Google Mobil Öncelikli İndeksleme Ne Anlama Gelir?

Yaklaşık bir yılı aşkın süredir Google, mobil cihazları önceleyen indekse geçiş konusunu tartışıyor. Stone Temple Consulting tarafından bu yılın başlarında yapılan bir araştırmaya göre, tüm trafiğin % 55’inden fazlası bir mobil cihazdan geliyor ve bu, yılın her ayında büyümeye devam edecek. Bu, masaüstünün kullanılmayacağı anlamına gelmez ancak bu değişiklik, cevaplanması gereken bir soruyu akıllara getirir: Google mobil öncelikli indeksleme ne anlama gelir? Eğer her yıl mobil cihaz kullanımını artıyorsa masaüstünde de mobil deneyime önem verilmeli midir? Bunun cevabı evet önem verilmelidir ve web siteleri mobil cihazları önceleyen indekse geçiş için hazırlanmalıdır. Bu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olmaya başlamadan önce, bir adım geriye gidip sitenizin şu anda nasıl indekslendiğini, değişikliğin neyi içerdiğini ve geçerli zaman çizelgesini biraz daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Google, Sitenizi Dizine Nasıl Ekliyor?

Geçmişte Google, sitenizi masaüstü deneyiminize ve içeriğinize dayalı olarak dizine ekliyordu. Peki değişen nedir? Şimdilerde Google, masaüstü deneyiminizi değil, mobil deneyiminizdeki içeriği temel alarak sitenizi dizine ekliyor ve sıralamaya başlıyor. Örnek olarak, aynı sayfa için masaüstü ve mobil deneyimler ve içeriğin her ikisinin de nasıl göründüğü aşağıda belirtilmiştir:

Bu noktada, sitenin her iki sürümünün de aynı içeriğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla mobil öncelikli indekslemeye geçildiğinde bu sayfa hiçbir etki görmez. Google da aynı şeyi görecek çünkü site responsive tasarım içine yerleştirildi. Tam tersi örnek verecek olursak, aşağıda örnekte bulunan site masaüstü ve mobil deneyimi farklı olan sitelerdir:

Mobil öncelikli indekslemeye geçildiğinde, bu site büyük ihtimalle olumsuz bir etki görecektir çünkü Google, sağ tarafta soldaki içeriğin geçersiz olduğu indeksleme ve sıralama amaçları için mobil deneyimini kullanıyor olacak. Eğer sizin de web siteniz mobil cihazlara uygun değilse, bir an önce web sitenizi mobil öncelikli indekslemeye hazır hale getirmelisiniz.

Web Sitenizi Mobil Öncelikli İndekslemeye Hazırlayacak İpuçları

Google’ın Webmaster Blog’unu Takip Edin

Google, Webmaster Blog’da bu konuyla ilgili bir post yayımladı. Google, bu değişiklik konusunda açıktır ve ne kadar çok şey yapmanız gerektiğini belirlemek için bu makale harika bir başlangıç noktasıdır. İşte bilmeniz gereken en önemli iki nokta;

  • Birincil içeriğin ve işaretlemenin mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar arasında eş değerde olduğu duyarlı bir siteniz veya dinamik bir sunum siteniz varsa herhangi bir şey değiştirmeniz gerekmez.
  • Birincil içerik ve işaretlemenin mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar arasında farklı olduğu bir site yapılandırmanız varsa, sitenizde bazı değişiklikler yapmalısınız.

Bu da sizi ikinci ipucuna götürür.

Sitenizi Responsive Tasarıma Geçirin

Sitenizi responsive tasarıma geçirmenin zamanı geldi. Tüm cihazlara uyan bir URL’ye sahip olmak, hem kullanıcılar hem de arama motorları için en iyisidir. Ayrı bir mobil siteye sahip olmak kabul edilebilir olsa da eskime eğiliminden ve “Google, siteleri duyarlı hale getirmek için ne kadar zaman geçirecek?” sorusundan kaçınılıyor.

Siteniz Duyarlı Değilse, Birincil İçeriğinizin Mobil Sitenizde Olduğundan Emin Olun

Daha önceki bir noktayı tekrar etmek için Google, mobil öncelikli indekslemeye geçtiğinde mobil sitenizi birincil içerik kaynapı olarak görüyor olacak. Responsive bir siteniz varsa, siteniz kullanıcıların bulunduğu herhangi bir cihaza uyum sağlayacak ve yalnızca bir URL ile uğraştığınız için hiçbir sorununuz olmayacak. Dolayısıyla, geçiş gerçekleştiğinde sıralamada herhangi bir dalgalanma yaşamayacaksınız. Ancak duyarlı bir siteniz yoksa, birincil içeriğinizin mobil sitenizde olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde olumsuz bir etkiye sahip olacaksınız.

Sekmeler ve Açılır Kapanır Menülerinde Bulunan İçerikler Artık Önemsenmiyor

Mobil öncelikli dünyada endişelenmeniz gereken birçok şey var ancak bunlardan biri Google’ın sizi cezalandırması değil, çünkü açılır kapanır menülerin veya sekmelerin ardındaki içeriğe sahip olursunuz. Google’ın içeriğin gizlenmesinden hoşlanmadığı çok yaygın bir şekilde bilinmektedir. Bu nedenle Google, yıllardır sekmelerde veya açılır kapanır menülerde “gizli” olan içeriğe tam olarak ağırlık verilmeyebilir ve sıralama amacıyla göz ardı edilebilir demişti. Mobil öncelikli indekslemeye yaklaşırken Google, bu kararı geri çekmek zorunda kaldı çünkü yeterli alan yok. Bu haber, sekmeler ve açılır kapanır menüler daha geniş içerik parçaları düzenlemeye yardımcı olduğu için, mobil duyarlı tasarım ve kullanıcı deneyimi açısından daha fazla seçenek sunacak iyi bir haberdir.

Mobil Dostu Bir Siteye Sahip Olmazsanız Ne Olur?

Eğer hala responsive tasarıma sahip bir siteniz yoksa web kullanıcılarının % 55’ini hiçe sayıyorsunuz demektir. Ayrıca bu geçiş gerçekleştiğinden olumsuz bir etkiye sahip olacaksınız. Bu nedenle hızlı bir şekilde sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirmelisiniz.

0 Yorum
Yorumlar