içerik

İçeriklerde İdeal Yazı Uzunluğu Nedir?

Bir web sitesinin, YouTube kanalının, Facebook gönderilerinin öne çıkması için içeriklerde belli bir yazı uzunluğuna erişilmiş olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre bir içeriğin popüler hale gelememesindeki sebeplerden bir tanesi de ideal uzunluğu yakalanamamış olmasıdır. Mesela, 3 dakikayı geçen YouTube içeriklerinin izlenmesi oldukça güçtür. Aynı şekilde Facebook ve Twitter içeriklerinin de kısa olması gerekmektedir. Fakat aynı durum web site içerikleri için geçerli değildir. Bu içerikler ne kadar uzun olursa ve görsel açıdan ne kadar doyurucu olursa okunabilirliği de o derece artacaktır. İçeriklerde ideal yazı uzunluğu nedir sorusuna içerik türlerine göre cevaplandıracağız.

Blog İçeriklerinde İdeal Yazı Uzunluğu Nedir?

Bir blog içeriğinin uzunluğu konusuna göre değişmektedir. Fakat web sitenizin amacı arama sonuçlarında üst sıralara çıkmaksa, SEO odaklı bir içerik için ideal uzunluk en az 400, en fazla ise 1600’dür. 1600 kelimelik bir içerik yaklaşık 7 dakikalık bir okuma süresine karşılık gelmektedir. Arama motoru botlarına göre içerik ne kadar uzunsa, arama sonuçlarında daha iyi yanıt veriyor demektir. MOZ tarafından 3800 blog içeriği baz alınarak yapılan bir araştırmaya göre; uzun içeriklerin daha fazla link aldığı ve bu linklerin içeriğin okunma düzeyini artırdığı kanıtlanmıştır.

İçerik başlık uzunluğu da SEO açısından dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır. Başlık, içerikte neyi anlatacağınız hakkında kısa bir bilgi içermelidir. Soru işaretiyle biten ve direkt okuyucuya hitap eden başlıkların tıklanma oranının çok daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İdeal başlık uzunluğu; 6 ile 8 kelimeden oluşan, 50-70 karakter aralığında olan başlıklardır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da site başlığı uzunluğudur. Site başlığı SEO açısından en önemli husustur. Çünkü belirlenen başlık Google sıralamasında link halinde gelmektedir. İdeal site başlığı uzunluğu 55 karakterdir.

YouTube Videolarında İdeal Uzunluk Nedir?

YouTube video içeriklerinin süresi de yine konuya göre değişiklik göstermektedir. YouTube videoları arasında saatler süren videolar olduğu gibi oldukça kısa süreli videolar da vardır. En çok izlenen videolar ise süresi kısa olanlardır. Peki neden kısa videolar daha popülerdir? YouTube dünyada en çok kullanılan ikinci arama motorudur ve videonun tamamını izleyen kullanıcıların yüzdesi o videonun sıralamasını belirlemektir. Tabii videolar ne kadar kısaysa tamamının izlenme oranı da o kadar yüksektir. Durum böyle olunca videolar hem sıralamada hem de arama sonuçlarında üst sıralara gelmektedir.

Bir YouTube videosunun ideal uzunluğu 2 dakika 54 saniye olarak tespit edilmiştir. Yani videolarınızın izlenmesini ve popüler hale gelmesini istiyorsanız, uzunluğunun 2,5 ile 3 dakika arasında olmasına özen gösteriniz.

Facebook Gönderilerinde İdeal Uzunluk Nedir?

Facebook gönderileri ne kadar kısaysa o kadar beğeni almaktadır. Bunun yanı sıra Facebook içeriklerinin okunma düzeyini etkileyen bir nokta daha bulunmaktadır. Bu nokta; gönderilerin içerdiği görseldir. Görsel bulunan Facebook gönderilerinin tıklanma oranı içermeyen gönderilere göre 4 kat daha fazladır. Ayrıca Facebook gönderilerinde 40 karakteri geçmeyen gönderilerin en fazla tıklanma oranına sahip olduğu belirlenmiştir.

0 Yorum
Yorumlar