralanıyor;

  1. Web sitenizin aldığı toplam link sayısı,
  2. Link alımı yaptığınız web sitelerinin sizin sektörünüzle ilgili olup olmadığı,
  3. Link alımı yaptığınız web sitelerinin kalitesi ve anahtar kelimedeki sıralaması
  4. Link alımı yaptığınız web sitesinin dışarıya verdiği linklerin sayısı

Link inşası yapılan tüm bağlantılar değerli değildir ve arama motorlarının üst sıralarına mutlaka çıkacaksınız diye bir kural yoktur. Bu nedenle yapacağınız çalışmalardaki sitelerin analizini iyi yapmalısınız.

0 Yorum
Yorumlar