google index

İndex Nasıl Silinir?

İndex, arama motorlarında listelenebilmek adına gerekli olan bir terimdir. Arama motorlarında yer almak için veya güncellenen sayfaların fark edilebilmesi için index almak gerekir. Web sitenizde gezen arama motoru botları sayfalarınızı, içeriklerinizi, güncellenen içerik ve sayfalarınızı fark eder ve dizinine ekler veya dizinde var olanın güncellenmesini sağlar. Arama motorları bir web sitesinde gördüğü tüm sayfaları indekslediğinden, görüntülenmesini istemediğimiz sayfaların indekslerini kaldırmamızı sağlar. İndex silme işlemini kullanarak istenmeyen sayfaların veya içeriklerin arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabiliriz. Peki index nasıl silinir?

İndex Silme Yöntemleri

Google Search Console İle İndex Silme

Search Console üzerinden index silme işlemini yapmak için öncelikle aşağıda verdiğimiz, doğrudan içerik kaldırma sayfasına yönlendirileceğiniz web linkine tıklayınız. Ardından temizlenmesini istediğiniz arama içerik sayfasının URL’ini giriniz. Daha sonra “Kaldırma İsteğinde Bulun” butonuna tıklayınız. Tıkladıktan sonra sayfanın alt kısmında bir liste göreceksiniz. Bu listede kaldırma işleminin izin verilip verilmediğini, verilmediyse neden verilmediğini görebilirsiniz.

Google Search Console İle İndex Silme İçin TIKLAYINIZ!

Robots.txt Düzenlemesi

Search Console’u kullanarak robots.txt dosyalarını düzenleyebilirsiniz. Böylelikle Google’ın görmesini istemediğiniz URL’lerini engellemiş olacaksınız. Fakat robots.txt dosyalarını manuel olarak düzenlemeniz gerekmektedir.

Tüm Sitenin İndexini Silmek İçin

User-agent: *

Disallow: /

İstenen Sayfa, Dizin ve Kategoriyi Silmek İçin

User-agent: *

Disallow: / https://www.siteadi.com/yanlis-url

Disallow: / https://www.siteadi.com/yanlis-kategori

Disallow: / https://www.siteadi.com/?ref

Google Resim Aramaları İçin

Sadece istenen resim; User-Agent: Googlebot-Image
Disallow: /images/seo.jpg

Sitedeki tüm resimler için; User-Agent: Googlebot-Image
Disallow: /

Meta Kodu Ekleme

Tüm site içeriğinin ya da yalnızca istenen içeriklerin indekslerini silmek adına meta robots kodu kullanılabilir.

Aşağıda vereceğimiz kodu istediğiniz sayfalara ya da tüm site sayfalarına yerleştirerek index silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bir sonraki arama motoru botlarının sitenize gelmesiyle arama sonuçlarında görüntülenmemeye başlayacaksınız.

<meta content=”noindex, nofollow”>

Bunların yanı sıra arama motorunun sitenizi belleğe almasını engellemek ya da bellekteki sayfalarının silinmesini sağlamak adına kullanacağınız kod şöyledir;

<meta content_”noarchive”>

Htaccess Düzenlemesi

Htaccess düzenlemesi ile; site adresinin değiştirilmesi durumunda eski sitede olan indekslerin yeni siteye yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle arama motoru üzerinden gelen ziyaretçileri yeni siteye doğrudan yönlendirmiş olacaksınız.  Htaccess sayesinde 301 yönlendirmesi yaparak siteyi komple farklı bir adrese taşıyabilirsiniz. Açılmayan sayfalar için 404 sayfası oluşturabilir ve 404 sayfalarının indekslenmesini diğer metotlarla engelleyebilirsiniz.

Hangi Durumlarda İndex Silinebilir?

  • Eskiden var olan, sonradan silinen içerik: Bu durum, sitede yayınlanan içeriğin güncelliği kalmadığı durumda ya da ürün satışının sonlandırılması durumunda yaşanır. Bu durumda index silinebilir.
  • Sitede olmayan sayfalara verilen linkler: Farklı sitelerden gelen linklerin bu sayfanın var olmadığını bilmemeleri üzerine gerçekleşen bir durumdur. Bu durum yaşanıyorsa index silinebilir.
  • Sitenin farklı bir adrese taşınması durumunda eski adresteki indeksler silinebilir.
  • Ref kodları eklenerek reklam amacıyla link verildiyse bu sayfaların indexi silinebilir.
0 Yorum
Yorumlar