içerik

İçerik Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

İçerik pazarlamacılığına yeni başlamış olabilir ya da aynı yaklaşımı bir süredir kullanıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da içerik stratejinizi gözden geçirip, güncel, yenilikçi ve güçlü olduğundan emin olmalısınız. Sonuç olarak, her zamankinden daha fazla rekabet var. Yapılan anket sonuçlarına göre B2B pazarlamacılarının % 70’i bu sene, 2016’da yaptıklarından daha fazla içerik oluşturuyorlar. Rekabeti hızlandırmanın ilk adımı; sağlam, akıllı bir içerik pazarlama planına sahip olmaktır. Peki içerik stratejisi nasıl geliştirilir? Bu içerikte, işletmenizin neden bir içerik pazarlama planına ihtiyaç duyduğunu ve bir içerik pazarlama planı oluşturmak için atmanız gereken adımları açıklayacağız.

İçerik Stratejisi Nedir?

İçerik stratejisi; pazarlama planınızın ve gelişiminin parçasını oluşturan ve sahibi olduğunuz yazılı, görsel, indirilebilir her türlü medyanın yönetimini ifade eder. İçerik oluşturma işlemi oldukça önemlidir ancak iyi planlanmış bir amaca sahip olması gerekir. Bir içerik stratejisi geliştirirken, dikkate alınması gereken bazı önemli şeyler vardır. Bunlar;

 • Kim için oluşturuyorsun?
 • Bu kitle için çözülmesi gereken problem nedir?
 • Nasıl benzersiz olacak?
 • Üzerinde odaklanacağız formatlar neler?
 • Yayınlanacağı kanallar hangileri?
 • Oluşturma ve yayınlamayı nasıl planlar ve yönetirsiniz?

İşletmeler İçin İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmak Neden Gereklidir?

İçerik pazarlaması, işletmelerin web sitesi trafiğinin ve yeni potansiyel müşterilerin güvenilir ve düşük maliyetli kaynakları hazırlamasına ve planlamasına yardımcı olur. Güvenilir trafik kaynağı ve sürekli olarak yenilenmiş içeriğiniz sizi yönlendirir, sponsorlu içerik, sosyal medya reklamcılığı ve dağıtılmış içerik gibi gelir elde etmek için kullanılan diğer pazarlama taktiklerini deneme esnekliği kazandırır. İçeriğiniz sadece potansiyel satışları çekmekle kalmaz aynı zamanda hedef potansiyel müşterilerinizi eğitmenize ve markanız için farkındalık yaratmanıza yardımcı olur.

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Hedefinizi Tanımlayın

Bir içerik pazarlama planı geliştirme amacınız nedir? Neden içerik üretmek ve içerik pazarlama planı oluşturmak istiyorsunuz? Planlamaya başlamadan önce hedeflerinizi bilin ve stratejinizi uygulayacağınız en doğru zamanı seçin.

Kişi Araştırması Yapın

Başarılı bir plan geliştirmek için, içeriğinizin hedef kitlelerini açıkça tanımlamanız gerekir. Bu, özellikle yeni başlayanlar veya pazarlama alanındaki yeni kişiler için önemlidir. Hedef kitlenizi tanıyarak, okumak ve dönüştürmek isteyecekleri daha alakalı ve değerli içerikler üretebilirsiniz. Tecrübeli bir pazarlamacıysanız da hedefiniz değişmiş olabilir. Yeni bir grup insanı hedeflemek veya mevcut hedef pazarınızı genişletmek istiyor musunuz? Aynı hedef kitleyi korumak istiyor musunuz? Her yıl piyasa araştırması yapmak ve kitle parametrelerini gözden geçirmek kitlenizi büyütmek için oldukça önemlidir.

Bir İçerik İncelemesi Yapın

Çoğu kişi blog yayınlarıyla başlar, ancak diğer içerik türlerini üretmeye başlamak isteyebilir ya da temkinli olmak için devam etmek isteyebilir. Hangisi yapmak istediğinizi düşünün. Örneğin, haftalık blog içerikleri üretiyorsanız, tüm blog içeriklerinizi nihai bir rehber haline getiren bir E-Kitap oluşturarak, bilgiyi farklı bir biçimde sunmanın yolunu bulmuş olabilirsiniz. İçerik pazarlama çalışmalarınızı ve geçtiğimiz yıllardaki sonuçları inceleyin. Önümüzdeki yılda neler yapabileceğinizi ve ulaşmak için yeni hedefleri belirleyin.

Bir İçerik Yönetim Sistemi Belirleyin

İçeriğinizi yönetebileceğiniz bir sistem bulundurun. İçerik yönetimini hayati önem taşıyan kısımları; içerik oluşturma, içerik yayınlama ve içerik analizidir. CoSchedule, WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinden faydalanabilirsiniz.

Yeni İçerik Fikirleri Edinin

Şimdi, bir sonraki içerik projeniz için fikirler bulmaya başlamanın tam vakti. Kullanabileceğiniz bazı araçlar şunlardır;

 • HubSpot’s Website Grader: HubSpot’s Website Grader, pazarlamanızda nerede olduğunuzu görmek istediğinizde kullanmanız için harika bir araçtır. Blog çalışmalarınızda sosyal medya pazarlamanıza kadar, Website Grader pazarlamanızın vazgeçilmez alanlarını derecelendirir ve size her alanı optimize etmenize ve geliştirmenize yardımcı olmak için ayrıntılı bir rapor gönderir. Bu araçla, web sitenizi daha SEO dostu hale getirmenin ve yeni içerik fikirleri keşfetmenin yollarını öğrenebilirsiniz.
 • What To Write: Zihin dişlilerinizi What To Write’ın eşsiz içerik fikirleriyle birlikte çalıştırın. Bu araç, beyin fırtınası yapmanızı sağlayacak sorular soracaktır. Soruları tamamladıktan sonra sizin için birkaç blog yazısı fikri oluşturur. Bu fikirleri içerik pazarlama stratejinizde kullanabilirsiniz.
 • Feedly: Bu popüler RSS yayını, sektörünüzdeki trend başlıkları takip etmenizi ve aynı zamanda içerik fikirleri bulmanızı sağlayacak harika bir yöntemdir.
 • BuzzSumo: Popüler içerikleri ve içerik fikirlerini BuzzSumo’da keşfedebilirsiniz. BuzzSumo, bir içeriğin popüler ve sevilen olup olmadığını belirlemek için sosyal medya paylaşımlarını kullanır. Böylelikle hangi içeriğin iyi olacağını görmenize yardımcı olur.
 • Content Forest: Content Forest, KeywordKiwi ve ContentIdeator’ı içeren ücretsiz araçlar sunmaktadır. Bu araçlar, rakiplerinizin popüler içeriğini, içeriğinizde kullanılacak etkin anahtar kelimeleri ve büyük içerik fikirlerini tek bir noktada bulmanıza yardımcı olur.

Hangi Tür İçerik Oluşturmak İstediğinizi Belirleyin

Oluşturabileceğiniz içerik için çeşitli seçenekler vardır. Bu seçeneklerden bazıları şunlardır;

 • Blog Yayınları: Blog yayınları, bir web sitesinde yayınlanır ve yeni ziyaretçiler çekmek için düzenli olarak yayınlanmalıdır. Kitlenizin yayınlarınızı sosyal medyada ve diğer web sitelerinde paylaşması için, yayınlarınızın paylaşmaya eğilimli değerli içerikler olması gerekmektedir. Blog yayınlarının 1.000 ila 2.000 kelime arasında olmasını öneririz ancak kitlenizin daha uzun veya daha kısa okumayı tercih etmesini görmek için denemeler yapın.
 • E-Kitaplar: E-kitaplar, potansiyel müşterilerin iletişim bilgileriyle birlikte bir ön formu gönderdikten sonra indirebileceği hızlı üretim oluşturma araçlarıdır. Genellikle web sitelerine ziyaretçi çekmek için yazılan blog yazılarına göre daha uzun, daha derinlemesine ve daha az yayınlanmaktadır.
 • Şablonlar: Şablonlar, denemek için kullanışlı bir içerik biçimidir, çünkü sizin için potansiyel müşteriler oluştururken kitlenize muazzam bir değer katar. Kitlenize zaman kazandırma ve başarılı olmalarına yardımcı olmak için şablonlar sunduğunuzda, içeriğinizle etkileşeme devam etme olasılıkları daha yüksektir.
 • İnfografikler: Infographics, verileri tek başına sözcüklerden daha çekici bir şekilde organize edebilir ve canlandırabilir. Bunlar, çok miktarda veriyi net ve anlaşılması kolay bir şekilde paylaşmaya çalışıyorsanız, kullanmanız gereken harika içerik biçimleridir.
 • Videolar: Videolar, sosyal medya platformlarında ve web sitelerinde paylaşılabilen, son derece ilgi çekici bir içeriktir.

İçeriğinizi Yayınlayın ve Yönetin

Pazarlama planınız oluşturacağınız içerik türlerinin ötesine geçmelidir. Bir editoryal takvim yardımıyla, web sitenizde dengeli ve çeşitli bir içerik arşivi yayımladığınızda doğru yoldasınız demektir. Ardından, içeriğinizi diğer sitelerde tanıtmak ve yönetmek için sosyal medya içerik takvimi oluşturmalısınız.

0 Yorum
Yorumlar