İçerik Üretimi

içerik yönetimiHerhangi bir konuda bilgi vermek, ürün veya hizmet tanıtımı yapmak amacıyla web sitelerinde yayınlanan yazılara içerik adı verilir. Web sitelerinin üst sıralara gelmesi için yapılan SEO çalışmalarının en kilit noktası içerik üretimidir. Herkes içerik üretimi yapabilir ancak SEO’ya uygun içerik üretimini herkes gerçekleştiremez.

SEO Uyumlu İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

SEO uyumlu içerik yazmanın bazı kuralları vardır. Bu kurallar doğrultusunda hazırlanan içerikler ile kaliteli SEO çalışmalarına imza atmış olacaksınız. SEO uyumlu içerik üretiminde dikkat edilmesi gerekenler;

  1. İçeriğinizin özgün olması gerekmektedir. Kurduğunuz cümleler tamamen size ait olmalıdır. Arama motoru botları tarafından tespit edilen özgün içerikler web sitenizi olumlu yönde etkileyecektir.
  2. İçeriğinizin başlığını seçerken anahtar kelimenin geçmesine ve dikkat çekici olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca başlığınız en az 3 en fazla 5 kelimeden oluşmalıdır. 60 karakteri geçmeyecek biçimde başlık atılmalıdır. Dikkat çekmesi amacıyla atılan başlıkların içerikle alakalı olmaması sitenizdeki oturum oranını düşürecektir.
  3. Anahtar kelime yoğunluğuna ve dağılımına dikkat edilmelidir. Anahtar kelimenin % 2 ve 4 aralığında içerikte geçirilmesi gerekmektedir. Ayrıca anahtar kelimenin içeriğin içerisine orantılı bir şekilde dağıtılmalıdır.
  4. Dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da içeriğin uzunluğudur. Arama motoru botlarına göre içeriğiniz ne kadar uzunsa o kadar kalitelidir. Fakat çok uzun içerikler kullanıcıyı sıkabilir. Bu nedenle içerikleri 300 ve 650 kelime arasında üretmekte fayda vardır.
  5. Herkes tarafından bilinen ve güncelliğini kaybetmiş konularda içerik üretimi yapmak web sitenize fayda sağlamayabilir. Bu nedenle sektörünüzle alakalı güncel gelişmeleri takip etmelisiniz.
  6. İçeriğinize ekleyeceğiniz görsellerin içerikle alakalı olması gerekmektedir. Ayrıca görselin adını girerken anahtar kelimenin geçmesine dikkat etmelisiniz. Görsel adı içerikle alakasız olursa Google görsel arama sonuçlarında içeriğinize ulaşabilecek ziyaretçilerin size ulaşabilmesi imkansız hale gelecektir. Örneğin saç sağlığı ile ilgili bir içerik ürettiniz ancak görselinizin adında saç sağlığı kelimesini geçirmediniz. Böyle bir durumda görseliniz diğer görsellere göre daha alt sıralarda listelenecektir.
  7. İçeriğinize eklediğiniz başlığın H1 etiketinde olması gerekir. H1 etiketinin sadece bir kere geçmesi gerekmektedir. Ardından H2, H3 ve H4 etiketlerine içerikte yer verebilirsiniz. H2’nin de içerikte çok fazla olmamasına dikkat etmelisiniz ancak diğer etiketleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
  8. Web sitelerinde URL ayarları yapılmadığı takdirde içerikler belli rakamlarda görülecektir. Ancak URL’de anahtar kelimenin geçmiş olması gerekir. Bunun için içeriklerinizi yayınlamadan önce URL ayarlarını yapmalısınız.

Teklif Alın