google disavow

Google Disavow Nasıl Kullanılır?

Arama motorlarında web sitelerinin üst sıralara çıkabilmesi için SEO çalışmalarına yer verilmesi gerekmektedir. SEO çalışmaları iki farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilki iç SEO, ikincisi de dış SEO çalışmalarıdır. İç SEO çalışmaları tamamlandığı durumda dış SEO çalışmalarına başlanmalıdır. İkisi birbirini tamamlayan niteliktedir. Biri olmadan diğer çalışmayı yapmak hiçbir işe yaramaz. Dış SEO çalışmalarında yer verilmesi gereken noktalardan biri backlinklerdir. Backlink alımı esnasında zararlı link alımı yapabilir, web sitenizin yükselmesine değil düşmesine sebep olabilirsiniz. Bu zararlı linkler tespit edildikten sonra reddedilmesi için Google araçlarını kullanabilir. Google Disavow nedir ve Google Disavow nasıl kullanılır sorularının cevaplarına aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Google Disavow Aracı Nasıl Kullanılır?

Google Disavow, web sitenize gelen ve zararlı olan backlinklerin Google’a bildirilmesini ve reddedilmesini sağlayan araçtır. Bu araç ile, hacklinkleri, kötü ya da zararlı backlinkleri Google’a bildirebilir ve anti SEO saldırılarına maruz kaldıysanız, bu saldırılardan kurtulabilirsiniz. Bu aracı kullanan internet siteleri düzenli olarak zararlı backlinklerin reddedilmesini sağladığından Google’ın gözünde daha iyi bir yere gelecektir. Bu durum Google’a göre kullanıcının web sitelerine değer verdiğini gösterir.

Disavow aracını kullanabilmeniz için web sitenizin Google Search Console’a kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıtlıysanız Google Disavow aracını kullanmak için ilk yapmanız gereken web sitenize zarar veren linklerin belirlenmesidir. Bu linkleri belirledikten sonraki aşama bu linklerden kurtulmak ve sitenizle olan bağlantılarını kesmektir. Bilginiz dahilinde olmayan veya zararlı olan linklerin 1 tanesi 1 satırda olacak biçimde “.txt” uzantılı bir dosyaya kaydetmeniz gerekiyor. Eğer tüm web sitesinden gelen linkleri engellemek istiyorsanız zararlı olduğunu düşündüğünüz web sitesinin alan adını dosyaya kaydetmeniz yeterlidir. Böylece o alan adından gelen tüm backlinkler tek seferde engellenmiş olacaktır.

Dosyayı hazırladıktan sonra “Bağlantıları Reddetme” sayfasına geliniz. “.txt” formatındaki, içerisinde zararlı linklerin bulunduğu dosyayı kaydediniz. Yükleme işlemi tamamlandığında bu dosyayı Google’a göndererek, içerisindeki linklerin engellenmesini sağlayabilirsiniz. Zararlı linklerin arama sonuçlarına yansıması 10 ile 60 gün arasındaki bir sürede gerçekleşir.

Google Disavow sayesinde web sitenize gelen linkleri kaldırdıktan sonra alacağınız backlinklere dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Yeni backlink alımı yapmadan önce backlinkleri iyi araştırmalı ve kalitesiz backlinklerden uzak durmalısınız. İllegal ve yasa dışı içeriklere yer veren web sitelerinden backlink almamalısınız. Link çöplüğüne dönüşmüş ve Google cezasına maruz kalarak spama düşmüş web sitelerinden de link almamanız gerekmektedir.

Zararlı Linkler Nasıl Belirlenir?

Bu aracı kullanmadan önce zararlı linkleri nasıl belirleyeceğiniz öğrenmeniz gerekmektedir. Ahrefs, Moz, SEMRush gibi SEO araçlarını kullanarak backlink listenizi çıkartabilirsiniz ve bu listeden zararlı olanları belirleyebilirsiniz. Bunların yanında Google Search Console üzerinden “Sitenize Bağlantılar” sekmesinden de faydalanabilirsiniz. Ancak bu sekme diğer araçlara oranla daha geriden gelmektedir ve bu da zararlı linkleri hemen belirleyememenize sebep olabilir.

0 Yorum
Yorumlar