google search console

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google’ın hizmetlerinden biri olan Google Search Console, Google arama sonuçlarının verilerini takip edebileceğiniz ve sitenizi yönetebileceğiniz ücretsiz bir servistir. Web sitenizin Google arama sonuçlarında görüntülenmesini istiyorsanız Search Console’a kaydolmanız gerekmektedir. Bu servis üzerinden; sitenizin Google Arama sonuçlarındaki performansını görüntüleyebilir, tüm dünyada ve arama sonuçlarında nasıl göründüğünü izleyebilir ve raporlamalar yapabilirsiniz. Peki Google Search Console nasıl kullanılır? Bu servisi hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz. Nasıl kullanacağınızı açıklamadan önce Search Console üzerinden neler öğreneceğinizi açıklayacağız.

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Search Console’un nasıl kullanıldığını detaylarıyla açıklayacağız.

Arama Görünümü

SEO uzmanları, Google Search Console’un Arama Görünümü’ne güvenebilirler. Yapılandırılmış verilerin doğru bir biçimde uygulanmasına yönelik pek çok bilgi sunar. Bununla birlikte tekrarlanan meta etiketlerinizin olup olmadığını görebilirsiniz. Arama görünümü altındaki bütün raporları ve araçları görüntülemek için sol tarafta yer alan menü çubuğunda Arama Görünümü sekmesine tıklamalısınız.

Yapılandırılmış Veriler

Google Search Console’daki yapılandırılmış veriler ne anlatıyor? Herhangi bir web sitesi sahibi, yerel işletme veya kuruluş, yapılandırılmış verilerin uygulanmasındaki sıkıntıları çözümleyebilir. Kodu sitenize eklediniz fakat hala SERP’lerde gösterilmiyorsa Google, bu zorluğu sizin için çözümler. Kodu web sitenize ekledikten sonra hataları kontrol etmek için; Google Search Console > Arama Görünümü > Yapılandırılmış Veriler’i açın.

Yapılandırılmış verileri Google Search Console’da nasıl düzeltebilirsiniz? Kullandığınız yapılandırılmış veriler ne olursa olsun bu raporda sizin için bir şeyler vardır. Bu raporu kullanırsanız, artan tıklama oranlarını ve gelecekte dizine eklenmiş sayfaları görüntüleyebilirsiniz. Yapılandırılmış veriler bir sıralama faktörü değildir ve bu hataları düzeltmemeniz sıralama kaybetmenize neden olmaz fakat düzeltirseniz kullanıcı deneyimini artırmış olacaksınız. Yapılandırılmış verileri Google Search Console’da düzeltmek için her hatayı tek tek analiz etmelisiniz. Yapısal Veri Test Aracı’nı bu hatalar üzerinde çalışmak için kullanabilirsiniz.

HTML Geliştirmeleri

Organik aramadan tıklama oranlarınızı iyileştirmek veya meta açıklamanızı nasıl geliştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız HTML Geliştirmeleri raporundan faydalanabilirsiniz. Bu rapor, meta verilerinizdeki hataları görüntüler. Peki HTML Geliştirmeleri raporlarını nasıl düzelteceksiniz? Bu araç; büyük – küçük harf kullanımlı varyasyonlar, tekrarlanan sayfalar vb. sebeplerle oluşan URL problemlerini tanımlamak için kullanılır.

Arama Trafiği

Arama ağı analizleri; en iyi performans gösteren sayfaları vurgulayabilir, sitenize yapılan bağlantıları reddetme dosyasını getirebilir ve hatta dahili bağlantılar Google’ın neyi gördüğünü söyleyebilir. Öncelikle, Google Search Console’daki en değerli araçlardan ve raporlardan bazılarını öğreneceksiniz.

Search Analytics

Arama ağı analytics raporunda web sitenizin arama sonuçlarında ne sıklıkta görüntülendiğine dair 7, 28 veya 90 günlük özetler alabilirsiniz. Gösterge tablosunda; sorgular, sayfalar, ülkeler, cihazlar, arama türü, arama görünümü ve tarih verilerini görüntüleyebilirsiniz.

Sitenize Bağlantılar

Google Search Console’daki Sitenize Bağlantılar raporu hangi web sitelerinin size bağlandığını gösterir. Backlinkleri görüntülemek için; Sitenize Bağlantılar tablosuna gidin. “En çok Bağlantı Verenler”e tıklayınız ve “Son Bağlantıları İndir” sekmesine tıklayınız. Bu bağlantıları incelemek, olası bir SEO saldırısında bağlantı spam sorunlarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Google Search Console’da reddetmek isteyebileceğiniz potansiyel zararı olan backlinkleri bulmak için şu adımları uygulayın: Sitenize Bağlantılar tablosuna gidin ve “En çok Bağlantı Verenler”e tıklayın. “Bağlantılı Sayfalar”a göre sıralayın, böylece üstte bir tane görürsünüz. Size bağlanan sitelerin kalitesini araştırın. Google’ın yoksaymasını istediğiniz backlink belgenizi yüklemek için Reddetme Aracı’nı kullanın. Bu aracı dikkatli kullanmanız önemlidir. Yüklemeden önce bu sitelerdeki tüm geri bağlantıları araştırdığınızdan emin olun.

Dahili Bağlantılar

Dahili Bağlantılar raporu, Google’a web sitenizde gerekli olduğuna inandığınızı bildirir.

Google Dizini

İster index fazlalığını ister CSS’nin engellenip engellenmediğini bulmaya veya URL’leri kaldırmaya çalışıyor olun, Google Search Console’daki Google Dizini raporları sizi çevrelerinde döndürebilir. Search Console’daki Google Dizini raporları, içeriğinizin Google aramasında nasıl performans gösterdiğine ilişkin veriler sağlar.

Dizin Durumu

Dizin Durumu özelliği, Google’ın son bir yılda dizine eklediği sitenizin URL’leri ile ilgili bilgileri gösterir. Dizin artışının olup olmadığını belirlemek için Dizin Durumu raporunu kullanabilirsiniz. Dizin Durum raporundaki sayfaların sayısının, Google Analytics’te organik trafik alan açılış sayfalarının sayısı ile eşleşip eşleşmediğini görebilirsiniz. Eşleşmezse, büyük ihtimalle dizine eklenen sayfalarınızın küçük bir kısmının trafik aldığı anlamına gelir. İndeks artışını bulmak için şu adımları izleyebilirsiniz: Google Search Console > Dizin Durumu > Google Dizin’e gidin. Dizine eklemek istemediğiniz sayfaların indekslendiğini fark ederseniz, noindex etiketini indeks almasını istemediğiniz sayfalara ekleyin ve bunları robots.txt dosyasında reddedin.

Engellenen Kaynaklar

Engellenen Kaynaklar raporu, Google’a web sitenizin robots.txt yönergeleri tarafından engellenen içeriği bildirir. URL’leri engellememek için aşağıdaki adımları uygulayın: Bunları robots.txt dosyanızın izin verme bölümünden kaldırın. Güncellenmiş robots.txt dosyasını Google Search Console’daki robots.txt test aracı aracında test edin. Noindex, nofollow etiketini kullanmadığınızdan emin olmak için sayfaları kontrol edin. URL’leri doğru bir şekilde oluşturduğunuzdan emin olmak için Google gibi Getir aracından faydalanın.

URL’leri Kaldır

Google aramalarından bir şeyi geçici olarak gizlemek isterseniz, URL’i Google Search Console’daki URL’leri Kaldır aracına ekleyebilirsiniz. Bu geçici kaldırma süresi 90 gündür ve işleme koyulması yaklaşık bir gün sürmektedir.

Tarama

Tarama Hataları

Tarama Hataları raporları, web sitenizde hangi sayfaların bozuk olduğunu size bildirir. Bu rapor; site hataları ve URL hataları olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu ikili; sunucunuzu, HTTP yanıt kodlarınızı ve farklı hatalarınızı kontrol altında tutabilir. Site hataları; tüm web sitenizdeki hataları gösterir. URL hataları; masaüstündeki ve mobil sitedeki tarama sayfalarının hatalarını gösterir.

Tarama İstatistikleri

Google Search Console’daki Tarama İstatistikleri bölümü genellikle kırmızı, mavi ve yeşil çizgilerle dolu bir karmaşa gibi görünebilir. Ancak, bu veriler aslında tarama oranınızı ölçer. Hızlı bir tarama hızı, Googlebot’un sitenizi hızla dizine eklediği anlamına gelir.

Google Gibi Getir

Google’ın web sitenizi nasıl gördüğünü görebilirsiniz. Bu araç, Google’ın sitenizi nasıl işlediğini test etmenizi sağlar.

0 Yorum
Yorumlar