google reklam engelleme

Google Reklam Kaldırma

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte değişen alışkanlıklarımızdan biri de reklamcılık sektöründe olmuştur. TV, radyo vb. kanallardan yayınlanan reklamlar yerini internet reklamlarına bıraktı. İnternet reklamları ile hedeflenen kitleye daha kısa sürede ulaşılabildiğinden firmalar, reklam stratejilerini bu alana kaydırmaya başladılar. Ayrıca geleneksel reklam yöntemleri kullanılarak verilen reklam kampanyaları, internet reklam kampanyalarına oranla çok daha ücretlidir. Bunun bilincinde olan firmalar, tüm bu sebepleri göz önünde bulundurarak internet reklamlarını kullanmaya başlamışlardır. Bu reklamların alt kategorilerinden biri de Google reklamlarıdır. Google, günümüzde en fazla tercih edilen arama motoru olduğu için firmaların da oldukça tercih ettiği bir reklamcılık türüdür. Fakat bazı durumlarda kullanıcılar Google reklam kaldırma işlemini yapmak isteyebilir. Her kullanıcı internette reklam yayınlanmasına sıcak bakmadığı için Google, bu konuda da çözüm sunmaktadır.

Google Reklam Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google reklamlarını tümüyle kaldıramazsınız ancak istemediğiniz bazı reklamları kaldırabilirsiniz. Google Arama, Haritalar, YouTube ve Gmail’de bazı reklamverenlerin reklamlarını kaldırabilirsiniz. Bunların yanında reklam yayınlamak için Google ile anlaşmış olan web siteleri veya uygulamalarda tekrar görüntülenmesini istemediğiniz reklamları bazı noktalarda “bir daha gösterme” şeklinde işaretleyebilirsiniz.

Reklamverenlerin Reklamlarını Kaldırma

Google hesap bilgilerinizle oturum açtığınızda Google Haritalar, YouTube, Gmail ve Arama’da bazı reklamverenlerin reklamlarını kaldırabilirsiniz. Google reklam kaldırma için yapabilecekleriniz aşağıdadır.

Google Arama;

  • Masaüstünde linkin yanında bulunan ok simgesine ya da mobil cihazda reklamın yanında bulunan  simgesine tıklayınız.
  • “Neden Bu Reklam Sayfası” sekmesine tıklayınız.
  • “Bu Reklamvereni Engelle” butonuna tıklayarak Google reklam kaldırma işlemini tamamlamış olacaksınız.

YouTube’da;

  • Reklam karşınıza geldiğinden “” simgesine tıklayınız.
  • Ardından “Bu Reklamı Göstermeyi Durdur” yazısına tıklayınız.

Gmail’de;

  • Reklamın yanında çıkan “” simgesine tıklayınız.
  • Ardından karşınıza gelen “Benzer Reklamları Denetleyin” sekmesine tıklayınız.
  • “Bu Reklamvereni Engelle” butonuna tıklayarak Google reklam kaldırma işlemini tamamlayınız.

Bir reklamverenin reklamını kaldırdığınızda, bu reklamverenin web sitesine yönlendirdiği reklamları engellemiş olursunuz. Fakat bazı reklamverenler reklamlarının daha fazla görüntülenmesi için birden çok web sitesi kullanarak reklam yayınlayabilirler. Bu yüzden, bu reklamverenin tüm internet sitelerini engellemediğiniz sürece bu reklamverene ait reklamlar yeniden görüntülenebilir. Ayrıca birden çok cihaz ya da tarayıcı kullanıyorsanız Google reklam kaldırma işlemini yaparken açtığınız Google oturumunun tüm cihazlarda ve tarayıcılarda açık olmasına özen gösteriniz.

0 Yorum
Yorumlar