google sıralama

Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

İnternet dünyasının en geniş ve en kaliteli hizmet veren tarayıcısı Google’dır. Google’da yaptığı SEO çalışmaları ile başarılı olmuş web siteleri arama sonuçlarında ilk sıralara yükselir ve sitelere olan talep artar. Bu durumda bir web sitesi yükselirken diğeri düşüş yaşamış olur. Google’da sıra kaybetmenin sebepleri pek çok farklı sebepten kaynaklanabilir. Bu sebeplere detaylarıyla birlikte aşağıdaki başlıktan erişebilirsiniz.

Google’da Sıra Kaybetmenin Nedenleri

Algoritma Değişikliği

Google yılın belli zamanlarında farklı farklı güncellemeleri kullanıcılara sunabilir. Ancak bu güncellemeler son dönemlerde gizli bir biçimde yapılıyor. Böyle olunca web site sahipleri güncellemelerden haberdar olmuyor ve bunun sonucunda sıralamalarda aniden bir düşüş yaşanıyor. Google’da sıra kaybetmenin sebeplerinden biri olan bu durumu önleyebilmek adına güncellemeler takip edilmeli ve Google’ın istemediği davranışlardan kaçınılmalıdır.

Backlink Problemi

Backlink bir web sitesinden diğer web sitesine verilen link anlamına gelir. Önceden ne kadar çok backlink o kadar başarılı web sitesi demekti. Fakat günümüzde backlink alımının belli aralıklarla, kaliteli web sitelerinden yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde web siteniz hızlı bir düşüş yaşayacaktır. Google’da sıra kaybetmenin sebeplerinden olan bu durumu çözmek için de düzenli içerik paylaşımı yapmak gerekmektedir.

Rakiplerin Yaptığı Değişimler

Rakip web sitelerinin yaptığı SEO çalışmaları da Google’da sıra kaybetmenin sebeplerindendir. Bunlardan ilki anti SEO çalışmalıdır. Eğer rakibiniz web sitenize yönelik anti SEO çalışması yaparsa arama motorunda sıralamanızın düşmesine sebep olur.

Rakiplerin yaptığı diğer bir çalışma da kendi web siteleri için yaptıkları SEO çalışmalarıdır. Rakip web siteleri oldukça başarılı bir çalışmaya imza attığı durumda web sitenizin önüne geçebilir. Bu noktada rakiplerinizin yaptıkları değişimleri izlemeli, uygulamalı ve daha da iyisini yapmalısınız.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Google’da sıra kaybetmenin sebeplerinden biri de içeriklerdeki anahtar kelime kullanımının çok fazla olmasıdır. Anahtar kelime içerikte mutlaka geçirilmelidir fakat çok yoğun kullanılması ters etki yaratabilir. Bu nedenle anahtar kelime yoğunluğu gereken seviyeye çekilmelidir. Eğer bir değer vermemiz gerekirse her 100 kelimede 2 kere anahtar kelime geçirmek idealdir.

Tema Değişikliği

Bazı durumlarda web sitenizde yaptığınız tema değişiklikleri de Google’da sıra kaybetmenin sebeplerinden biri olabilir. Böyle bir durumda yeni temayla uyumlu SEO çalışmalarına yer vermeli ya da eski temaya geri dönmelisiniz.

Google Sıralamanızı Nasıl Yönetebilirsiniz?

Google’da üst sıralarda yer almak için pek çok çalışma yapıyor ve uzun süreler harcıyorsunuz. Bu nedenle sıralamanızı korumak için gerekenleri yerine getirmelisiniz. Sonuçta her web sitesinin amacı süreklilik sağlayarak ziyaretçi trafiği elde etmektir. Eğer sitenize ziyaretçi gelmiyorsa sadık kullanıcı ya da müşteri edinemeyecek, Google’daki otoriteniz de sarsılacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak Google sıralamanızı korumaya yönelik çalışmalar yapmalısınız. Bu çalışmalar şöyledir;

Siteyi Güncel Tutma

Google her koşulda içeriğin kalitesini ve güncelliğini göz önünde bulundurur. Sıralamayı korumanın en önemli noktalarından biri budur. Sürekli olarak metin tabanlı içeriğe yer vermeniz de arama motoru sonuçlarını değiştirebilir. Bu nedenle zaman zaman görsel ve video desteğiyle içeriklerinizi güncel tutmalısınız. Hem kullanıcı deneyimini artıracak hem de web sitesinin daha fazla link almasını sağlayacaktır.

Siteyi Hızlandırma

Google’daki sıralamanızı korumak istiyorsanız sitenizin açılış hızını kontrol altında tutmalısınız. Eğer siteniz hızlı yüklenmiyorsa teknik bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Çünkü Google site hızının bir saniyeden az olmasını tavsiye eder ve bunu sağlamak oldukça güçtür. Site hızın artırmak için;

  • Daha hızlı ve daha güvenilir bir sunucu kullanmalısınız.
  • Web sitenizdeki görselleri sıkıştırılmış hale getirmelisiniz.
  • İçerik sağlama ağı olan CDN’yi kullanmalısınız.

Giden Linkler ve Mevcut Linkler

Web sitenizden giden bağlantıların içeriğinize uygun olması ve içeriği okuyacak kullanıcılara değer katması gerekir. Yüksek otoriteli web sitesi olsa dahi içeriğinizle alakalı değilse hiçbir anlamı yoktur hatta sıralamanızda düşüşe bile yol açabilir.

Ayrıca içeriğinizden bir diğer içeriğe iç linklemeler yapmalısınız. Anahtar kelime sıralamasının yükselmesi ve korunması için mevcut link çalışması oldukça önemlidir. Bu çalışma sayesind kullanıcıların web sitenizde daha çok zaman harcamasını sağlayabilirsiniz.

Backlinkler

Dışarıdan sitenize gelecek olan linklerin kaliteli ve web sitenizle alakalı bağlantılar olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca sık sık değil belli süre zarflarında backlink alımı yaparsanız Google sıralamanızı koruyabilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar