iç linkleme

İç Bağlantılar Nasıl Olmalıdır?

İç bağlantılar, temel SEO ögelerinden biridir. İç bağlantı; aynı web sitesinde bulunan farklı web sayfaları arasında kurulan bağlantı linklerine verilen isimdir. İç bağlantı, ziyaretçileri bir sayfadan diğer bir sayfaya yönlendirmek amacıyla kullanılır. SEO için önemlidir çünkü; dış linkler iç linklere göre çok daha farklı bir şekilde değerlendirilmektedir. Bununla birlikte iç bağlantıların, sıralamaları değiştirme, tarama biçimlerini değiştirme ve bir arama motorunun sitenizi nasıl görüntülediğini değiştirme yetkisi ya da gücü yok değildir. Bu noktada iç bağlantılar nasıl olmalıdır konusunu açıklamadan önce bu konu üzerinde konuşulmalıdır.

İç Bağlantıların Nitelikleri

  1. Bağlantı metni nitelendirilebilir bir yapıdadır. Arama motorları önemini ne kadar en aza indirgemiş olsa da iç bağlantılar açısından oldukça önemlidir.
  2. İç bağlantıların sayfadaki konumu önemlidir. Altbilgilere veya gezinme yoluna yerleştirilmemelidir.
  3. İç bağlantı hedefi açıkça bir yerden diğerine geçmelidir.
  4. Sitenizde çok iyi bağlantılandırılmış iki sayfanız varsa bu sayfalardan sitenizdeki diğer sayfalara ya da ziyaretçilerin faydalanabileceği sayfalara bağlantı kurulduğundan emin olmalısınız.
  5. Bağlantılar birbiriyle alakalı olmalıdır.

İç Bağlantı Yapıları Nasıl Olmalıdır?

Üçten Fazla İç Linkleme Yapılmamalıdır

İç linkleme yaparken sürekli farklı bir sayfaya yönlendirmek ana metinden ayrılmak anlamına gelecektir. Bu da ziyaretçi için can sıkıcı bir hale gelebilir. Bu nedenle iç linkleme yaparken üç bağlantı fazlasını tercih etmemenizi öneririz.

Sayfalar Ziyaretçilerin Alakalı ve Faydalı Bulacakları Bağlantıları İçermelidir

Hiçbir ziyaretçi iç bağlantıya tıklamıyorsa bu siteniz için kötü bir durumdur ve Google tarafından da olumsuz algılanabilir. Çok fazla kullanıcı iç bağlantı linkine tıkladığında eski sayfaya geri dönüyor çünkü aradıklarını bulamıyorlar. Bu da kötüye işarettir.

Hiçbir İki Sayfa Aynı Anahtar Kelimeyi Hedeflememelidir

Ve hiçbir bağlantı aynı sayfayı işaret etmek için aynı bağlantı metnini kullanmamalıdır. Çünkü kendi iki sayfanız arasında rekabet yaratmamalısınız. Eğer bir sayfa aynı amaca ve anahtar kelimelere hizmet ediyorsa bir arada tutmanız gerekmektedir.

Rel = “nofollow” u UGC’ye veya Belirli Harici Bağlantılarla Sınırlayın

Rel = “nofollow”u kullanmamanız daha iyi olacaktır ancak eğer iç bağlantılarda nofollow linklerden yararlanacaksanız kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriklerle ya da özel harici bağlantılarla sınırlama getiriniz.

Her Sayfada İç Bağlantı Kullanılmalıdır

İç bağlantısı bulunmayan hiçbir sayfaya web sitenizde yer vermemelisiniz. Fakat alakasız linkleme yapmaktan da kaçınmalısınız. Bu nedenle daha çok içerik üretiniz ve ziyaretçilerinize en yüksek faydayı sağlayınız.

İç Bağlantıların Faydaları Nelerdir?

  1. Site haritası görevi görür.
  2. Arama motorları açısından yönlendirici olur.
  3. Anahtar kelime sıralamasına etki eder.
  4. Hemen çıkma oranını düşürür.
  5. Link kalitesini eşit bir biçimde dağıtır.
0 Yorum
Yorumlar