Google AdWords

Google AdWords Nedir, Neden Kullanılır?

İnternet kullanım oranının oldukça yüksek olduğu bugünlerde, internet üzerinden verilen reklam kampanyaları sayesinde başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Özellikle firmaların bilinirliklerini artırması için internet reklamları oldukça etkili bir yöntemdir. Google günümüzün en fazla kullanılan arama motorudur. Bu durum reklam verenlerin ilgisini çekmiştir ve bu nedenle pek çok firma reklam vermek için Google AdWords hizmetini kullanmaya başlamıştır. Peki Google Adwords nedir? AdWords; Google tarafından sunulan hizmetlerden biridir. Google gelirlerinin yaklaşık % 90’ını AdWords reklamlarından elde etmektedir. Google bu şekilde para kazanmanın yolunu da bulmuş oldu.

Bir reklamcılık hizmeti olan AdWords ile web dünyasında etkin bir biçimde yer alabilirsiniz. Reklam yayınladığınızda arama sonuçlarında sayfanın yanında, üstünde ve altında yer alabilirsiniz. Tabi bunun için belli bir anahtar kelime belirlemelisiniz. Bunun yanında başlık, metin, URL olarak planlama ve bütçe belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca reklamınızın hangi bölgede veya ülkede, hangi hedef kitlesine ve hangi yaş aralığında gösterileceğine de karar verebilirsiniz.

Google AdWords İle İşinizi Nasıl Büyüteceksiniz?

Google AdWords reklamlarınızı istediğiniz tipteki müşterileri hedefleyerek ve istemediğiniz müşterilere filtre uygulayarak kullanabilirsiniz. Google AdWords ile reklam yayınlayarak potansiyel müşterilerinizin aradıklarına ulaşabilmesi için farklı hedefleme metotlarını değerlendirebilirsiniz.

Pazarlama Hedeflerinize Ulaşın

Reklamlarınızı firma hedefleri doğrultusunda özelleştirmek istiyorsanız farklı reklam şekillerinden ve özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin; daha fazla web sitenize tıklanmasını istiyorsanız “web sitesi” düğmesi ekleyebilir ya da markanızı tanıtmak için video reklamlardan yararlanabilirsiniz. Firmalar tarafından sıkça kullanılan pazarlama hedefleri şunlardır;

 • Web sitenizde işlem yapılması
 • Mağazanızın ziyaret edilmesi
 • İşletmenize telefon edilmesi
 • Mobil uygulamanızın yüklenmesi

Anahtar Kelimelerle Reklam Hedefinizi Belirleyin

Google Arama Ağı kullanılarak verilen reklamlarda, reklamınızla ilgili ögeleri arayan kullanıcıları hedefleyebilmeniz için bazı anahtar kelimeler seçmelisiniz. Bunun yanı sıra, reklamlarınızı günün istediğiniz saatlerinde gösterebilir, konum ve dil seçeneği ekleyebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Seçerken Spesifik Davranın

Google reklamlarına yer veren mobil uygulamalar ve internet siteleri ile YouTube’da reklam verirseniz, hedeflediğiniz kitlenin yaşını, ziyaret ettiği sitelerinin türlerini ve ilgi alanlarını belirleyerek spesifik bir hedeflemeye imza atabilirsiniz.

Yalnızca Sonuçlar İçin Ödeme Yapın

Reklamlar için ne kadar maliyet harcaması yapacağınıza siz karar verirsiniz ve sadece kullanıcı reklamla etkileşime girdiği durumda ödeme yaparsınız. Teklif aşamasında firmanız için en uygun olan yöntemi uygulamalısınız.

Reklamınızı Analiz Edin

Reklamın firmanız için olan etkisini kontrol edin ve iyileştirmeler yapmanız gerekiyorsa elinizi çabuk tutun.

Farklı Platformlardan Yararlanın

Reklamınızı çeşitli mecralarda yayınlayarak daha fazla kullanıcıya erişin.

Google AdWords Kampanya Türleri Nelerdir?

Google AdWords ile reklam vermenin ilk aşamasını kampanya türünü seçmektir. Reklamcılık hedefleriniz ne ise kampanya türünü ona göre seçmelisiniz. Kampanya türleri, reklamın nerede gösterileceğini belirler. Kampanya türleri şöyledir;

 • Görüntülü Reklam Seçenekli Reklam Ağı: Bu reklam türü ile internet kullanıcılarına Google arama sonuçlarında ya da web sitelerini ziyaret ettikleri sırada ulaşabilirsiniz.
 • Yalnızca Arama Ağı: Reklam kampanya oluşturma sürecinde belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili terimleri arayan internet kullanıcıları, arama sonuçlarında reklamınızla karşılaşacaklar.
 • Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı: İnternet sitelerinde ve uygulamalarda anahtar kelimeleriniz ile site içeriği alakalı olduğu durumlarda reklamınızın görüntülenmesini istiyorsanız bu yöntemi seçebilirsiniz.
 • Alışveriş: Sattığınız ürünlere potansiyel müşterilerin ulaşabilmesi adına ürün fotoğrafı, başlık, fiyat, mağaza ismi gibi bilgilerin yer aldığı reklam kampanyalarıdır.
 • Yayın İçi Video: YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı’nda yayınlanan reklam türüdür.
 • Evrensel Uygulama: Bu reklam kampanyası ile mobil uygulamanızın tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Google AdWords kampanya türlerinin bir de alt türleri vardır. Kampanya alt türleri hangi ayar ve seçeneklerin kullanılabileceğinin belirlenmesidir. Bu sayede kampanyalarınızı özelleştirebilirsiniz. Google AdWords kampanya alt türleri;

 • Standart
 • Tüm özellikler
 • Pazarlama Hedefleri

 

 

0 Yorum
Yorumlar