google news'e kayıt

Google News’e Nasıl Kayıt Olunur?

Google News, dünya çapında çıkan tüm haberlerin belli bir düzen içerisinde kullanıcılara sunulmasını sağlar. Güncel ve faydalı haber arayan kişilerin en kaliteli deneyimi yaşamasını hedefler. Bu hedeflerin tutturulabilmesi Google News’e kayıt olan sitelerle mümkün olur. Bu sebeple, hangi sitelerin News kaydı alacağına Google bazı yönergeler sonucunda karar verir. Aşağıdaki başlıklarda Google News’e nasıl kayıt olunur sorusunun cevabı olan yönergeleri sunacağız. Bu yönergelere uyulduğu durumda kayıt işlemleri kabul edilir.

Google News Kaydı İçin Uygulanması Gereken Yönergeler

 1. Güncel Olayları Kapsayan Haber İçeriği: Google News’e kayıt olmak isteyen web siteleri güncel olaylarla alakalı haberleri ve analiz içeriklerini girmeliler. Tavsiye, iş ilanları, nasıl yapılır makaleleri gibi bilgilendirme amacı taşıyan içerikler kabul edilmez. İçeriklerin makale satırları ve köşe yazarı künyelerine sahip olması gerekir.
 2. Orijinal İçerik: Google News’e kayıt olmanın en önemli etkenlerinden biri de orijinal haber sunmaktır. Başka kaynaklardan yararlanarak yayınladığınız içerikler varsa, bu içerikleri arama motoru botlarının görmesini engellemelisiniz.
 3. Şeffaflık: İnternet kullanıcıları sadece yazar biyografilerinin değil, yazarların E-Mail adreslerinin ve telefon numaralarının açıkça belirtildiği haber sitelerine daha fazla değer verdiklerini söylüyorlar. Bu nedenle bu bilgilere yer vermelisiniz.
 4. Yanıltıcı Site: Google News’e kayıt olmak isteyen siteler; site sahiplerini ya da öncelikli hedefleriyle ilgili bilgileri yanlış bildirmemeli, gizlememeli ya da saptırmamalıdır.
 5. Okunabilirlik: Yazım ve dil bilgisi kurallarına dikkat ederek yazılan haberler kullanıcı deneyimini artırır. Ayrıca dikkat dağıtan reklamların kullanımı sınırlandırılmalı ve kullanıcıların habere daha iyi odaklanması sağlanmalıdır. Reklamların ve diğer ücretli tanıtım araçlarının içeriğinizden daha fazla olmaması gerekmektedir.
 6. Makale URL’leri: Girdiğiniz makalenin URL’inin birden fazla kullanılmamasına ve kalıcı olmasına özen göstermelisiniz.
 7. Makale Bağlantıları: Arama motoru botları web sitesini tararken birkaç kelimeyi içeren bağlantı metinlerinin olduğu HTML bağlantılarının olmasını ister. Çünkü JavaScript, grafik ve çerçeve bağlantılarını taraması imkansızdır.
 8. Makale Biçimi: Arama motoru botları sadece HTML içerikleri tarayabilir. Yani HTML haricindeki biçimlerde yer alan içerikler taranmayacaktır.
 9. Robots.txt ya da Meta Etiketler: Görüntülenmesini istemediğiniz içerikler için bir robots.txt dosyası oluşturmalısınız veya HTML sayfasına meta etiket eklemelisiniz.

 

Tüm bu yönergelere uymadığınız durumda web siteniz Google News kayıtlarında yer almayacaktır. Kayıt olduktan sonra News kaydından çıkmamak için de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

 1. Google Haberler’e kayıt olduktan sonra en kilit nokta haberciliğin dışına çıkmamaktır.
 2. Ayrıca kullanıcı dostu bir site olması gerekmektedir. Sitenin yüklenme hızına, mobil uyumlu olmasına, kullanıcıyı yanıltacak içeriklerin bulunmamasına dikkat edilmelidir.
 3. Meta etiketleri kullanılacaksa, bu etiketlerde aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Google News’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Google News’e kayıt olabilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamalısınız;

 1. Öncelikle Google’ın Partnerdash sayfasına giriş yapın ve karşınıza gelen ekranda göreceğiniz “Google News” linkine tıklayınız.
 2. Açılacak ekranda size ait olan siteler görüntülenecektir. Eğer hiçbir web sitesi görüntülenmiyorsa en altta yer alan “Siteyi Search Console’da doğrula” butonuna tıklayarak mülk ekleme işlemini yapınız. Siteleriniz görüntüleniyorsa hemen yan tarafta göreceğiniz “Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun” butonuna tıklayınız.
 3. Karşınıza modal penceresinde yer alan bir form gelecektir. Bu formu doğru bir biçimde doldurunuz.
 4. Formu doldurduktan sonra “Gönder” sekmesine tıklayarak Google News kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız.

Başvurunun sonucu 1 hafta içerisinde size ulaşacaktır. Sonuçları öğrenmek için Partnerdash sayfasından yararlanabilirsiniz.

 

0 Yorum
Yorumlar