facebook reklamları

Facebook Reklam Nasıl Verilir?

İşletmeler, marka bilinirliklerini artırmak, ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek, kampanyalarını duyurmak gibi pek çok farklı sebepten ötürü reklamlara başvurabilirler. Tüm bunlar için geleneksel reklam yöntemlerine başvurulabileceği gibi internet reklam yöntemlerine de başvurulabilir. Son dönemlerde en fazla kullanılan reklam yöntemleri internet reklamları olmuştur. İnternet kullanım oranının oldukça fazla artması bu durumu tetiklemiştir. İnternet reklamları da kendi arasında birkaç farklı kategoriye ayrılır. Bu kategorilerden biri olan sosyal medya reklamları; sosyal medya platformları üzerinden verilen reklamları kapsar. Facebook, çağımızın en fazla kullanılan sosyal medya platformu olduğundan, sosyal medya reklamlarının temel taşını oluşturur. Hal böyle olunca işletmeler Facebook reklam verme konusuna ağırlık vermeye başladılar.

Facebook Reklam Verme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook reklam verme işleminde kullanabileceğiniz üç farklı yöntem vardır. Bu yöntemler; reklam yöneticisinde reklam oluşturma, Power Editor’da reklam oluşturma ve Facebook sayfasında reklam oluşturmadır. Üç farklı yöntemi kullanarak nasıl reklam oluşturacağınızı sırasıyla açıklayacağız.

Facebook Sayfanızdan Reklam Oluşturma

Sayfanızdan reklam oluşturma işlemleri de alt dallara ayrılır. Bu aşamada sayfanızın tanıtımını yapabilirsiniz. Sayfa tanıtımı yaparak hedef kitlenizi oluşturabilir ve sayfa beğeninizi artırabilirsiniz. Facebook reklam verme işlemi ile hedef kitlenizde bulunan kişilerden en çok sayfa beğenme olasılığı bulunanlara ulaşabilirsiniz.

Sayfanızdan reklam oluşturma yöntemlerinden biri de gönderinin öne çıkarılması ile yapılan reklamlardır. Bu reklamlar ile kullanıcıların sayfanızda bulunan gönderilere ulaşmasını, beğenmesini ve yorum yapmasını sağlayabilirsiniz. Amacı hedef kitleyle olan etkileşimi artırmak ise en etkili yöntemlerdendir.

Son yöntem ise internet sitesinin tanıtımını yapmaktır. Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. İnternet sitesinin tanıtımını yaparak, kullanıcıları belirlediğiniz bir URL’ye yönlendirebilirsiniz. İster web sitesinin giriş sayfasına, isterseniz online satış mağazanıza isterseniz de herhangi bir sayfaya gönderme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Reklam Yöneticisi’nde Reklam Oluşturma

Reklam yöneticisinden oluşturacağınız reklamlarda ilk yapmanız gereken pazarlama amacını belirlemektir. Amacınızı seçtikten sonra “Kampanya Adı” kısmını doldurarak “Reklam Hesabı Ayarlarını Yap” butonuna tıklayınız. Karşınıza gelecek olan ekranda “Hesap Ülkesi”ni seçiniz. Ardından “Reklam Seti”ne yönlendirileceksiniz. Burada hedef kitlenizi, reklam alanlarını, bütçe ve planınızı belirleyiniz. Hedef kitlenizi belirlerken yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi hedefleme seçeneklerine başvurabilirsiniz. Facebook reklam vermenin diğer bir aşaması reklam formatı seçmektir. Döngü, tek görsel, tek video, slayt gösterisi ya da kanvas reklam formatlarından size uygun olanını seçebilirsiniz. Ardından bir reklam metini yazarak reklamı yayınlamak istediğiniz Facebook sayfasını gerekli yere giriniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra reklamınızın önizlemesini görebilir, siparişinizi gözden geçirebilirsiniz. Herhangi bir eksik yoksa “Sipariş Ver” butonuna tıklayarak Facebook reklam verme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Power Editor’den Reklam Oluşturma

Facebook reklam verme için Power Editor sayfasına gidiniz. Kampanya Oluştur sekmesinin altında yer alan Reklam Oluştur butonuna tıklayınız. Karşınıza gelecek olan sekmeden “Yeni Reklam Oluştur” butonuna tıklayınız. Ardından kampanya adını, satın alma türünü ve kampanya amacını belirleyerek “Oluştur” butonuna tıklayınız. Böylece Facebook reklam verme işlemini tamamlamış olacaksınız.

0 Yorum
Yorumlar