kalıcı bağlantı ayarları

Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Kalıcı bağlantı; web sitenizde içerik yayınladığınızda içeriğin sahip olacağı URL yapısını ayarladığınız özel bir komut ayarı olarak adlandırılabilir. PHP altyapısına sahip olan sistemlerde ID odaklı bir URL yapısı kullanılır. Geçtiğimiz yıllarda bu durum bir kriter olarak kabul edilmiyorken günümüzde SEO algoritmalarıyla beraber oldukça ön planda yer almaya başladı. Yani olmazsa olmaz bir olgu haline gelerek web sitesi sahiplerinin bu kriteri kullanması teşvik edildi. PHP altyapısı bulunan web sitelerinde “www.siteadi.com/?p=20” biçiminde URL yapıları kullanılır ve bu yapıların arama motorlarınca hiçbir geçerliliği yoktur. Kalıcı bağlantı ayarları ile birlikte bu durum kontrol altına alınarak SEO‘ya uygun hale getirilmeye başlandı. Peki kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır? Bu içeriğimizde WordPress üzerinde kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Son zamanların en popüler içerik yönetim sistemlerinden biri WordPress’tir. Geniş arayüzünün ve geniş eklenti ağının olması bu sistemi tercih edilebilir kılmıştır. Ayrıca birçok işlemi eklentiler aracılığıyla yapabiliyorsunuz. SEO çalışmaları için gerekli olan konulardan biri de URL yapısıdır. URL yapısı adına yapacağınız kalıcı bağlantı ayarlarını da WordPress paneli üzerinden kısa bir sürede değiştirebilirsiniz. Bu işlem için;

 1. Öncelikle admin paneline girişinizi gerçekleştiriniz.
 2. Sayfanın sol tarafında görebileceğiniz “Ayarlar” kategorisine tıklayınız.
 3. Bu kategorinin altında yer alan “Kalıcı Bağlantılar” sekmesine tıklayınız.
 4. Genel Ayarlar başlığının altında yer alan URL yapılarından web siteniz için uygun olanı seçiniz. URL yapılarını açıklamamız gerekirse;
  • Düz: Kalıcı bağlantı ayarları yapmadığınızda otomatik olarak kullanılacak olan URL yapısıdır. URL yapısı; “www.siteadi.com/?p=154” biçiminde içeriğin veritabanındaki kayıt numarasına göre oluşturulur. SEO için uygun bir yapı değildir ve tercih edilmemesi önerilir.
  • Gün ve İsim: Bu seçenekte URL yapısı; “www.siteadi.com/2017/07/01/icerik-adi/” şeklindedir. Özellikle gün bazlı içerik yayınlayan haber siteleri için oldukça idealdir. Arama motorlarında tarihe göre arama yapıldığı durumlarda URL yapısı bu biçimde olan web sitelerine öncelik verilir.
  • Ay ve İsim: Bu seçenekte URL yapısı; “www.siteadi.com/2017/07/icerik-adi/” biçimindedir. Aylık bazda gruplandırma yapılacaksa en ideal seçenek budur.
  • Sayısal: URL yapısı; “www.siteadi.com/arsivler/789 şeklindedir. En son bölümde yer alan rakamlar veritabanı kayıt numarası anlamına gelir. SEO’ya uygun bir kullanım değildir.
  • Yazı İsmi: Kısa, anlaşılır ve arama motoru dostu olması sebebiyle en fazla tercih edilen link yapısı seçeneğidir. Bu seçenekte linkler; “www.siteadi.com/icerik-adi/” şeklindedir. WEb sitenizde bu yapıyı tercih etmenizi öneririz.
  • Özel Yapı: Web sitesine özel URL yapısını oluşturmak isteyenlere yönelik hazırlanmış bir seçenektir. Aşağıdaki yapı etiketlerini kullanarak kendi link yapınızı oluşturabilirsiniz.
   • %year% : Link yapısına içeriğin oluşturulduğu yılın bilgisini ekler.
   • %monthnum% : Link yapısına içeriğin oluşturulduğu ayın bilgisini ekler.
   • %day% : Link yapısına içeriğin oluşturulduğu günün bilgisini ekler.
   • %post_id% : İçeriğin veritabanı kayıt numarasını link yapısına ekler.
   • %postname% : İçerik üretilirken başlığın altında gösterilen kısa URL’in eklenmesini sağlar. Bu URL doğrudan başlıktan elde edilir ve kullanıcı isterse değişiklik yapabilir.
   • %category% : İçerik hangi kategoriye dahilse, o kategorinin bilgisini ekler.
   • %author% : İçeriği oluşturan kişinin ismini ekler.
 5. Size uygun olan seçeneğe tıkladıktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayınız ve kalıcı bağlantı ayarlarını tamamlayınız.
0 Yorum
Yorumlar