Facebook reklam fiyatları

Facebook Reklam Ücretleri

Reklam; bir ürünün tanıtımını yapmak ve bir markanın bilinirliği artırmak amacıyla geniş kitlelere ulaşabilmek adına gazete, dergi, televizyon gibi kanallardan yararlanılarak yapılan tanıtımlardır. İnternet reklamları ise; online platformlarda bu işlemlerin yapılmasıdır. İnternet reklamları pek çok kategoriye ayrılır. Bunların en etkilisi sosyal medya reklamlarıdır. Sosyal medya kullanımının oldukça yüksek oranlara ulaştığı bugünlerde özellikle Facebook üzerinden reklam vererek hedeflenen kitleye rahat bir biçimde ulaşılabilir. Facebook reklamı vermek isteyen firmaların aklındaki sorulardan biri de Facebook reklam ücretleri. Facebook reklam ücretlerinin detaylarına aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Facebook Reklam Ücretleri Ne Kadardır?

Facebook’ta reklam vermek için ne kadar harcama yapacağınız sizin bütçenize, reklamı nasıl yayınlamak istediğinize ve sizden ne için ücret alınmasını seçtiğinize göre değişmektedir. Burada bilmeniz gereken bütçe ve harcanan tutar arasındaki farkı bilmektir. Bütçe; oluşturduğunuz reklam setinin istediğiniz süre boyunca gösterilmesi için ödemeniz gereken miktardır. Oluşturulan her reklam seti için farklı bir Facebook reklam ücretleri belirlemelisiniz. Bütçe ile istediğiniz hedef kitleye reklamlarınızın gösterilmesi adına ne kadar para harcayacağınızı öğrenirsiniz. Harcanan tutar ise; reklam setinize aslında ödediğiniz miktardır yani bütçenizden harcanan paradır.

Reklam vermeye başladığınızda, harcayacağınız toplam miktarın yanında günlük ya da toplam bir bütçe seçme imkanınız olur. Facebook reklam ücretlerini reklamınızı kaç kullanıcının göreceğini ya da tıklayacağını; bütçeniz, seçtiğiniz teklif çeşidi, hedeflediğiniz kitle, hedeflediğiniz kitlenin özellikleri ve daha pek çok etmen belirler. Facebook reklam ücretlerinde tek şart minimum ücret şartıdır.

Facebook, reklamlarınızın düzenli bir biçimde yayınlanabilmesi adına minimum Facebook reklam ücretleri şartı koşuyor. Minimum bütçeler günlük miktar olarak hesaplanıyor fakat bir reklam setininin günlük ya da toplam bütçe kullanılması farketmeden uygulanıyor. Örnek verecek olursak; 10 gün yayınlanacak bir reklam için toplam bütçe seçeneğini kullanıyorsanız, Facebook reklam ücretleri günlük minimum bütçenin 10 katı olmalıdır. Minimum bütçeler, otomatik ya da manuel teklifin hangisini kullanırsanız kullanın geçerlidir. Minimum Facebook reklam fiyatları Dolar olarak verilmiştir, doğru miktara ulaşmak adına Türk Lirası’na çevirmeniz gerekmektedir. Minimum Facebook reklam ücretlerini verecek olursak;

  • Reklam setinden gösterimler için ücret ödenecekse,  günlük bütçe en az 0,50 Dolar’dır.
  • Reklam setinden beğenmeler, tıklamalar, gönderi etkileşimi ya da video görüntülemeleri adına ücret ödenecekse, günlük bütçe en az 2,50 Dolar’dır.
  • Reklam setinden uygulama yüklemeleri ya da teklif alımları ve benzeri sık reklam kampanyası oluşturulmayan olaylar için ücret ödenecekse, bütçe en az 20 Dolar olmalıdır.

Gösterimler ve Tıklamalar İçin Ödeme Arasındaki Fark Nedir?

CPM yani gösterimler için ödeme; 1000 gösterim başına ödenen ücrettir. Gösterim görüntüleme olarak düşünülebilir. Eğer reklamınız bir Facebook kullanıcısına Haber Kaynağı’nda, mobil Haber Kaynağı’nda ya da sağ sütun reklamlarında ilk defa yayınlandığında bir gösterim olarak sayılacaktır. Eğer hedefiniz markanızın bilinirliğini artırmaksa, gösterim için ödeme yöntemini tercih etmeniz firmanız için en sağlıklısı olacaktır. Diyelim ki CPM’niz 1 TL. O halde reklamınızın her 1000 gösterimi için 1 TL ödemek durumundasınız.

CPC yani tıklama için ödeme yönteminde kullanıcılar reklamınıza tıklayarak web sitenize ya da uygulamanıza geliyorsa ödeme gerçekleştirirsiniz. Bu yöntemde bağlantı tıklaması optimizasyunu yapıyorsanız Facebook, reklamınıza en çok tıklayacak kullanıcıları bularak optimize eder ve reklamınızı bu kişilerin görmesini sağlar. Eğer reklamlar ile hedeflediğiniz web sitenize ya da uygulamanıza insanların gelmesini sağlamaksa CPC markanızın tercih edebileceği en iyi yöntem olacaktır. Tıklama için ödeme ile manuel teklif belirleyebiliyorsunuz. Teklifinizi belirlerken tıklama başına ödeyebileceğiniz maksimum ücreti belirlemelisiniz. Mesela; teklifinizi 2 TL olarak belirlediyseniz tıklama başına 2 TL’den daha fazla harcamazsınız. Ancak daha az harcayabilirsiniz.

 

0 Yorum
Yorumlar