seo ve içerik

Google AdSense İle Nasıl Para Kazanılır?

Google’ın sunduğu reklamcılık hizmetlerinden biri de AdSense’dir. İster büyük ister küçük olsun, bütün web sitelerinde hedeflenmiş Google reklamlarının gösterilmesiyle web site sahiplerinin para kazanmasına yardımcı olur. Google AdSense ile para kazanmanın farklı birçok yöntemi bulunmaktadır. Peki Google AdSense ile nasıl para kazanılır? Kazançlarınızı en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki başlıkta açıkladığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Google AdSense’den Para Nasıl Kazanılır?

Google AdSense’e Uygun Bir Web Sitesi Oluşturun

Bazı internet siteleri, AdSense kazancı sağlarken diğer web sitelerine göre daha iyi performans sergiler. AdSense ile gelir elde edebilmeniz için ihtiyacınız olan iki şey vardır. İlki mükemmel içerik, ikincisi çok fazla trafiktir. İçerik açısından iki tip içerik vardır. Bunlar; sitenize her gün yeni ziyaretçi çeken içerik ve ziyaretçileri her gün geri getiren içeriktir. İdeal olarak; her ikisi arasındaki dengeyi iyi kurmalısınız. Böylece hem yeni trafik gelmesini hem de bu yeni trafiğin iyi bir bölümünün sadık ziyaretçilere dönüşmesini sağlıyorsunuz. Yeni ve tekrar gelen ziyaretçileri çeken içeriklerin bulunduğu web siteleri şunlardır;

  • Blog siteleri
  • Haber siteleri
  • Forumlar ve tartışma panelleri
  • Sosyal ağlar
  • Ücretsiz çevrimiçi araçlar

Bunlar oluşturabileceğiniz tek site türü değilken, içeriği en iyi duruma getirebileceğiniz, tanıtım yapabileceğiniz, içerik görüntüleyebileceğiniz ve Google AdSense reklamlarınıza tıklama alma konusunda iyi çalışan bir düzeni kurabileceğiniz en kolay site türleridir.

Farklı Reklam Türlerini Kullanın

Şirketler, Google AdWords aracılığıyla reklamlarını oluştururken farklı türdeki reklamları tercih edeceklerdir. Basit metin tabanlı reklamlar, görüntülü reklamlar ve video reklamlar gibi çeşitli seçeneklere sahip olacaklar. Reklamverenler farklı biçimlerde reklam oluşturma seçeneğine sahip olacaklarından, kitlenize, sitenizdeki farklı reklam türlerini kullanarak, reklamlarını tıklama ihtimali olan reklamverenlerle bağlantı kurma şansı vermelisiniz.

Hangi reklam türünü kullanacağınıza ve nereye yerleştireceğinize karar verirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurunuz. İçeriğiniz sayfanızdaki reklamlardan daha fazla olmalıdır. Siteniz ve ziyaretçileriniz için en iyi performansı elde etmek istiyorsanız sitenizdeki reklam sayısını, yerleşimini ve stilini Google Analytics ile test edin.

AdSense Özel Arama Ağı Reklamlarını Kullanın

Çok miktarda içerik barındıran bir web siteniz varsa (blog, haber, forum vb.) sitenizde AdSense Özel Arama’yı kullanabilirsiniz. Böylecek yalnızca kullanıcıların web sitenizde belirli bir içerik bulmasına izin vererek mükemmel bir deneyim sunmuş olursunuz. Ayrıca sitenizin arama sonuçlarının yanında reklamlar göstererek Google AdSense gelirlerinizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. AdSense Özel Arama’nın, Google Özel Arama’dan farklı olduğunu ve kullanıcılarınız vasıtasıyla site içi aramadan gelir elde etmeye başlamanız için AdSense Özel Arama’ya başvuru yapmanız gerektiğini unutmayın.

YouTube’da Google AdSense İle Para Kazanmaya Başlayın

Google AdSense sadece metin tabanlı içerik ya da ücretsiz çevrimiçi araç oluşturanlar için değildir. Eğer video beğenilen bir şeyse kendi YouTube kanalınız üzerinden YouTube’da benzersiz videolar yayınlamaya başlayın. Kanalınızı oluşturduktan sonra YouTube kanalınızın özelliklerine gidebilir ve para kazanma özelliğini açabilirsiniz. Bu, videolarınızdan para kazanabilmeniz için YouTube kanalınızı AdSense hesabınıza bağlama süreci boyunca size yol gösterecektir. YouTube kanalınızı AdSense hesabınızla entegre ettikten sonra hangi videolardan para kazanacağınızı ve hangi tip reklamların video izleyicilerinize gösterileceğini seçebilirsiniz. Video yöneticinize gidin, para kazanmak istediğiniz videoyu kontrol edin ve o videonun reklam ayarlarını seçin. Ardından hangi videoların para kazandırmış  olduğunu görmek için Video Yöneticisi’ne göz atabilir ve ayarlarını yönetebilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar