en iyi seo araçları

En İyi SEO Araçları Nelerdir?

Web sitenizi üst sıralara taşımak için yaptığınız SEO çalışmalarına SEO araçları ile katkıda bulunabilirsiniz. SEO araçları sayesinde web sitenizin daha fazla kullanıcıya hitap etmesini sağlayabilir, zamandan tasarruf edebilir, web sitenizde randıman sağlayabilirsiniz. Peki en iyi SEO araçları nelerdir? Pek çok SEO aracı bulunmaktadır. SEO araçlarının en iyilerinin neler olduğunu ve ne işe yaradığını aşağıdaki başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Google SEO Araçları

 1. Google Webmaster Tools: Bu araç sayesinde web sitenizin arama motoru sayfaları arasında ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Bu tool sitenizle ilgili kapsamlı bir rapora ulaşmanızı ve web sayfalarınızın daha iyi index almasını sağlar. Aynı zamanda web sitenizde herhangi bir sorun olduğunda, bu sorundan haberdar olmanızı sağlar. Verdiği diğer bir bilgi de; sitenize gelen kullanıcıların hangi arama sonucunda sitenize geldiklerini ve sitenize hangi linkler aracılığıyla geldiklerini gösterir.
 2. Google Analytics: SEO çalışmaları açısından oldukça önemli bir araçtır. Web site trafiğinizi izleyebileceğiniz bu araç sayesinde, ziyaretçileri takip edebilir ve sitenize nereden ulaştıklarını görebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin beğenilen ve en çok ziyaret edilen sayfalarını görüntüleyebilir, en fazla dönüşüm alan içeriklerinize ulaşabilir, sitenizden yapılan sosyal medya paylaşımlarını görebilir ve ziyaretçilerinizin demografik bilgilerini rapor halinde alabilirsiniz.
 3. Google Keyword Planner: Bu araç sayesinde anahtar kelime hacimlerini alabilirsiniz. Böylelikle web sitenizde erkin olarak kullanabileceğiniz kelimelerin bir listesini çıkarabilirsiniz. Bu kelimeler internet kullanıcılarının aradığı kelimelerden oluşmaktadır. Anahtar kelime listesinin yanında kullanmak istediğiniz herhangi bir kelimenin aylık arama hacmini görüntüleyebilirsiniz. Daha fazla trafik alabilmek adına en çok aranan kelimeler odaklanmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 4. Google Search Console: Web sitenizin performansını görüntüleyebilmek için bu aracı kullanabilirsiniz. “Search Traffic” sekmesinde yer alan “Search Analytics” bölümünden sıralamadaki anahtar kelimelerin listesine erişebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analiz Araçları

Anahtar kelimeler arama motorlarının rehberi niteliğindedir. Bu yüzden popüleritesi yüksek anahtar kelimeleri kullanarak içeriğin bulunabilirliğini arttırmalısınız. Anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz araçlar şunlardır;

 1. Ubersuggest: En iyi SEO araçlarından biri olan Ubersuggest ile detaylı bir anahtar kelime raporu çıkartabilirsiniz.
 2. Term Explorer: Anahtar kelime listenizi genişletme imkanı veren bu araç sayesinde, arama hacimlerini sıralayabilir ve rakiplerinize oranla datanızın analizini gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Keyword Tool: En iyi SEO araçlarından bir tanesidir. Kullanımı oldukça basittir ve data analizlerinin güvenirliği ile en çok kullanılan araçlardan bir tanesidir. Aradığınız anahtar kelimeleri denetlerken istediğiniz tüm ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Freemium olan bu araca ücret ödenirse daha kapsamlı özelliklere sahip olduğunu görebilirsiniz.
 4. SEMrush: Rakiplerin kullandığı anahtar kelimelerin analizini yapabilen bir araçtır. Tüm anahtar kelimelerin arama sonucundaki sayfasını ve anahtar kelimelerin değerlerinin ne olduğunu bu araç sayesinde görebilirsiniz. Ücretli bir SEO analiz aracıdır.

Link Building Araçları

 1. LinkMiner Plugin: Bu araç sayesinde bozuk linkler düzenlenerek kullanılabilir hale getirilmektedir. Araç kullanım kolaylığı, anlaşabilir olması ve ücretsiz olması açısından en iyi SEO araçlarından biridir.
 2. Moz SEO Toolbar & Majestic Backlink Analyzer Extensions: Bir web sayfasının kullanılabilir olup olmadığı sürekli kontrol edilmesi gereken bir konudur. Ancak çok fazla içeriğe sahip web sitelerinin bunu manuel olarak yapması neredeyse imkansızdır. Bu iki araç web sayfalarının SEO bilgilerinin incelenmesini sağlıyor.
 3. Buzzstream: Destek yönetimi konusunda oldukça iyi olan bu araç, beklentileri ve yükselme olanaklarını bir araya getirmek ve gizli kalmış detayları bulmaya yarıyor. Hesabınızı güçlendirmeniz açısından da oldukça iyi olan bu araç, ücretsizdir.
0 Yorum
Yorumlar