içerik pazarlama

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Açıkça bir marka belirtmeden ürünlere ya da hizmetlere olan ilgiyi artırmak için video, blog, sosyal medya yayınları vb. çevrimiçi araçların oluşturulup yayınlanmasını içeren pazarlama türüne içerik pazarlama adı verilir. Her işletme için bir içerik pazarlama stratejisi oluşturulmalıdır. Peki içerik pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur? İçerik pazarlama stratejisi oluşturmak, bütün zaman, enerji ve paranızın, işletmenizin büyümesi için bir hedefe ulaşmaya odaklanmasına yardımcı olacaktır. Bu amaca konsantre olmak, yeni ziyaretçiler çekmeye ve mevcut müşterilerin ya da hizmetten yararlananların ihtiyaçlarını dinlemenizi sağlayacak, alakasız içerikler oluşturmanızı önleyecektir.

Ayrıca bir içerik pazarlama stratejisi, çok daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve içeriğinizi profesyonellere, blog yazarlarına ve gazetecilere daha etkili bir şekilde dağıtmanıza yardımcı olacaktır. Akıllı bir içerik pazarlama stratejisi, web sitenize günlük olarak daha fazla organik trafik çekmenize yardımcı olacaktır. Organik aramadan daha iyi bir trafik kaynağı yoktur, çünkü ilgili trafiği çok az veya hiç ekstra maliyet harcamadan sunar.

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Hedeflerinizi Tanımlayın

Bu, en önemli adım. Alıcı, stratejiyi oluşturmaya yönelik bir yol izleyecektir. Hedeflerinizi tanımlamak kolay gelebilir gibi görünse de, her zaman öyle değildir. İçerik pazarlamacılığının size nasıl yardımcı olmasını istediğinizi ve çalışma programınıza entegre edildikten sonra hangi hedefleri gerçekleştireceğinizi düşünmelisiniz. Hedefleriniz, şunlardaki artışları içerebilir;

  • Organik trafik
  • Sayfa görüntüleme sayısı
  • Olası satışlar

Bazı durumlarda, yanlış tanımlanmış bir strateji ve tartışılabilir hedefler tarafından yönlendirilen, anı yakalamamızı engelleyen dar bakış açılarına sahip oluruz. Bu tartışılabilir ya da aslında faydası olmayan hedefler, yeni ziyaretçileri çekmek, daha fazla müşteri oluşturmak ve yeni müşterilere katılmak için teğet olan herhangi bir KPI’dır. KPI; ana performans göstergesi yani arzulanan hedef anlamına gelir.

Rekabetçi Alan Araştırması

Rakiplerinizin ve diğer sektör liderlerinin ne tür bir içerik ürettiğini ve bu içeriğin performansını öğrenin. Rakiplerinizin ve sektör uzmanlarınız tarafından oluşturulan belirli yazıları ve makaleleri analiz etmek için BuzzSumo’yu kullanabilirsiniz. Bu araç; paylaşım ve beğeniler gibi sosyal medya pazarlama sinyalleriniz ile ilgili her şeyi size anlatmakla kalmaz, aynı zamanda bağlantı sayısını da verir. BuzzSumo’nun sunmadığı tek şey, organik trafik analizidir. Neyse ki, Ahrefs ve SEMRush gibi araçlar var. Bir kerede 200 URL’e kadar işlem yapmanızı sağlayan Ahrefs Toplu Analiz aracını tercih edebilirsiniz.

Sizin İçin En İyi Hangi İçeriğin Çalıştığını Öğrenin

Google Analytics, çoğu kullanıcı için karışık geliyor, fakat aslında o  kadar da karışık değil. Google’ın destek forumu genellikle her şeyi adım adım açıklıyor. Bu nedenle, Google Analytics’e gidin vehangi makalenin en çok sayfa görüntülemesi aldığını analiz edin. Hangi sayfaların en çok organik trafik aldığını görebilirsiniz.

Kitlenizin İlgi Alanları ve İhtiyaçları Hakkında Bilgi Edinin

Answer the Public aracını kullanarak Google’da hedef kitlenizin ne aradığını görün. Bu araç, Google’ın otomatik sorgu arama arama sorgularını önerir. İnsanlar doğuştan meraklıdırlar ve hep soru sorarlar. Kullanıcılarınız haber sitelerinde ve forumlarda hangi soruları soruyor? Gelecekteki makaleleriniz için konu bulmak adına bu arama terimlerinden faydalanın. Twitter Audience Insights, kullanıcılarınızı daha iyi tanıyabilmeniz için kullanabileceğiniz bir başka önemli bilgi kaynağıdır. Bu, sektörünüzde ne tür bir içeriğin değer gördüğü konusunda size fikir verecektir.

Bir Yükseltme Planı Oluşturun

Bu aşamada, içeriğinizi tam olarak nasıl dağıtacağınız ve daha geniş bir kitleye nasıl duyuracağınız ile ilgili bir plan oluşturmanız gerekiyor. Bu plan, içeriğinizi daha iyi tanıtmak ve sonuç olarak daha fazla trafik oluşturmak, daha fazla müşteri çekmek ve satışlarınızı artırmak için kullanabileceğiniz bir eylem planıdır.

Facebook’ta Ücretli Reklamları Kullanma:

Bütçeniz izin veriyorsa, birkaç Facebook reklamı yayınlayabilirsiniz. Ayrıca, video Facebook reklamları daha az maliyetlidir. Bu nedenle, reklamlarınızı desteklemek için 20 saniyelik bir videoyu yaratıcı bir mesajla yayınlayabilirsiniz. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için daha az ödeme yaparsınız. Reklamlarınızı ayarlarken ve farklı kitle ilgi alanları seçerken dikkatli olun. Ayrıca doğru kitleyi hedeflemek, ürününüzü zaten tanıyan kullanıcılara ulaşmanıza izin verir.

Sosyal Yardımın Gücünü Kullanın

İlk olarak, önceden iletişim kurmayı planladığınız sitelerin ve blog yazarlarının bir listesini hazırlayarak başlayın. Bu, işleri hızlandırmanıza yardımcı olur ve size iyi bir sayıdaki bağlantıları ve sosyal paylaşımları puanlandıracak ve sonuç olarak sürekli trafik sağlayacaktır. Tipik olarak, kendinizle ilgili makaleleri aramak istersiniz. Bunları, BuzzSumo’nun yardımıyla bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, BuzzSumo, Ahrefs veya Majestic’i kullanarak yönlendiren domainlerin listesini alabilirsiniz. Birlikte bağlantı kurmak istediğiniz sitelerin listesini aldıktan sonra onlarla iletişim kurarak içerik pazarlama stratejinizi tamamlayabilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar