seo stratejisi

Etkili SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

SEO, Türkçe ismiyle Arama Motoru Optimizasyonu; web sitelerinin arama sonuçlarında ilk sayfalara ve üst sıralara gelmesi için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmaları doğru strateji ile uygulayan firmalar veya kişiler hedeflediklerine rahatlıkla ulaşabilirler. Eğer SEO konusunda yeterli bilgi birikiminiz yoksa bu konuyu uzmanlarına bırakmanız gerekmektedir. Çünkü yapılan en ufak bir yanlış web sitenizin sıralamasını düşürebileceği gibi cezaya girmesine de sebep olabilir. Bu da geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle alanında profesyonelleşmiş kişilerden veya ajanslardan hizmet almalısınız. SEO hizmeti almak istemeyenler için etkili SEO stratejisi nasıl oluşturulur konusunu açıklayacağız.

SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Stratejiyi hazırlamaya başlamadan önce bir zihin haritası oluşturmalısınız. Zihin haritası; kavramların ve bağlantıların görsel bir temsilidir. Bilgiyi daha iyi analiz etmenize, kavramanıza, sentezlemenize, yapılandırmanıza ve yeni fikirler üretmenize yardımcı olan düşünme aracıdır. Zihin haritanızda oluşturmanız gereken ögeler şunlardır;

 1. Detaylı Zaman Çizelgesi
 2. Detaylı Sektör Araştırması
 3. Pazarlama Modelleri
 4. Müşteri – Ziyaretçi Bilgileri
  • Demografik ve Psikolojik Bilgiler
  • Müşteri Deneyimi Bilgileri
 5. Detaylı Rakip Analizi
 6. Ürün Talep Bilgisi
 7. Arama Sonuç Bilgisi

Zihin haritası oluşturduktan sonra SEO stratejisi oluşturmaya hazırsınız. Bu stratejisi oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Hedefleri Anlayın

Hedef odaklı strateji oluşturacaksanız bir ya da iki hedefle başlamak mantıklı olacaktır. Bu yeni hedefe SMART ismini verebiliriz. SMART hedeflerini bilmeyenler için açıklamamız gerekirse;

 • Specific (Özel): Bu, hedefinizin “nasıl” ve “neden” kısmını içerir. Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz, neden? Öncelikle bunu belirlemelisiniz.
 • Measurable (Ölçülebilir): Çok detaylı olmalısınız. Para kazanmaya mı çalışıyorsunuz yoksa 500 TL mi kazanmaya çalışıyorsunuz? Trafik çekmeye mi çalışıyorsunuz yoksa web sitenizle etkileşime giren 500 yeni ziyaretçi mi deniyorsunuz? Tüm bunların cevabını bulmalısınız.
 • Achievable (Ulaşılabilir): Hedefinizi uyguladığınızdan emin olmalısınız. Satış geçmişinizi ve rekabetçi verilerinizi kullanarak çıkarımlar yapmalısınız.
 • Realistic (Gerçekçi): Gerçekçi ve başarılabilir arasında bazı farklılıklar vardır. Uygun kaynaklarınızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca müşteriniz önerilen zaman çizelgesi dahilinde gerekli değişiklikleri yapma esnekliğine sahip olmalıdır.
 • Time-Bound (Zaman Kısıtlaması): Son tarihlere ihtiyacınız olacaktır. Planın her adımına takvim atayın ve sorumlu kişileri belirleyin. Uygun bir başlama ve bitiş tarihinizin olduğundan emin olmalısınız.

Kitlenizi Anlayın

Analitik araçlarından faydalanarak hedeflediğiniz kitleyi anlamalısınız. Google Analytics, Facebook Audience Manager ve Twitter Audience Insights gibi araçları kullanarak hedef kitle analizi yapabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde demografik bilgilere, ilgi alanlarına, sektörün tamamına, ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kişilere vb. pek çok farklı bilgiye erişebilirsiniz.

Rekabet Ortamını Anlayın

SEO stratejisi oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da rekabet ortamını anlamaktır. Sektörünüzü analiz edebilmenizi sağlayan birkaç farklı araç vardır. Bunlardan biri de SEMRush’tır. SEMrush, herkesin web sitesine bakmasına ve tahmini bir arama görünürlüğü ve trafik payı elde etmesine olanak tanıyan bir araçtır. Sayfaların ne kadar iyi performans sergilediğini gösterir. Diğer bir araç ise Buzzsumo‘dur. Güncel ve ilgi çekici bir içeriğe erişmek istiyorsanız bu araçtan faydalanabilirsiniz. Sosyal medya platformlarının ayrıntılarını kolay bir arayüzde sunan bu araç sayesinde takip etmek istediğiniz her konuya erişebilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar