seo eklentileri

Google Chrome SEO Eklentileri

SEO; web sitesinin arama motorlarında en üst seviyeye gelmesi için yapılan çalışmalara verilen isimdir. SEO çalışmaları oldukça zaman alan ve uzun süren bir süreçtir. Bu nedenle hem zamandan hem de iş yükünden tasarruf edebilmeniz açısından Google Chrome SEO eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu eklentilerle hem analizlerinizi daha rahat yapar hem de daha doğru sonuçlar alırsınız.

Google Chrome SEO Eklentileri Nelerdir?

 1. Alexa Traffic Rank: Amazon’un sunduğu bir web site ölçümleme eklentisidir. Web sitelerini kendi aralarında derecelendirerek global ve lokal olmak üzere iki kategoriye ayırır. Web site analizini yapmak için kullanabileceğiniz, Google Chrome SEO eklentilerinden biri olan Alexa Traffic Rank sayesinde pek çok bilgiye kolaylıkla erişebileceksiniz.
 2. Check My Links: Web sitenizdeki mevcut linklerin çalışıp çalışmadığını kontrol eden bir eklentidir. Check My Links sayesinde oldukça kısa bir sürede çalışan ve çalışmayan linkleri görüntüleyebilirsiniz. Çalışanlar yeşil bir alanda, çalışmayanlar ise kırmızı bir alanda görüntülenecektir.
 3. Broken Link Checker: Check My Links ile aynı görevde olan bu eklenti bir noktada farklılık gösterir. Bu fark; Broken Link Checker’ın sadece 404 hatası olan sayfaları göstermesidir. Oldukça sık kullanılan Google Chrome SEO eklentilerinden biridir.
 4. Domain Hunter Plus: Web sitesi içerisinde yer alan kırık linklerin görüntülenmesini sağlar. Bu eklenti ile link verilen ancak daha sonra kırık link durumuna düşen web sayfalarının neler olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Domain Hunter Plus sayesinde domain süresi dolmuş linkleri gösteriyor ve ardından kayıt yapılabilmesi amacıyla GoDaddy’ye yönlendirme yapıyor. Google Chrome SEO eklentilerinden olan bu eklenti ile web sitelerinin MOZ değerlerini de kontrol edebilirsiniz.
 5. Open SEO Stats: Bu eklenti Alexa’da bulunan verilere ulaşılmasını sağlar. Site indexini, meta verilerini, siteden diğer sitelere çıkan linkleri, sitenin açılış hızını, sunucu adını, IP’sini ve dosya kontrolünü sağlayan Google Chrome SEO eklentilerinden biridir.
 6. SEO-HTML: Web sitesinin sayfalarında bulunan meta ve heading etiketlerinin kullanımını gösteren bir eklentidir. Ayrıca SEO-HTML sayesinde site içi ve site dışı link sayısını öğrenebilirsiniz.
 7. NoFollow: Web sitesinde bulunan linklerden hangilerine NoFollow değeri atandığını gösterir. Eğer NoFollow değeri alan bir link varsa bu linki kırmızı bir çember içerisinde gösterir.
 8. Linkclump: Rakip analizi yaparken kullanabileceğiniz bir eklentidir. Linkclump sayesinde Google’da yaptığınız arama sonucunda çıkan 10 web sitesini tek bir seferde açabilirsiniz. Klavyenin Shift tuşuna ve farenin sağ tuşuna basarak 10 siteyi birden açabileceksiniz.
 9. Word Count: İçerik üreticilerinin işini oldukça kolay bir hale getirir. Üretilen içeriğin kaç kelime olduğunu Word Count ile görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken içeriğin tümünü seçmek ve sağa tıklamaktır. Böylece kelime sayısını görebileceksiniz.
 10. Show Title Tag: Hızlı bir biçimde hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan sitenin Title’ını görüntüleyebilirsiniz. Google Chrome SEO eklentilerinden olan bu eklentide tek yapacağınız eklentiyi kurmak ve sayfanın sağ alt bölümünü incelemek.
 11. Wappalyzer: Web sitesinin nasıl kodlandığını, AdSense reklamlarına yer verip vermediğini, hazır bir içerik yönetim sistemi kullanıp kullanmadığını, hangi içerik yönetim sistemini kullandığını Wappalyzer sayesinde öğrenebilirsiniz.
 12. Google Benzer Sayfalar: Web sitenizle en alakalı olan web sayfalarını görüntülemenizi sağlar. Backlink edinirken ve içerik üretme planları oluşturulurken kullanılabilecek Google Chrome SEO eklentilerinden biridir.
 13. SEOquake: Site içi SEO çalışmalarında kullanılan oldukça kullanışlı bir eklentidir. SEOquake eklentisi Alexa, Google, Bing ve SEMRush’tan bilgiler edinilmesini sağlar. Bu eklenti; page info/sayfa bilgisine, sayfa içi SEO denetimine, site içi ve site dışı bağlantıların görüntülenmesine, sayfa bazlı kelime yoğunluğuna, rakip sitelerle URL karşılaştırması yapılmasını sağlar.
 14. Majestic Backlink Analyzer: Kendi web sitenizdeki ve rakiplerinizin web sitelerindeki link profillerini görüntüleyebileceğiniz bir link eklentisidir. Bu eklenti ile backlink planınızı oluşturabilir, sitenizi ve rakiplerinizi düzenli bir biçimde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz olarak 2 web sitesini de sorgulayabilirsiniz.
 15. MozBar: Majestic Backlink Analyzer’ın sağladığı tüm olanakları sağlar. Bunun yanında MozBar’da bir puanlama sistemi mevcuttur. Bu puanlama sistemi web siteleri arasında oldukça değer taşır. Domain gücü, sayfa gücü ve backlink gücünü belli bir sistemde puanlar.
0 Yorum
Yorumlar