hosting

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting; internet sitelerinin yayına alınabilmesi ve internet kullanıcılarının siteye ulaşabilmesi için alınması zorunlu olan bir hizmettir. Hem blog oluşturmak ya da yeni girişimlere imza atmak isteyen bireysel kullanıcılar hem de markasını internet ortamına taşımak isteyen kurumsal kullanıcılar, hedefledikleri kitlelere ulaşabilmek adına hosting hizmeti almak zorundadırlar. Hosting hizmeti alırken oldukça dikkatli davranılması gerekir. Öncelikle internet siteniz için ihtiyaç duyacağınız hosting hizmetinin özelliklerini belirlemelisiniz. Daha sonra hosting hizmeti alacağınız firmayı iyi seçmelisiniz. Peki hosting firması seçerken nelere dikkat edilmelidir? Aşağıdaki başlıktan bu sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsallık

Hosting firması seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başından hosting hizmeti alacağınız firmanın kurumsal olup olmadığı gelir. Özellikle yüzlerce hosting firmasının olduğu düşünülürse, kurumsal bir hosting firması seçmek daha güç hale gelecektir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

  • Ofise Sahip Olması: Yasal olmayan hosting firmalarını seçmemek adına, hosting firması alacağınız işletmenin ofisinin bulunup bulunmadığını, adres ve iletişim bilgilerini paylaşıp paylaşmadıklarını kontrol etmelisiniz.
  • Sektördeki Tecrübeleri: Emek vererek oluşturduğunuz web sitenizi emanet edeceğiniz firmanın belli bir bilgi ve tecrübeye ulaşmış olması gerekmektedir.
  • Referanslar: Bir firma seçerken en önemli kriterlerden biri referanstır. Referanslar hosting firmaları için de büyük önem taşır. Bu nedenle güçlü referanslara sahip olan bir firmayla çalışmanızı öneririz.

Teknik Destek

Firma seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan biri de teknik destek hizmetidir. Bu hizmet esasen satış öncesinden başlayan ve satış sonrasında da devam etmesi gereken bir hizmettir. Satış öncesinde aklınızdaki soruları cevaplayacak, sizi yönlendirecek; satış sonrasında da herhangi bir sorun karşısında çözüm sunabilecek, web sitenizin zarar görmesini önleyecek bir hosting firması seçmenizi öneririz.

Lokasyon

Hedef kitlenizin bulunduğu yere göre bir hosting firması seçerseniz, sunuculara olan erişim daha hızlı olacak ve bunun sonucunda sitenizin hızı da artacaktır. Hedef kitleniz Türkiye’deki internet kullanıcılarıysa hosting lokasyonunuzun Türkiye olmasına dikkat ediniz.

Uygun Platform

Hosting firması seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de seçeceğiniz hosting firmasının internet sitenizin özelliklerine göre hosting hizmeti sağlamasıdır. Eğer MS SQL veritabanı kullanan, ASP / ASP.NET tabanlı bir siteniz varsa Windows hosting, MySQL veritabanı kullanan, PHP tabanlı bir web siteniz var Linux hosting hizmetini tercih etmelisiniz.

Network Altyapısı ve Uptime Oranı

Seçeceğiniz hosting firmasının teknik anlamda güçlü olması gereken konuların başında network altyapısı ve uptime oranı gelmektedir. Birden çok omurga üzerinde çalışan, yedeği bulunan network altyapısına ve yüksek uptime oranına sahip bir firma seçerseniz internet sitenizde hiçbir kesinti yaşanmadan ziyaretçilerinize hizmet verebileceksiniz.

Disk Alanı

Web sitenizin ihtiyaçlarına ve yapısına uygun olması için hosting hesabınızın sahip olacağı disk alanı çok önemlidir. Eğer kişisel bir blog için hosting satın alacaksanız yüksek boyutlarda disk alanına gereksinim duymazsınız. Fakat markanızı internet ortamına taşımak ya da bir E-Ticaret sitesi açmak istiyorsanız yüksek boyutlarda disk alanına sahip bir hosting seçmelisiniz.

Bant Genişliği (Bantwidth)

Her bir ziyaretçi internet sitenizin sayfalarında gezinirken yapmış olduğu görüntülemeler ile belli bir miktarda trafik oluşturur ve bu trafik bant genişliğinden harcanır. Alacağınız hostingteki bant genişliğinin veya trafik miktarının sitenizin ihtiyaçlarından daha az olması bant genişliğinizin bitmesine ve web sitenize girildiğinde hata verilmesine neden olacaktır. Bu tarz bir problem yaşamamak adına hosting satın alırken bant genişliğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ücretler

Hosting firması seçerken dikkat etmeniz gerekenlerin en sonunda ücret kriteri yer alır. Bu noktada satın alacağınız hosting hizmetinin fiyatına değil fiyat/performans düzeyine dikkat etmeniz gerekmektedir. Düşük fiyatlar hizmet kalitesine bakıldığında web sitenizi zarara uğratacak ve internet sitenizin performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

0 Yorum
Yorumlar