google reklamları

Google Reklam Nasıl Verilir?

Firmaların nihai amacı ürün veya hizmetlerini pazarlamaktır. İnternetin gelişmesiyle birlikte reklamcılık alanında da farklılıklar yaşanmış ve internet reklamcılığı rağbet görmeye başlamıştır. İnternet reklamcılığının en etkili dalı Google reklamlarıdır. Çünkü Google, günümüzde en fazla kullanılan arama motoru sitesidir ve bu site üzerinden reklam vermek çok daha fazla kişiye ulaşmak anlamına gelir. Ürün veya hizmet satışının yanında marka bilinirliği artırmak amacıyla da Google reklamları kullanılabilir. Google reklam nasıl veilir işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatmadan önce reklam türlerinin neler olduğundan bahsedelim. Google reklam kampanyalarının türleri şunlardır;

 • Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı
 • Yalnızca Arama Ağı
 • Yalnızca Görüntülü Arama Ağı
 • Alışveriş
 • Yayın İçi Video
 • Evrensel Uygulama

Bu reklam türlerinden kampanyanız için en uygun olanı seçerek Google reklam verme işlemlerine başlayabilirsiniz.

Google Reklam Nasıl Verilir?

Google reklam verme işlemi için gerekenleri adım adım sıralayacağız.

 1. AdWords’e giriş yapabilmeniz için bir Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer Gmail hesabınız yoksa ilk yapmanız gereken bir hesap oluşturmaktır.
 2. Hesabı oluşturduktan sonra Google AdWords sayfasında oturum açınız.
 3. Oturum açtıktan sonra reklamını yapmak istediğiniz web sitesini ekleyiniz.
 4. Ardından ilk yapmanız gereken şey günlük bütçenizi belirlemenizdir. Günlük bütçeniz günlük ödeme yapacağınız miktardır.
 5. Daha sonra “Yalnızca Arama Ağı” kampanya türünü seçiniz. Pek çok firmanın tercihi bu reklam türünden yana olduğu için Google reklam verme işlemini buna göre açıklayacağız.
 6. Bu aşamada sizden anahtar kelimeler istenecektir. Anahtar kelimeleri kendiniz ekleyebileceğiniz gibi, Google karşınıza kelime alternatifi de çıkarabilir. İster bu kelimeleri kullanın isterseniz de kullanmaktan vazgeçerek, kendiniz kelime eklemeye başlayın.
 7. Sıra geldi tekliflerinizi belirlemeye. Teklifinizi de manuel olarak belirlemenizi öneririz. Belirlediğiniz bu tutar reklamınıza tıklandığı durumda Google’a ödeyeceğiniz ücrettir.
 8. Reklamınızı yayınlamadan önce yayın alanında görüntülenecek etkili bir başlık seçmeniz gerekmektedir. Bu başlıkta aynı zamanda anahtar kelimenizi de geçirmeniz gerektiğini unutmayınız.
 9. Google reklam vermenin diğer bir adımı olan adres ve iletişim bilgilerinizi doğru bir şekilde giriniz.
 10. Daha sonra ödeme yapacağınız seçeneği belirleyiniz. İster kredi kartı ile isterseniz de para transferi biçiminde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak hem kolay hem de hızlı bir yöntem olan kredi kartı ile ödeme yapmanızı öneririz.
 11. Kredi kartı bilgilerini eksiksiz bir biçimde girdikten sonra ödeme yapacağınız tutarı giriniz.
 12. Kaydet ve Devam Et butonlarına tıkladıktan sonra Google reklam verme işleminizi tamamlamış olacaksınız.

 

0 Yorum
Yorumlar