google

Google Reklam Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Geleneksel reklam metotları yerini internet reklam modellerine bıraktı. İnternet reklam modellerinin en popüleri de Google reklamlarıdır. Google, günümüzde en çok kullanılan arama motorudur. Google bu durumdan faydalanmak adına kendine ait pek çok servis sunuyor. Google reklam servisleri de bu servislerdendir. İşletmelerin en çok tercih ettiği reklam türü Google reklamlarıdır. Çünkü çok fazla kullanıcıya sahip olduğundan hedeflenen kitleye ulaşmak çok daha kolaydır. Ancak bu reklamlar bazı internet kullanıcılarını rahatsız edebilir. Bu noktada Google reklam engelleme yöntemlerine başvurulabilir.

Google Reklam Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google reklam engelleme işlemini yaparken üç farklı yöntemden faydalanabilirsiniz.

Görmek İstemediğiniz Reklamları Engelleme

Reklam yayınlayabilmek için Google ile iş ortaklığında bulunan internet sitelerinde ve uygulamalarda görmek istemediğiniz reklamlardan bazılarını engelleyebilirsiniz. Bir daha gösterme seçeneğini kullanarak engellediğiniz reklamları bir daha görmezsiniz. Ayrıca aynı reklamverenin yayınladığı, engellediğiniz reklama çok benzeyen diğer reklamları da engelleyebilirsiniz. Yine aynı reklamverenin aynı web URL’sini kullanarak verdiği reklamlar da engellenecektir. Örnek verecek olursak; siteadi.com sitesinin koşu ayakkabıları reklamını engellerseniz, internet sitesinin siteadi.com etki alanı ve siteadi.com/ayakkabilar ve siteadi.com/koşu vb. web sayfalarına ait bütün reklamlar engellenir. Reklamın bir daha gösterilmesini engellemek için şunları yapmalısınız;

  1. Görmek istemediğiniz reklamları engellemek için reklamın üst köşesinde yer alan “x” simgesine tıklayınız.
  2. Ardından “bu reklamı göstermeyi durdur” veya “bu reklamı şikayet edin” seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Bunların üzerine tıklayarak Google reklam engelleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu seçenekler karşınıza bir açılır menü şeklinde gelecektir.

Görmek istemediğiniz reklamları engellediğiniz halde görmeye devam ediyorsanız cihazınızda yer alan çerezleri temizlememiş olabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Reklamları Devre Dışı Bırakma

Google reklam engelleme yöntemlerinden biri de kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakmaktır. Bu reklamlar sayesinde hem Google ile iş ortaklığı olan web sitelerinde ve uygulamalarda çıkan reklamları hem de Google AdWords reklamlarını engelleyebilirsiniz. Kişiselleştirilmiş reklamları; Google hesabını oturumunuz açıkken, Google hesabı oturumunuz kapalıyken ve web sitelerinde ya da uygulamalarda gezinirken, Google hesabı oturumunuz kapalıyken ve Google Arama’yı kullanırken devre dışı bırakabilirsiniz.

Google hesabınız açık olduğunda;

  1. “Reklam Ayarları” sayfasına gidiniz.
  2. “Reklam Kişiselleştirme”nin yanında bulunan düğmeye tıklayarak “Kapat” konumuna getiriniz.

Google hesabınız kapalıyken web genelindeki reklamları devre dışı bırakma;

  1. “Reklam Ayarları” sayfasına gidiniz.
  2. “Web Genelinde Reklam Kişiselleştirme” sekmesine tıklayınız.
  3. Ardından “Kapat” seçeneğine tıklayınız.

Google hesabınız kapalıyken arama sonuçlarındaki reklamları devre dışı bırakma;

  1. “Reklam Ayarları” sayfasına giriş yapınız.
  2. “Google Arama’da Reklam Kişiselleştirme” yazısının yanında yer alan düğmeye tıklayarak “Kapat” konumuna getirebilirsiniz.

Chrome Eklentileri İle Google Reklam Engelleme

Dünyada en çok kullanılan Google reklam engelleme yöntemi Chrome eklentilerinden biri olan Adblock reklam engelleyicisini kullanmaktır. Bu eklenti sayesinde rahatsız edici tüm reklamları engelleyebilirsiniz. Logo reklamları, YouTube video reklamları, Facebook reklamları da bu reklamlara dahildir. Bu eklentiyi kullanmak ücretsizdir ve günümüzde 100 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.

 

0 Yorum
Yorumlar