haacklink

Hacklink Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarına yer veren herkesin konuştuğu konuların başında web sitelerinin daha fazla ziyaretçi alması ve site trafiğinin artırılması gelir. Bu amaçlara ulaşmak için kullanılan bazı yöntemler vardır. Arama motorunda üst sıralara gelebilmek için kullanılan yöntemlerin en etkililerinden biri de backlinktir. Backlink bir web sitesinden kendi web sitenize aldığınız link çıkışlarına verilen isimdir. Backlink alımının web sitesi sıralamasına olan etkisi bilen bazı webmasterlar hacklink yöntemine başvururlar.

Hacklink nedir derseniz; herhangi bir web sitesinin sisteminde yer alan açıktan faydalanarak bir ya da birden fazla metotla kodlara ulaşıp başka bir web sitesine link yönlendirme işlemidir. Yani bir web sitesinin yönetim paneline bir şekilde ulaşan kişiler, o web sitesi sahibinin izni olmadan kendi sitesine link çıkışı gerçekleştirebilir. Bu işleme hacklink adı verilir. Bir çeşit link hırsızlığıdır. Hacklinkler; Pagerank, Alexa, Trustrank gibi platformların değerlendirmelerinde iyi noktalarda olan web sitelerinden alınır.

Hacklinklerin nasıl yapıldığına dair herhangi bir tekniği yoktur. Kodlarına sızılan ya da yönetim paneline ulaşılabilen her internet sitesinden hacklink alınabilir. Hatta hacklink alımının hemen anlaşılmaması için bazı kodlar eklenebilir ve linklerin daha uzun süre kalması sağlanabilir. Hatta hacklinkler bazı platformlarda satılabiliyor. Ancak arama motoru botları tarafından tespit edildiği durumda web sitesinin cezalandırılmasına sebep olacaktır.

Hacklink Nasıl Anlaşılır?

Web sitenizde hacklink olup olmadığını anlamanız oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken herhangi bir SEO aracından sitenizden çıkan linklerin kontrolünü yapmaktır. Eğer çıkan sonuçlarda link çıkışı yapmadığınız bir web sitesiyle karşılaştıysanız hacklink var demektir. Bu hacklinklerin neler olduğunu belirledikten sonra, hacklink dosyasını açın ve bu alanı temizleyin. Ancak ne kadar silerseniz silin daha önce hacklink eklemesi yapan kişi tekrar bu işlemi gerçekleştirebilir. Bu nedenle profesyonel bir destek alarak web sitenizdeki güvenlik açığını gidermelisiniz.

Sitenizi hacklinklerden önlemek için şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz;

  1. Web sitenizin parolasını herkesle paylaşmayın, paylaştıysanız parolanızı değiştiriniz.
  2. Admin giriş bilgilerini belirlerken karmaşık, sık sık kullanmadığınız karakterleri kullanmalısınız. Kendinize ait olan T.C. kimlik bilgisi, cep telefonu bilgisi, doğum tarihi bilgisi gibi bilgilerden oluşan parola kullanmayınız.
  3. Eğer kullanıcıların dışarıdan video, resim gibi yüklemeler yapması gerekiyorsa, bunların uzantısına bir sınırlama getirmelisiniz.
  4. Web sitenizin sisteminde güvenlik açığı var mı kontrol ettirmelisiniz.
  5. Admin giriş yolunu değiştirmelisiniz.
  6. Kullanıcı girişlerinin kontrolünü yaparak, hatalı girişleri takip etmelisiniz.

Hacklink ve Backlink Arasındaki Farklar

  1. Hacklink illegal yollardan alınan linktir. Backlink için bir emek harcanır.
  2. Hacklink herhangi bir ücret ödemesi yapılmadan alınan linktir. Backlinkte ücret ödenir.
  3. Hacklink büyük sitelerden gizlice alındığı için web sitesini hızlı bir şekilde sıralamada yükseltir. Backlink ise yavaş yavaş bu işlemin olmasını sağlar.
0 Yorum
Yorumlar