içerik pazarlama

İçerik Pazarlamanızı Etkili Hale Getirmenin Yolları

Muhtemelen şu kelimeyi duymuşsunuzdur: “İçerik Kraldır.” Daha fazla insan çevrimiçi olmaya başladığında, içerik pazarlaması, işletmenizin başarısında daha da önemli hale gelir. İster tecrübeli bir içerik pazarlamacısı olun ister yeni şirketiniz için ilk blog yazınızı yazmak istiyor olun, etkili olan ve dönüşümlere ve satışlara neden olan içeriği bulma, yıldırıcı olabilir. Web sitenizin daha fazla dikkat çekmesini ve etkin içerik pazarlaması yoluyla daha fazla satış yapılmasını istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Bu içeriğimizde içerik pazarlamanızı etkili hale getirmenin yollarını detaylarıyla birlikte açıklayacağız.

İçerik Pazarlamanızı Etkili Hale Getirmenin Yolları Nelerdir?

Bir Plan Yapın

Bu, kolay görünebilir ancak içerik pazarlamacılığında başka bir şey yapmadan önce bir plana sahip olmak içeriğinizi daha hedefli ve üretimi daha tutarlı hale getirir. Şirketinizin içerik için genel amacı nedir, her bir içerik türündeki amaçların ve okuyucuların değerinin ne olduğunu öğrenin. Hedef kitlenizi araştırdıktan sonra, hangi içeriğin yazılacağına, içeriğin formuna ve ne zaman – nerede yayınlanacağı konusunda daha net bir resme sahip olursunuz. İçerik dağıtımı yaparken, farklı platformların farklı yayınlama sıklığı gerektirdiğini unutmayın. Örneğin; Twitter, günde birden fazla ileti gerektirirken, Facebook’ta günde bir kez ileti paylaşabilirsiniz. Bir editoryal içerik takviminin oluşturulması, içerik öncesi planının önemli bir parçası olacaktır.

Kitlenizi Tanıyın

Müşterilerinizle paylaştığınız içerik, onların daha az ilgilendiği ya da tanımladığı konularla alakalıysa, pek fazla satış ve dönüşüm elde edemeyeceksiniz. Kitleniz için yazı yazarken, içeriğinizi bulunduğunuz sektörle alakalı tutun ve şirketinizin ürünlerinin veya hizmetlerinin, tüketicinin sorununu nasıl çözeceğine odaklanın. Web sitenizin ziyaretçilerinin demografik özelliklerine ilişkin fikir edinmek için, Google Analytics ve Facebook Insights gibi farklı analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Böylece, şirketinizin web sitesini ziyaret eden insanlar hakkında fikir sahibi olan blog yazıları, sosyal medya mesajları ve web sitesi içeriğinde hangi tür konuları ve hangi stilleri kullanabileceğinizi daha iyi anlarsınız.

Ne Zaman ve Nerede Yayınlanacağını Bilin

Hayatınızın en iyi blog yazısını yazabilirsiniz ancak hedef kitlenizin kullanmadığı bir site veya sosyal medya platformunda yayınlandığı takdirde veya kitlenizin çoğunun çevrimdışı olduğu bir zamanda, muhtemelen internet kirliliğinde ve bilgisinde kaybolur. Örneğin; sosyal medya yöneticinizin, işletmenizi takip eden Facebook kullanıcılarının çoğunun 14.00’ten sonra çevrimiçi olduğunu bilmesi gerekir. Şirketinizde özel bir sosyal medya yöneticisi veya departmanı yoksa, sosyal medya ve web site analiz araçları sayesinde, kullanıcıların sitenizi veya sosyal medya kanallarınızı ziyaret ettikleri zamanı ve sitenize nereden geldiklerini görebilirsiniz.

Kitlenizi tanıyarak, hangi web sitelerini, düzenli olarak ziyaret ettikleri sektör / iş bloglarını ve birbirleriyle etkileşim kurmak için hangi sosyal medya kanallarından yararlandıklarını öğrenebilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Üretin

İçeriği sürekli artırmak cazip gelebilir. Ancak kitleniz daha fazla içerik yerine, ilginç, değerli ve bilgilendirici yani kaliteli içerik ister. Sitenize gelen ziyaretçiler, size güveniyorlar ve sorularını cevaplayacağınıza ya da endişelerini gidereceğinize inanıyorlar. Düşük kaliteli içeriğin bol olması yalnızca yer kaplar ve ziyaretçiler bu içerikleri okumaktan mutsuzluk duyarlar. Yüksek kaliteli içerikler, sağlam bir içerik stratejisi doğrultusunda daha fazla ilgi, katılım ve paylaşım elde edecektir.

İçeriğinizi Çeşitlendirin

İçeriği çevrimiçi paylaşmanın birçok yolu vardır. Metin, en popüler ve en çok beklenen içerik biçimidir, ancak resimlerle ve videolarla yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Video, işletmelerin daha çok yararlanmaya başladığı, popüler bir içerik aracı haline geliyor. Çeşitli içeriğe sahip olarak, şirketinizin farklı hedef kitlesinde daha fazla insana ulaşma şansını artırabilirsiniz.

Deneyimleyin

Ne tür bir içerik size en fazla trafiği kazandırıyor? Bunu öğrenmek için, içeriğin hangi türünün ve öznesinin en çok dikkat çektiğini belirlemek için bir analiz programı kullanabilirsiniz. Kitleniz “nasıl yapılır” makalelerini, ilham verici hikayeleri ve videoları sever mi? Ziyaretçilerin en çok dikkatini çekecek içeriği üretmeye odaklanın ve içeriği çeşitlendirmeyi unutmayın.

Kullanıcılara Odaklanın, Arama Motorlarına Değil

Okuyucularınızın sorularını yanıtlamak, yazdığınız her şeyin hedefi olmalıdır. Okuyuculara değerli kaliteli içerik hazırlamak için zaman ayırdığınızda, kitleniz bunu takdir edecek ve başkaları ile paylaşacaktır. Ayrıca, şirketinize güvenme ve istenen işlemleri yapma olasılıkları daha yüksektir. İçeriğe anahtar kelimeler uygulamak, web sitenize bazı çevrimiçi pozlamalar vermenin önemli bir parçası olmakla birlikte, uygun şekilde kullanılmalıdır. Anahtar kelimelerle doldurulmuş içerik SEO açısından sizi negatif yönde etkiler. Hedef kitleniz yalnızca promosyon eklentiniz aracılığıyla göremeyecekler ancak arama motorları bu tür içerikler konusunda oldukça dikkatlidir ve sizi cezalandıracaktır.

İçeriğinizi Optimize Edin

Önceki maddede olduğu gibi, şirketinizin içeriğini optimize etmek için anahtar kelimeden yararlanmak yanlış olur. İçerik, internet pazarlamasının diğer yönleri gibi, arama motorları için doğru şekilde optimize edildiğinde geliştirilmiştir. İçeriğinizi daha etkili hale getirmek için, bir içerikte bir ya da iki anahtar kelimeyi hedeflemeyi deneyin. Metin içeriği için bunu yapmak kolaydır. Bununla birlikte, görüntüler ve videolar için daha fazla çalışma söz konusudur. Videolar ve resimler içeren yayınlar için başlıkta, konu tanıtımında ya da özette anahtar kelimeler kullanın. Anahtar kelimeler ayrıca alt etiketlerine, dosya adlarına ve meta açıklamalarına da eklenmelidir.

Test Edin, Analiz Edin ve Geliştirin

Hangi içeriğin size en fazla trafiği alıp en fazla dönüşüm ürettiğini denemek ve test etmek önemlidir. İçeriğin düzenli analizi, kitlenizin hangi içerik kalıbını daha çok tıkladığını görmenizi sağlar. Daha sonra bunu ek içerik fikirleri için ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Neyin işe yaradığını görürken, neyin işe yaramadığını da göreceksiniz. İçeriğiniz istediğiniz kadar etkin değilse, içerik stratejinizin yenilenmesi ve gözden geçirilmesi gerekir. İçeriğinizin nerden düşüşe geçtiğini bilmek gerekli gelişmeleri yapmak için size yardımcı olacaktır. İçerik pazarlama stratejiniz birçok formda olabilir ve şirket hedefleriniz ve kitleniz taktiklerinizi dikte etmenin en büyük bölümünü oynayacaktır.

0 Yorum
Yorumlar