seo stratejileri

Her SEO Stratejisinin İhtiyaç Duyacağı 5 Şey

SEO sektöründe, karşılıklı çıkar için başkasının SEO stratejileri üzerine oldukça fazla zaman harcıyoruz. Ancak ne yazık ki, kendi SEO stratejilerimizi nasıl geliştirdiğimiz ile ilgili konuşurken gereken zamanı ayırmıyoruz. Her SEO stratejisi farklı olmakla birlikte, stratejilerin geliştirilmesi için altta yatan farklı bir strateji vardır. Bu SEO stratejilerinin geliştirilmesinde kullanılan bazı noktalar vardır. Peki her SEO stratejisinin ihtiyaç duyduğu 5 şey nedir? İçeriğimizi okuyarak, sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Her SEO Stratejisinin İhtiyaç Duyacağı 5 Şey Nedir?

Zihin Haritası

Yeni bir strateji oluşturmak için zihin haritasını kullanarak işe başlayın. Basitçe açıklamak gerekirse zihin haritası; dallara ayrılmış bir dizi kategori demektir. Genellikle merkezden uzanır, fikirler daha detaylı hale gelecek şekilde daha genel ve daha spesifik kategorilere taşınır. Bu, nihai stratejinizin görselleştirilmesi anlamına gelmez. Zihin haritası, planınızı sunmanıza yardımcı olmak için değil, düşünmeye yardımcı olmak için vardır. Zihin haritaları; fikirlerinizin nasıl bir araya geldiğini görmenize yardımcı olacak ve düşünme işleminizi daha kolay bir hale getirmenizi sağlayacaktır. Stratejinizin çalışma belleğine yüklediği yükün azalmasını sağlarlar, böylelikle düşünme ve beyin fırtınasına odaklanabilirsiniz.

MindMeister gibi bir aracı kullanabileceğiniz gibi fikirlerinizi görsel formatta basit bir biçimde yazabilirsiniz. Zihin haritasını kullanmanın başlıca yararı, doğrusal olmayan biçimde düşünmenize yardımcı olmasıdır. Zihin haritası kullanmak, gerçek beyninizin çalıştığı ağa benzeyen bir yapıdadır ve her şeyi aynı görmenize olanak tanır. Bu nedenle, SEO stratejinizi geliştirirken bir tanesini kullanmanızı öneririz.

Görsel Anlatım

Stratejiniz daha belirgin hale geldiğinde zihin haritasından daha derin ve daha profesyonel bir belgeye gereksinim duyacaksınız. Bir stratejinin ne olduğunu unutmayın: bir plan. Bu; hedeflerin, bu hedeflere bağlı belirli görevlerin, başkalarının önüne gelmesi gereken bazı görevlerin, yinelenen ve tekrarlanacak görevlerin, zamanla devam ederken daha çok sayıda ve özel olacak alt görevlerin olduğunu gösterir. Bütün bu bilgileri müşterilerinize ve ekibinize hızlı ve kolay bir biçimde sunuyor olmanız gerekir. Bunu, tüm tarafların anlayabileceği ve düzenleyebileceği kadar basit bir şekilde yapmalısınız.

Bunun için; Google E-Tablolar, Trello, WorkZone, Basecamp gibi araçları kullanabilirsiniz. Hangisini tercih edeceğinizin yanı sıra kullanma yönteminiz daha önemlidir. Planın okunması ve gerektiğinde değişiklik yapılması noktasında tüm taraflara bilgi verilmelidir. Ayrı şunlar açıkça belirtilmelidir;

  • Hangi görev kime verildi?
  • İlk görevi takip eden görevler hangileridir?
  • Hangi görevler tekrarlanıyor, planlanıyor, devam ediyor ve bitti?

Şirket Anlayışı

Herhangi bir SEO stratejisini başarılı bir hale getirmek için şirket ile ilgili detaylı bir anlayışa sahip olmalısınız. En faydalı SEO stratejisini oluşturmak için hangi güçlü yanlardan faydalanabileceğinizi, hangi taktiklerin marka kimliği için en iyi sonucu alacağını ve hangi yöntemi kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Stratejinizi geliştirirken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler şunlardır;

Ürünün Eşsiz Satış Önerisi Nedir?

Birçok ürün ya da tek bir ürün farketmeksizin durum ne olursa olsun, herhangi bir stratejinin başarılı olabilmesi için şirketinizi neyin farklı hale getirdiğini bilmek zorundasınız. Bu, anlamlı olacak olan sosyal yardım türlerini büyük ölçüde etkiler.

Şirketin Vizyonu Nedir?

Arama motorlarında görünürlüğü etkileyen türden dalgalanmalar oluşturmak istiyorsanız, içinde bulunduğunuz sektörü bilmekten daha derinlere gitmeli ve faydalı olmalısınız. Strateji hedeflerinize ve metriklerinize rehberlik edecek fikir aramak için bu vizyon ifadesinin derinlerine inin. Vizyon demeçiniz bunu sizin için yapmıyorsa, amacınıza hizmet eden kendi kampanyanız için yeni bir vizyon ifadesi geliştirmeyi düşünebilirsiniz.

Şirket Neden Zarar Ediyor?

Bu, erken önleyebileceğiz şeylerden biridir fakat yok edilmediği durumda SEO stratejisini çökertir ve ortadan kaldırır. Şirketinizin gerçekten neye ihtiyacı var anlayın ve bir strateji uygulamadan önce bu zarara sebep olan şeyi çözümleyin.

Hedef Kitlenin Anlayışı

Kitlenizin kimliğini çözümlemelisiniz, bu aradıkları anahtar kelimenin ötesinde bir anlam taşır. Müşterilerinizle konuşarak, kitlenizi ölçerek, bazı ilgili internet gezinmelerine göz atarak bunu yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşağıdaki sorulara yanıt bulmalısınız;

  • Pazarlama, daha pahalı bir şey satın alma vb. şeyleri nasıl kabul ediyorlar?
  • Bilgi seviyeleri nedir?
  • Sektöre ne kadar yakınlar?

Kesin Hedefler

Yararlanılacak bir amacın kesin olması gerekiyor ve kesin olması için, belirli bir ücret tutarından daha çok çalışma parçalarına ve bunların nasıl bir araya geldiğine odaklanmalısınız. Ölçütlerinizi ve temel hedeflerinizi seçtiğinizde temkinli olmalısınız. Evet, gelirlerin maliyetlerden daha hızlı yükselmesini istiyorsunuz ve evet, bir finansal hedef belirlemek yararlı olabilir. Kesinlikle zaman sınırları olan hedefler belirlemelisiniz. Bununla birlikte, bir strateji; şirketin geleceğinde ve kendisinin çalışma biçiminde belirli bir etkisi olan hedeflere ulaşmakla ilgilidir. Bu, ölçümlerinizin, çalışma parçalarının kendileriyle olanı yansıtması gerektiği anlamına geliyor. Bu; bağlantılar ve otorite, sıralamalar ve organik arama trafiği anlamına gelebilir. Mesele şu ki, herkes hangi metriklerin mantıklı ve neden mantıklı olduğunu kabul etmelidir.

0 Yorum
Yorumlar