evergreen content

Evergreen İçerik Nedir?

Blog yönetimi alanında yeniyseniz, sektörün uzmanları tarafından “evergreen içerik” ifadesini duymuş olabilirsiniz. Peki evergreen içerik nedir ve blogunuzun genel başarısı için neden önemlidir? Bu içeriğimizde evergreen içeriklerin blogunuzun başarısında oynadığı rolü derinlemesine inceleyeceğiz. Her şeyden önce bilmelisiniz ki evergreen içerik; blogunuzda zamanla değişebilecek konularla karşılaştırıldığında, her zaman kitlenizle alakalı olacak makaleleri ve yazıları temsil eder. Bu ayrımı bir örnekle açıklayacak olursak;

Tanıtıcı bir SEO blogunuzun olduğunu varsayalım. Bu durumda “SEO Nedir” başlıklı bir makale her zaman evergreen içeriğin bir örneği olabilir, çünkü SEO’nun tanımı bu bağlamda değişmeyecektir. Bu tanım, yeni başlayanlara her zaman yardımcı olacaktır ve konu, zamanla blogun takipçisine kalıcı değer vermeye devam edecektir. Diğer taraftan, “Güncel SEO Uygulamaları Nelerdir?” başlıklı bir yazı, evergreen içeriğin örneği değildir, çünkü her SEO algoritması değişikliği önerilen SEO tekniklerinde revizyon gerektirecektir. Bu içerik, temel SEO blogunuzda yayınlandıysa, Google’ın önerileri tutarlı olduğu sürece değerli kalacaktır ancak sonrasında bu değeri yitirecek ve hızlı bir şekilde “eski” durumuna düşecektir.

Özetle, evergreen içerik budur. Her zaman güncel olarak kabul edilecek içeriktir ve blogunuzun okuyucuları için her zaman birincil düzeyde olacaktır. Ancak bu tanımın cevaplamadığı şey, evergreen içeriğin blog için ne gibi avantajlarının olduğudur. Evergreen içeriğin bloglara ve okuyucularına sunduğu avantajlar şunlardır;

 • Blog yönetimi açısından bakarsak, her seferinde yazılmış ve zamanla pek çok farklı okuyucu tarafından beğeniyle karşılanmış içerik, tarih odaklı içeriğe göre daha etkilidir. Evergreen içeriği yayınlamak, blog yöneticilerinin üzerindeki iş yükünü azaltır çünkü bu yayınlar ileride tekrar yayınlandıklarında büyük kitlelere değer katmaya devam edecektir.
 • Aynı zamanda, evergreen içerik sitede yayınlanan diğer içerikleri anlamak ve tadını çıkarmak için hayati önem taşıyan temel bilgileri sunarak okuyuculara yardımcı olur.

Web siteniz için evergreen içerik oluşturmaya hazırsanız, bu yayın stilini uygun bir şekilde nasıl kullanacağınıza ilişkin yönergeleri açıklayacağız.

Evergreen İçerik Oluşturmaya İlişkin Yönergeler Nelerdir?

Evergreen İçerik, Birden Fazla Biçim Alabilir

Evergreen içerik söz konusu olduğunda, basit bir şekilde başlamak, tüm sürecin en zor kısmı gibi görünebilir. Neticede, okuyucularınızla paylaşmak zorunda olduğunuz tüm kalıcı bilgileri birkaç basit post haline getirmeniz gerekiyor. Kendinizi başlangıç ​​satırında sıkışmış bulursanız, sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olması için aşağıdaki yayın biçimlerinden herhangi birini göz önünde bulundurun:

 • “Nasıl yapılır” kılavuzları ve öğreticiler: Sürece dayalı yaklaşım dökümantasyonu, tarif ettiğiniz tekniklerin yakın gelecekte değişmeyeceğini varsayarak, her zaman yeni ve geniş bir içerik hazırlar.
 • Kaynak listeleri: Benzer şekilde, popüler endüstri kaynaklarının grupları, sektörünüzde yeni başlayanlar için harika bir başlangıç ​​noktası sağla. Ancak başvurduğunuz kaynaklardan hiçbirinin çevrimdışı kalmamasına dikkat etmek için bağlantılarınızı periyodik olarak kontrol etmelisiniz.
 • Sektörel konularda değişmeyen duruşlar: Bu, evergreen içeriklerde kullanmak için zor olabilir. Ancak değişmesi muhtemel olmayan geniş konular hakkında en azından birkaç açıklama yapabilirsiniz.
 • “Sık sorulan Sorular”: Yeni başlayanlar için, SSS yayınları, evergreen içerik kampanyalarınızın önemli bir parçası olabilir.
 • Sektör tanımları: Son olarak, endüstrideki yaygın kısaltmalar ve mesleki ifadeler evergreen içerikler için uygundur.

Evergreen Content Güncel Tutulmalıdır

Sürekli olarak güncellenen içeriğin genel hedefi, kitlenize zamana duyarlı bir okumadan daha fazla yararlanabileceği yayınlar oluşturmaktır. Bununla birlikte, yardım almadan iyi bir şekilde güncel kalacak çok az sayıda yayın oluşturabileceğinizi kabul etmeniz gerekir. Örneğin, içeriğin başında verdiğimiz “SEO nedir” örneğini tekrar ele alalım. 2010 yılında Google ve Bing’in resmi olarak sosyal sinyallerin genel arama motoru optimizasyonunda rol oynadığını kabul ettiğini düşünün. Bu nedenle, bu tarihten önce tanım içeriğinizi yazmış olsaydınız, hedef kitlenize tam olarak doğru bilgi vermeden, bilgileriniz hala teknik olarak geçerli olabilirdi.

Sonuç olarak, her zaman güncel olan konuların en eskilerini bile güncel olduklarından ve yüzde yüz doğru olduklarından emin olmak için zaman zaman gözden geçirmelisiniz. İdeal olarak, evergreen içerikleriniz için seçtiğiniz konular, okuyucularınız için değerli kaynaklar olmalıdır. Ancak, en iyi çabanıza rağmen, okuyucularınıza seçtiğiniz konunun kapsamlı bir genel görünümünü vermek için düzenli aralıklarla güncellemelere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Evergreen İçerik Blogunuza Gömülmemelidir

Ve son olarak, evergreen içerik üretmek için çaba harcadınız, bu nedenle bu makalelerin blogunuza yeni yayın akışıyla gömülmesine izin vermeyin. Evergreen içeriği standart blog gönderileri olarak yayınlar ve ardından kitlenizin okuması için uğraş vermezseniz, arşivlere gömülürler ve tekrar görüntülenmezler. Bunun yerine, bu değerli yayınları arama girişiminde bulunmadan, yeni site ziyaretçileri için görünür kılmalısınız. Bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Örneğin şunları yapabilirsiniz:

 • Web sitenizdeki yayınlarınızı yeni okumaya başlayan, yeni okuyucular için bir referans noktası olarak “Buradan başlayın” sayfası oluşturun.
 • Sektöre yeni adım atanlar için web sitenizde, değişmeyen kaynaklara yönlendiren bir eğitim rehberi sayfası oluşturun.
 • “En İyi Yayınlar”dan oluşan bir sidebar oluşturun.
 • Mümkün olan en fazla sayıda okuyucuya ulaşmak için blogunuzda düzenli olarak içerik paylaşımı yapın.
0 Yorum
Yorumlar