google adwords

Google AdWords Kampanyasını Kullanmaya Ne Zaman Başlamalısınız?

İşinizin nasıl büyüdüğü konusunda heyecanlısınız. Gittikçe daha fazla şirket ve insan markanızdan haberdar olmaya başladı. İşletmenizi ve ürünlerinizi tanıtmaya devam etmek istiyorsunuz. Google Adwords hakkında çok şey duydunuz ve işinizi büyütmek için iyi bir sonraki adım olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak Google AdWords kampanyalarını kullanmadan önce, işletmenizin bu tür bir tıklama başına ödeme kampanyası için gerçekten hazır olup olmadığından emin olmalısınız. Sonuçta Google AdWords, pazarlama başarısı için sihirli bir dokunuş değildir ve kötü planlanan bir AdWords kampanyası kolaylıkla felakete sebep olabilir. Peki Google AdWords kampanyasını kullanmaya ne zaman başlamalısınız? Bir şirketin hemen bir AdWords kampanyasını uygulaması doğru değildir çünkü öncelikle ne kadar karlı olacağını belirlemeleri gerekir.

Google AdWords Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Google AdWords kullanmanın avantajlarından yararlanmak için şu unsurların yerinde olması gerekir;

Müşteri Talebi

İlk madde müşteri talebidir. Müşterileriniz Google’da ürün veya hizmetlerinizi aramıyorsa, AdWords arama ağı reklamcılığı sizin için uygun değildir. Dolayısıyla kampanya oluşturmadan önce, sunduğunuz hizmet veya ürün için arama hacminin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Burada kullanabileceğiniz araç; Google Anahtar Kelime Öneri Aracı’dır. Belirli bir anahtar kelimenin trafik miktarını göstermesinin yanı sıra; gelişmiş seçenekleri, bir kelimenin ne kadar rekabetçi olduğunu, yerel aylık arama miktarını, alakalı alternatif kelimeleri ve anahtar kelimenin tıklama başına maliyetini gösterir. Anahtar kelimeleri bulurken ya da anahtar kelime üzerinde karar verirken, Google’da yeterince araştırılıp araştırılmadığını sorgulayın. Bu, aynı zamanda kullanıcının niyetini belirlemenize ve anahtar kelimenin TBM’sini karşılayabilmenize yardımcı olabilir.

Pazarlama Bütçesi

Biraz araştırma yaptıktan ve hedef anahtar kelimelerinizi daralttıktan sonra, harcamak istediğiniz maksimum tıklama başına maliyetinizi hesaplayın. Rekabetçi bir anahtar kelime belirlemeniz daha fazla harcama yapacağınız veya teklif vereceğiniz anlamına gelir. Rekabetçi olan anahtar kelimeleri kullanmak yerine, maddi olarak gücünüzün yettiği ve büyük olasılıkla size karlı sonuçlar verecek olan anahtar kelimeleri hedefleyin. Bütçenizi zorlamayın. Örneğin; maksimum TBM’niz 5 TL ise, 5 TL yerine 4 TL maliyeti olan bir anahtar kelime kullanarak daha fazla kazanın. Maksimum TBM’nizin ne olması gerektiğine ilişkin bir fikir edinmek için, web sitenizin dönüşüm oranına, reklamcılık kar marjınıza ve müşteri başına karınıza sayı atamanız gerekir.

Rekabetin Anlaşılması

Anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız, yüksek hacimli anahtar kelimelerle başlayın ancak rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını bilmelisiniz. Rakiplerinizin anahtar kelimelerini analiz etmek için KeywordSpy gibi çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz. KeywordSpy, rakiplerinizin kullandığı ana anahtar kelimeler ve her bir anahtar kelimeyi ne kadar süredir kullanıyor oldukları hakkında bilgi toplar ve rakiplerinizle ilgili bilgi sağlar. Rakibinizin en iyi performans gösteren anahtar kelimeleri içeren geçmişteki reklamcılık ve pazarlama kopyasını ve materyalini inceleyebilir ve ardından gerekli tüm bilgileri AdWords hesabınıza aktarabilirsiniz.

Göze Çarpan Reklamlar

AdWords’ü kullandığınızda, bir kullanıcı reklamlarınızı her tıkladığında ödeme yapar. Bunu göz önünde bulundurarak yalnızca web sitenize yapılan tıklamalara değil, aynı zamanda yalnızca satışa dönüşmesi muhtemel yüksek kaliteli potansiyel müşterilerin tıklamasını istediğiniz reklamlara odaklanmalısınız. Bu, belirli bir kitleyle konuşan göz alıcı reklamlar oluşturmanız gerektiğini gösterir. Google AdWords’te daha fazla görünürlük ve daha fazla tıklama ile satışları artırmayı hedefleyebilirsiniz. Alınan tıklama miktarı, genel kalite puanınıza katkıda bulunduğu için, reklamlarınızın maliyetleri üzerinde bir etki yaratabilir. Başka bir deyişle, üzerinde çok fazla kafa yorularak meydana getirilmiş istisnai reklamlar ödemeyi oluşturur. Bir AdWords reklamının metni oldukça sınırlıdır bu yüzden sadece en önemli bilgileri içermeniz gerekir. Bu reklamların standart öğeleri; bir başlık, iki satır açıklama ve bir görünen URL’dir. Başlık için yalnızca 25 karakter ve bir açıklama için 35 karakter verilir.

Özel Açılış Sayfaları

İnternet pazarlamacılığında yeniyseniz, doğal olarak, web sitenizin ana sayfasını tüm üst anahtar kelimeleriniz için sıralamak isteyebileceğinizi ve hatta tüm PPC reklamlarınızdan gelen trafiği orada göndermek isteyebileceğini düşünebilirsiniz. Bu AdWords kampanyanızın etkinliğini kolaylıkla bozabilen yaygın bir hatadır. AdWords’te bir reklam oluştururken, reklamın web sitenizdeki kendi özel sayfasına gitmesini sağlayın. Kullanıcının sitenizde hoş bir tecrübe kazanmasını ve böylece bir alışveriş yapmasını istersiniz. Onları ana sayfanıza yönlendirmek ve ilgilendikleri öğeyi bulmak için sitenizde gezinmek için onlara bırakmak, yüksek, maliyetli hemen çıkma oranlarına neden olur. Bunun yerine, reklamı bağlamak için özel bir hedef sayfa oluşturun. Reklamdaki metinle alakalı bir sayfa oluşturmak için zaman ayırın ve ziyaretçinin bir sonraki işlemi yapmasını kolaylaştırın.

İzleme ve Sonuçları Ölçme Yeteneği

Google AdWords’teki reklamlarınızı “canlı” hale getirmeden önce, reklam kampanyalarınızın sonuçlarını nasıl izleyeceğinizi anlamalısınız. Takip etmezseniz, çabalarınızı büyük ölçüde artırabilecek anlayışlı verileri kaybedersiniz. Ayrıca, kampanyadaki zayıflıkları tespit edip gerekli değişiklikleri ve iyileştirmeleri yapamazsınız. Google AdWords’te kampanya izleme Dönüşüm İzleme’de bulunur. Reklamlarınız yayınlanmadan önce bunun ayarlandığından ve etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Dönüşüm İzleme’yi kurmak için, başarılı bir dönüşümün şirketiniz ve reklamcılık hedefleriniz için ne anlama geldiğini tanımlamanız gerekir. Dönüşüm düğmesine tıklamanız yeterlidir ve ardından dönüşüm tanımınızı girin. Bir kod parçası oluşturulur. Bu kod dizisinin dönüşüm hunisinin son sayfasına yüklenmesi gerekecektir. Birçok şirket için bu “teşekkür ederim” sayfasıdır.

Peki Artık Başlayabilir Misiniz?

Bir Google AdWords kampanyası, işletmeniz için satışları artırmak ve başarılı olmak için etkili bir yöntemdir. Yine de, iyi planlanmış ve zamanlanmış bir reklam kampanyasının şirketinize fayda sağlayabileceğini hatırlayın; kötü planlanmış bir AdWords kampanyası şirketinize zarar verebilir. Reklamlarınızı etkin hale getirmeden önce yukarıda verilen bileşenleri bulundurduğunuzdan emin olun. Google AdWords ile çalışmak göz korkutucu, kafa karıştırıcı, moral bozucu ve zaman alıcı olabilir. Ancak yukarıdaki ölçütlere dayanarak kullanmaya hazır olup olmadığınızı belirleyiniz.

0 Yorum
Yorumlar