google sıralama

Google Sıralaması Düştüğünde Yapılması Gerekenler

Organik arama sıralamalarınız serbest düşüşte mi yoksa ikincil bir anahtar kelime üzerinde küçük bir konum kaybına mı uğradı? Özellikle Google’ın gerçek zamanlı algoritma güncellemeleri karşısında dalgalanmalar kaçınılmaz olsa da, arama sıralamalarınız yanlış yönde ilerlemeye başladığında kötüye giden bir şey var demektir. Peki Google sıralaması düştüğünde yapılması gerekenler nelerdir? Aşağıda anlatacaklarımız, herhangi bir sorunun kaynağını belirlemenize yardımcı olur, böylece bunları çözebilir ve SEO’nuzu tekrar yoluna sokabilirsiniz.

Google Sıralaması Düştüğünde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sitenizin URL’lerini Kontrol Edin

Anahtar kelime performansını dağıtmak ve izlemek için, site içi SEO’da URL’lerin önemini hafife alırken, gelişmiş stratejilere odaklanmak çok kolaydır.

Siteniz 200 durum kodu döndürüyor mu? 200 serisi durum kodları, sitenizin başarıyla iletişim kurabileceğini gösterir. Standart 200 OK durum kodu başarılı bir HTTP isteğini belirtir. Sitenizin başarılı bir istek döndürdüğünü onaylamak için HTTP Durum Kodu Denetleyicisi gibi ücretsiz bir araç kullanın. Değilse, 404 (sayfa bulunamadı) veya 410 (kalıcı olarak kaldırılan sayfa) gibi başarısız durum kodlarına dayalı olarak sorununuzu giderebilirsiniz.

Botlar sitenizi tarayabilir mi? Robots.txt, botunuza web sitenizle nasıl etkileşimde bulunulacağını bildiren web sunucunuzun üst düzey dizininde bulunan bir metin dosyasıdır. Dosya içerisine dahil edilenler ve hariç tutulanları ayarlayabilirsiniz. Örneğin; botlar bir siteyi taramaya ya da çift sayfaları indekslemeye izin verebilir. Arama botlarının ana sayfalarınızın herhangi birini taramasını engelleyerek, yanlışlıkla kısıtlamaları çok sıkı bir şekilde mi ayarladınız? Google’ın ücretsiz Robotlar Test Aracı’nı kullanarak robots.txt dosyasını iki kez kontrol edin; aksi bir şey bulursanız, sunucuya daha izinli bir dosya yükleyin.

SEO Temel Bilgilerini Kontrol Edin

Temel SEO ögelerinin, arama motoru sıralama kriterlerince önemi azalırken yine de bir etkisi bulunmaktadır. Başlık etiketleri, meta açıklamaları ve başlıklar gibi temel bilgilerin sıralamalarınızı geride tutmadığından emin olun. Ana sayfa başlığını ve meta etiketlerini optimize ettiniz mi ve arama sonuçlarında doğru şekilde görüntüleniyor mu? Ana sayfanızın başlık etiketi, arama motoru botlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu söylemek için büyük ama basit bir fırsatı temsil eder. Eğer jenerikse ve düzgün bir şekilde çekilemiyorsa sıralamayı etkileyebilir.

Tamamlayıcı meta açıklaması SEO’yu doğrudan etkilemezken, alakalı ve ikna edici bir meta, tıklama oranlarını artırabilir. Başlık ve meta etiketlerini sitenizin HTML’inin kaynak kısmında özelleştirebilirsiniz. Siteniz WordPress üzerinde çalışıyorsa, Yoast SEO gibi sitelerdeki başlıklar ve etiketleri kolayca yönetecek ücretsiz bir eklenti kurun.

Google Algoritması Güncellemelerini Kontrol Edin

Artık bağlantı algoritması Penguen ve kalite algoritması Panda, Google’ın temel algoritmasının bir parçasıdır ve gerçek zamanlı olarak güncellenir. Her zaman küçük tweak’lerin sıralamalarınızı nasıl etkileyebileceği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için SEO haber sitelerine göz atabilir, Twitter’dan faydalanabilirsiniz. İşleri doğru şekilde yapıyorsanız algoritma güncellemeleri nedeniyle yaşanan dalgalanmalardan endişe duymayın.

Google Search Console’u Kontrol Edin

Google Search Console, sitenizin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü izlemenize, korumanıza ve optimize etmenize yardımcı olan, Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Sitenizin dizine eklenmesine ya da görünürlüğüne müdahale eden herhangi bir tarama hatası olup olmadığını görmek için Google Search Console’u kontrol edin. DNS hataları, sunucu hataları ya da URL hataları varsa, bu hataları tek tek adresleyebilmeniz için Tara > Hataları Tara sekmesine tıklayınız. Tamamlandıktan sonra sabit olarak işaretleyiniz.

Google Search Console aracılığıyla, sitenizin yapısını grafiklerle gösteren bir XML site haritası gönderebilirsiniz. Yüklendikten sonra gönderilen URL sayısı ile Google tarafından indekslenen URL’lerin sayısı arasında bir tutarsızlık var mı kontrol edin. Herhangi bir büyük sorundan hızlı bir şekilde haberdar olmak için Search Console tercihlerinizde “E-Posta bildirimlerini etkinleştir” seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

Google Analytics’i Kontrol Edin

Google Analytics; sayfada zaman, oturum başına sayfa sayısı veya hemen çıkma oranı gibi trafikte veya kullanıcı metriklerinde bir düşüş olup olmadığını gösterir. Google Analytics, kullanıcıların sitenizi nasıl bulduklarına, sitenizdeyken nasıl davrandıklarına ve bir eylemi tamamlamadan önce hangi noktada sitenizi ter ettiğine dair bir hazine deposudur. Daha fazla bilgi edinmek için kitlenizi mobil ve masaüstü tarayıcılarına göre ayırın.

Site Hızını Kontrol Edin

Sitenizi yüklemek 3 saniyeden daha uzun sürüyorsa zaten eğrinin arkasındasınızdır. Google’ın PageSpeed ​​Insights gibi ücretsiz araçları, sayfanızın ne kadar hızlı olduğunu size gösterir ve yükleme sürelerini artırmak için uygulayabileceğiniz öneriler sunar. Hızlı siteler bile, tarayıcı ön belleğini kullanma, kodları küçültme, resimlerin iyileştirilmesi ve kaynak sıkıştırmasının etkinleştirilmesi gibi iyileştirmelerle siteyi bir üst düzeye taşıyabilir.

Mobili Kontrol Edin

Masaüstü bilgisayarlarda çalışan her öge mobil cihazlarda aynı şekilde çalışmamaktadır. Bu nedenle web sitenizin mobil uyumlu olması gerekmektedir. Mobil uyumluluğun sitenizi etkileyip etkilemediği öğrenmek için Mobile-Friendly Test aracını kullanabilirsiniz. Siteniz mobil uyumlu olarak değerlendirilmiyorsa, bu araç, müdahaleci pop-up’ları kaldırma veya oynatılamayan içeriği düzeltme veya kaldırma gibi diğer özelliklerin yanı sıra öneriler sunacaktır.

Backlinkleri Kontrol Edin

Google sıralaması düştüğünde yapmanız gerekenlerden biri de backlink profilinizi kontrol etmenizdir. Ahrefs, Majestic, Open Site Explorer gibi  araçlar sitenize hangi sitelerden bağlantı geldiğini gösterecektir.

0 Yorum
Yorumlar