hemen çıkma oranı

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Web sitesini iyileştirmek ve daha fazla ziyaretçi edinmek amacıyla site istatistikleri sürekli olarak incelenmeli ve optimizasyon için gereken değişiklikler yapılmalıdır. Bu değişiklikler arasında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de hemen çıkma oranıdır. Hemen çıkma; web sitenize giriş yapan bir kişinin web sitenizin diğer sayfalarını gezmeden çıkması, yani tek bir sayfayı ziyaret etmesi anlamına gelmektedir. Hemen çıkma oranı da web sitesinde herhangi bir etkileşimde bulunmayan ziyaretçilerin tüm ziyaretçilere yüzde cinsinden oranıdır. Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür anlatmadan önce söylememiz gerekirse; hemen çıkma oranınızın düşük olması web siteniz açısından oldukça iyi bir durumdur. Düşük bir orana sahipseniz ziyaretçileriniz sitenizde uzun vakitler harcıyor demektir. Bu durum Google sıralamanızı da etkileyecektir. Ancak blog gibi tek sayfalık web site yapısına sahipseniz bu oranın yüksek olması normaldir. Hemen çıkma oranı tek sayfalık oturumların toplam oturum sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Hemen Çıkma Oranı Neden Yüksektir?

Hemen çıkma oranının neden yüksek olduğunu anlarsanız düşürmeniz çok daha kolay olacaktır. Hemen çıkma oranının yüksek olmasının sebepleri şunlardır;

  1. Tek Sayfalık Site: Web siteniz tek bir sayfadan meydana geliyorsa ziyaretçiler mecburen tek bir sayfadan çıkış yapmak zorundadır. Bu da hemen çıkma oranının oldukça yüksek olmasına neden olacaktır.
  2. Kullanıcı Deneyimi: Web sitenizin kullanışlı olması ve kolay gezilebilmesi gerekmektedir. Web sitesi tasarımı ve içeriği iyi optimize edilmelidir. Web sitesinde aşırı reklama yer verilmemelidir.
  3. Sayfa Açılış Hızı: Web sitesini ziyaret edecek kullanıcılar yavaş bir sayfa ile karşılaştıklarında sayfanın yüklenmesini beklemeden siteyi terk edebilir veya diğer bir sayfaya geçiş yapmak istemeyebilir. Bu da hemen çıkma oranını artıracaktır.
  4. Anahtar Kelime ve İçerik Uyumsuzluğu: Arama sonuçlarında belli başlı kelimeleri aratarak web sitenize ulaşan kullanıcılar doyurucu içeriğe ulaşamazlarsa web sitenizde bulunan farklı bir sayfaya geçiş yapmazlar. Bu da oranı artıracak diğer bir husustur.

Siteden Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Site Tasarımınız Kullanıcı Dostu Olmalıdır

Web sitenizin tasarımı ne kadar güzelse o kadar kullanıcı dostu olmalıdır. Ziyaretçiler sitenizde rahatlıkla gezebilmeli, aradığını hızlı bir biçimde bulabilmelidir. Modern fakat karışık olmayan bir site yapısı tercih edilmelidir. “Arama” butonuna sitenizde yer vermeli ve kategorilendirmeden faydalanmalısınız. Sitenizi optimize etmek adına Google Analytics’in sunduğu Denemeler özelliğini kullanabilirsiniz.

Siteniz Mobil Uyumlu Olmalıdır

Web sitelerinin mobil uyumlu hale getirilmesi bir tercih değil zorunluluktur. İnternet kullanıcılarının neredeyse % 80’i artık mobil cihazları kullanıyor. Mobil cihazların ekranlarına sığmayan veya yazıları okunamayan web siteleri, ziyaretçiler tarafından tercih edilmiyor. Bu nedenle web sitenizi mobil uyumlu hale getirin ve hemen çıkma oranınızı düşürün. Ayrıca WordPress kullanıyorsanız mobil uyumlu tema seçerek bu sorunu hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

“Benzer İçerikler” Gösterilmelidir

Web sitenizde yer alan içeriklerin sonunda benzer içeriklere yer vermek, ziyaretçilerin diğer sayfalara geçiş yapmasını kolaylaştırır. “Bu içerikler de ilginizi çekebilir, benzer haberler” şeklinde sunabileceğiniz bu içerikler, hemen çıkma oranınızı düşürecektir. Eğer altyapı olarak WordPress kullanıyorsanız bu işlemi “Related Post” vb. eklentiler kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı WordPress temaları da bu işlemin otomatik olarak yapılmasını sağlar.

Kaliteli Görseller Kullanılmalıdır

İçeriklerinize eklediğiniz görsellerin kaliteli olduğuna dikkat etmelisiniz. Sitenizde kullanabilmek için ücretsiz resim sitelerinden faydalanabilirsiniz.

İlgi Çekici İçerikler Üretilmelidir

İçeriklerinizin ilgi çekici ve güncel olmasına özen gösteriniz. Sitenizin ana temasından sapmadan farklı tarzda içerikler üreterek, Google Analytics istatistiklerinizi takip ediniz. Hemen çıkma oranında yaşanan değişiklikleri gözlemleyerek, düşük orana ulaştığınız konuda içerik üretmeye devam edin. Ayrıca bu içeriklerin başlıklarının da ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanıcıyı harekete geçirecek başlıklar kullanmalısınız ancak sırf tıklama alması açısından konuyla alakasız başlığa yer vermemelisiniz.

İçerikleriniz Rahatlıkla Okunabilmelidir

Web sitenizde kullandığınız yazı fontuna ve büyüklüğüne dikkat ediniz. İçeriklerinizi paragraflar halinde yazınız, ara başlıklar atınız. Tüm bunlar içeriklerinizin okunabilirliğini artıran faktörlerdir.

Pop-up Kullanmaktan Kaçınılmalıdır

Site açılır açılmaz ortaya çıkan pop-up pencereler pek çok internet kullanıcısına itici gelmektedir. Eğer gerekli bir durum değilse pop-up kullanmaktan kaçınmalısınız.

Sitenizdeki Linkler Yeni Sekmede Açılmalıdır

Sitenizde verdiğiniz linklerin yeni sekmede açılmasını sağlayın. Özellikle site dışı bir link veriyorsanız bunu mutlaka uygulayınız çünkü bu linke tıklandığında sitenizden hemen çıkılmasına sebep olmamanız gerekmektedir. Site içi linklerde ise karar sizindir.

0 Yorum
Yorumlar