google adwords

Google Reklam Fiyatları

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte yaşamamızda pek çok şey değişiklik gösterdi. Bunlardan biri de reklam sektöründe gerçekleşti. Geleneksel reklam yöntemlerinin yerini alan internet reklamları, web dünyasında var olmak isteyen firmalar için bir velinimet haline geldi. Pek çok farklı kategoriye ayrılan internet reklamlarının en çok tercih edileni Google reklamlarıdır. Google, web dünyasının en fazla kullanılan arama motoru olduğu için, buradan reklam vererek daha çok kişiyle erişim sağlayabilirsiniz. Google’ın reklam hizmetine AdWords adı verilir. AdWords ile etkili bir reklam kampanyası yayınlayabilirsiniz. Bu noktada firmaların aklına Google reklam fiyatları konusu gelir. Aşağıdaki başlıktan Google reklam fiyatları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Google Reklam Fiyatları Ne Kadardır?

Google reklam fiyatları için net bir tutar belirlenmemiştir. Bu reklam yönteminde günlük bütçe firmalar tarafından belirlenir. Firmaya uygun günlük bit bütçeyle reklam kampanyalarına başlanır ve daha sonra yükseltilebilir ya da düşürülebilir. Pek çok işletme günlük 20 – 30 TL gibi bir bütçeyle reklam vermeye başlar. Ayrıca, eğer internet kullanıcıları reklamınıza tıklamıyorsa sizden ücret alınmayacaktır. Yani belirlediğiniz bütçede herhangi bir düşüş yaşanmayacaktır. Reklamınız kısa bir sürede belirlediğiniz bütçe kadar tıklandıysa herhangi bir bütçe aşımı yaşamayacağınızı temin edebiliriz. Bütçeniz kadar reklam yayınlanacak, bütçe bitiminde reklamlarınız durdurulacaktır.

Google reklam fiyatları belirlenirken, AdWords; kampanya türlerine göre teklif stratejileri sunuyor. Firma teklif verirken hangi ağları hedeflediğini ve tıklama, gösterim, dönüşüm stratejilerinden hangilerine odaklandığını belirlemelidir. Dört ana reklamcılık hedefi bulunmaktadır. Firmanın hedeflediği ne ise o hedefe göre teklif belirlemelidir. Dört ana reklam hedefi şunlardır;

  1. Müşterilerin web sitesinde doğrudan işlem yapılması isteniyorsa, en uygun seçenek dönüşüm odaklı reklamlardır. Bunun için akıllı teklif stratejilerinden yararlanılmalıdır.
  2. Web sitesindeki trafiğin artırılması isteniyorsa tıklamalara odaklanılmalıdır. Tıklama odaklı reklamlar için en uygun teklif stratejisi tıklama başına maliyettir.
  3. Marka bilinirliğinin artırılması isteniyorsa, gösterim stratejilerine odaklanılmalıdır. Gösterim stratejileri içinse görüntülenebilir bin gösterim başına maliyet teklifi en uygun olanıdır.
  4. Video reklam yayınlanacaksa ve reklamlarda görüntüleme ya da etkileşim oranı artırılmak isteniyorsa görüntüleme başına maliyet teklifi kullanılmalıdır.

Akıllı Teklif Stratejileri Nelerdir?

Dönüşüm odaklı reklamlar için Google reklam fiyatlarında kullanılacak 4 farklı akıllı teklif stratejisi bulunur. Bunlar;

  1. Hedef Edinme Başına Maliyet (EBM)
  2. Hedef Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir (ROAS)
  3. Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma
  4. Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (GTBM)

 Tıklama Başına Maliyet (TBM) Nedir?

Tıklama başına maliyet teklifi veren firmalar, reklamlarına her tıklandığında ödeme yaparlar. Bu, Google reklam fiyatları yönteminde, maksimum bir tutar belirlersiniz ve bu tutar reklam başına ödemek istediğiniz en yüksek tutarı ifade eder. Bu maliyet türünde ister otomatik isterseniz de manuel bir şekilde teklif verebilirsiniz.

Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) Nedir?

Google reklam fiyatları tekliflerinden biri de bin gösterim başına maliyettir. Burada gösterimlerinizin sayısına göre ödeme gerçekleştirirsiniz. Adından da anlaşıldığı gibi reklamınız 1000 kişi tarafından her görüntülendiğinde ödeme yapmak zorundasınız. Bu teklifte de maksimum ödeyeceğiniz miktarı belirleyebiliyorsunuz.

Görüntüleme Başına Maliyet (GBM) Nedir?

AdWords ile oluşturduğunuz TrueView video reklamlarınız için ne kadar ödeme yapacağınızı belirleyen yöntemdir. Bu teklifte, tamamlayıcı banner’lara, harekete geçiren yer paylaşımlarına ve kartlara yapılan tıklamalar gibi video etkileşimlerine ve video görüntülenmesi için ödeme yaparsınız. Ödeyeceğiniz en yüksek maliyeti girerek maksimum GBM teklifini vermiş olursunuz.

0 Yorum
Yorumlar