en iyi sıra bulucu

En İyi Sıra Bulucu Hangisidir?

Web siteleri, arama motorlarında birinci sayfaya gelerek üst sıralara çıkmak için pek çok çalışma yaparlar. Bu çalışmaları yaptıkları sırada merak ettikleri şey arama motorlarında kaçıncı sırada bulunduklarıdır. Bu yüzden kaçıncı sırada olduğunu öğrenmek açısından sıra bulucu sistemlerini kullanabilirler. Bu da akıllara en iyi sıra bulucu hangisidir sorusunu getirir. Günümüzde en çok kullanılan ve en iyi sıra bulucu Alexa’dır.

Alexa Nedir?

En iyi sıra bulucu aracı olan Alexa, Amazon’a ait olan, web ölçümlemesini sağlayan ve pek çok SEO aracı sunan bir internet firmasıdır. Arama motorlarında yer alan bütün web sitelerini bazı kriterleri baz alarak sıralamaya koyan bir şirkettir. Tüm internet sitelerini detaylı bir şekilde inceler ve sadece bulunduğu ülkede değil tüm dünyada belli bir dereceye alır. 1996 yılında kurulmuş olan şirket, oldukça eskiye dayanan bir dataya sahiptir. Bu nedenle herhangi bir web sitesi ile ilgili bilgi almak istendiğinde bakılan ilk ölçüm aracıdır.

En iyi sıra bulucu aracı olan Alexa, ölçümlerinde, web sitesi ziyaretçilerinin hareketlerini değerlendirir. Bu noktada, kullanıcının web sitesine arama motoru aracılığıyla mı girdiği yoksa URL’i direk kullanarak mı girdiğine bakılır. Bunun yanında web sitesinde hangi sayfaları gezdiği, bu sayfalarda ne kadar zaman harcadığı da değerlendirilir ve bu kriterlere göre bir analiz yapılır.

Alexa Sonuçları Güvenli Midir?

Hiçbir analiz sisteminin olmadığı gibi Alexa’nın da % 100 güvenilir olmadığını söyleyebiliriz. Sonuçta Alexa da bir örnek üzerinden ilerliyor ve bütün trafikler hakkında tahmin yürütüyor. Ancak şu anda bir web site hakkındaki en gerçekçi verileri sunan araç Alexa’dır. Yani eğer bir web sitesinin bir ülkede ilk 10 site içerisinde olduğunu belirtiyorsa çok yüksek ihtimalle bu bilgi doğrudur. Bir web sitesine reklam verilmek isteniyorsa Alexa verilerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yani SEO çalışması yapan bir kişi site içerisindeki çalışmaların başarısını Alexa’nın o site için verdiği sıralama ölçümleri ile karşılaştırabilir. Bir web sitesinin Alexa verilerine girebilmesi için 30 milyonun içerisinde olması gerekir. Çünkü Alexa 30 milyon site kapasitesine sahiptir.

Alexa Puanları Nasıl Öğrenilir?

En iyi sıra bulucu aracı olarak görülen Alexa da puanınızı görmek istiyorsanız web sitesine giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra arama sekmesine web sitenizin adresini yazmanız gerekmektedir. İncelemeyi başlattıktan sonra hem web sitesinin bulunduğu ülkede hem de tüm dünyada kaçıncı sırada olduğunu görebileceksiniz. Alexa’da bir web sitesini incelemek için o sitenin yönetici olmanıza gerek yok. Tüm web sitelerinin sıralamasını herkes öğrenebiliyor.

Ayrıca Alexa bünyesinde bulunan “Country” kısmından Türkiye’yi seçerseniz, Türkiye’deki internet kullanıcılarının en çok girdikleri ilk 100 web sitesini görüntüleyebilirsiniz. Dil seçeneği olarak Türkçe’yi seçerseniz de yine aynı bilgilere ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden işler yapmak ya da herhangi bir web sitesine reklam vermek isteyen kişiler için Alexa oldukça kullanışlı olacaktır.

0 Yorum
Yorumlar