site içi seo

İç SEO Nedir?, Nasıl Yapılır?

İç SEO (On-Page SEO) ; site içi optimizasyon yapılarının kurulması demektir. İç SEO’da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar;

 1. Meta Title
 2. Meta Description
 3. Meta Keywords
 4. Heading Etiketleri
 5. Site Görünüş Sadeliği
 6. Site Açılış Hızı
 7. Anahtar Kelime Yoğunluğu
 8. Doğru Bilgi
 9. Kaliteli Görsel Kullanımı
 10. Özgün ve Kaliteli İçerik
 11. Hemen Çıkma Oranı
 12. Video Kullanımı
 13. Spam’den Kaçınma

İç SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalar;

 1. URL Kullanımı: Google’dan gelen resmi bir açıklamada Google web sitesi incelemesi yaparken URL yapısındaki ilk 5 kelimeye dikkat ediyor. Bu yüzden URL yapınızın kısa olmasına ve seçtiğiniz anahtar kelimenin URL’in ilk 5 kelimesinde geçmesine özen göstermelisiniz. Hatta URL yapısında sadece anahtar kelimesinin geçmesi Google açısından en sağlıklı olanıdır.
 2. Anahtar Kelime İle Sayfaya Başlamak: On-Page SEO’da yani iç SEO’da en önemli kriter başlık tag’inizdir. Google; başlık taglerinin ilk kelimelerine oldukça öenm veriyor. Bu yüzden belirlediğiniz anahtar kelimenin başlıkta olmasına ve başlığın ilk kelimesinde yer almasına dikkat etmelisiniz.
 3. İçeriklerde Multimedya Kullanımı: İçeriklerinizde yer alacak resim, video, gif vb. multimedya araçları Google sıralamanızı direkt olarak etkilemiyor olsa da web sitesi ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla kalmasını sağlıyor ve hemen çıkma oranınızı düşürüyor. Hemen çıkma oranı ve kullanıcı deneyimi Google sıralamasında olumlu etki yaratacaktır. Bu nedenle içeriklerinizde bir kere dahi olsa multimedya araçlarını mutlaka geçirmelisiniz.
 4. Başlık Tag’inde Nitelendirici Kelime Kullanımı: “2017”, “En İyi” vb. nitelendirici kelimeler içerik başlıklarında kullanıldığında uzun kuyruklu anahtar kelime kategorisinde yer almanızı sağlayarak, organik web trafiğinizi arttıracaktır. Aslında Google, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacimlerini paylaşmıyor ancak kullanıcılar bu şekilde arama yapıyorlar.
 5. İçerik Başlığının H1 Tagı İçerisinde Yazılımı: İç SEO’nun olmazsa olmaz faktörlerinden biri headline tagi kullanmaktır. WordPress kullanılan web sitelerinde içerik başlıkları otomatik olarak H1 içerisinde yazılıyor ancak bazı wordpress temaları bunu geçersiz kılabiliyor. Bu yüzden temaların kontrolünün sağlanması ve H1 taginin kullanılıp kullanılmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca her içerikte sadece bir adet H1 taginin kullanılması gerekmektedir.
 6. Belirlenen Anahtar Kelimenin H2 Taginde Geçirilmesi: İçeriğinizde kullandığınız H2 taginde belirlediğiniz anahtar kelimenin geçirilmesine dikkat etmelisiniz.
 7. Anahtar Kelimenin İlk 100 Kelime İçerisinde Kullanımı: İç SEO faktörlerinin bir diğeri de içeriğin ilk 100 kelimesinde belirlenen anahtar kelimenin geçirilmesidir. Google için önem taşıyan bu konuya içeriklerinizde önem vermelisiniz.
 8. Responsive Tasarım Kullanımı: Mobil cihazlara uyum sağlamayan web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkması neredeyse imkansız hale geliyor. Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için responsive tasarımları kullanabilirsiniz.
 9. Backlink Verin: Dış SEO faktörlerinden olan backlink almanın tam tersi de backlink vermektir. Yani içeriğinizle alakalı dışarıya verdiğiniz linkler Google sıralamanızı etkiliyor. Çünkü bu durum, içeriğinizin ne ile ilgili olduğunu gösteriyor ve kullanıcılarınızı doğru bir web sitesine yönlendirmeniz Google’ın gözünde sitenize değer katıyor.
 10. Site İçi Linklemeler: İç SEO’da mutlaka olması gereken faktörlerden biri de site içi linklemedir. Sitenizin diğer içeriklerine yapacağınız site içi linklemeler konuyla alakalı olmalıdır.
 11. Site Hızını Arttırmak: Google kriterlerinde olan ve sıralamayı direkt etkileyen faktörlerden biri de web sitesinin hızıdır. Web sitesinin 3 saniyenin altında bir süreyle açılması gerekmektedir.
 12. Kaliteli ve Uzun İçerik Yazmak: Uzun, özgün ve kaliteli içerikler Google sıralamasını direkt etkileyen faktörlerdendir. Bu yüzden web sitenizde kopyala-yapıştır içeriklerin olmamasına özen göstermelisiniz.
0 Yorum
Yorumlar