makale kontrol araçları

En İyi Makale Kontrol Araçları Hangileridir?

Makalelerin kontrolünü sağlayabilmek için pek çok araç bulunmaktadır. Peki en iyi makale kontrol araçları hangileridir diyorsanız aşağıdaki maddelerden bu makalelere ve özelliklerine detaylarıyla birlikte ulaşabilirsiniz.

Makale Kontrol Araçları Nelerdir?

Copyscape

En iyi makale kontrol aracı nedir dendiğinde akla gelen ilk servis Copyscape’dir. Hem yayınlanmış hem de yayınlanmamış tüm makaleleri tarayabilmeyi sağlayan bu servis; sadece web sayfalarında bulunan metinleri değil, PDF dosyasında yer alan metinleri de tarayabiliyor. Copyscape üzerinden yapacağınız özgünlük kontrolleri ile PDF dosyalarını, web sitelerini, blogları ve forumları tarayabilir, makalenin nereden kopyalandığına erişebilirsiniz.

Oldukça fazla kullanıcıya sahip olan bu aracın ücretsiz üyeliği üzerinden sadece kendi web sitenizde yayınladığınız makalelerin URL’lerine ulaşabilirsiniz. Eğer farklı web sitelerindeki makaleleri de görüntülemek istiyorsanız Premium üyeliğe geçiş yapmalısınız. Premium üyelik sayesinde API desteğine de sahip olabileceksiniz. Ayrıca çok fazla içeriği bulunan web siteleri çok hızlı index aldığından bu araç hayat kurtarıcı olabilir.

Duplichecker

Henüz yayınlamadığınız makalelerin özgünlüğünü kontrol etmek amacıyla kullanabileceğiniz diğer bir araç Duplichecker’dır. 1000 kelimeye kadar içerik taraması yapabilen bu araç sayesinde tüm içeriği kopyalamanıza gerek kalmıyor. Sadece DOCX ve TXT uzantılarıyla da taramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz olarak kullanılabilen bu araç, üye girişi yapmadan aracı kullanmak isteyen kullanıcılara sadece bir hak tanıyor. Üye olduktan sonra istediğiniz kadar makale kontrolü yapabilme şansına sahipsiniz. Aynı zamanda bu araç; sadece Google üzerinden değil, Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorları üzerinden de kopya içerik taraması işlemini gerçekleştiriyor. Bu özellikleri sayesinde en iyi makale kontrol araçlarından bir tanesidir.

Siteliner

Tek tek makale kontrolü yapmak istemiyosanız Siteliner kullanmanızın vakti gelmiş demektir. Siteliner; web sitesinin kök URL adresi üzerinden tarama yapabilen bir araçtır. Tarama testinin süresi web sitesinin büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Bu araç sayesinde web sitenizdeki kopya içeriklerin oranını, yüklenme süresini, sayfa başına kelime oranını, kırık linkleri, gelen ve giden linkleri detaylarıyla görebilirsiniz.

Eğer web sitenizde çok fazla index sayısı varsa tarama testinin süresi uzun sürmektedir ancak beklediğinize değecek. Sonuçları dilerseniz PDF dosya formatıyla, dilerseniz diğer metin dosyaları formatında alabilirsiniz. Siteliner’ın tek dezavantajı; ücretsiz sürümde web sitenizi ayda sadece bir kere tarayabiliyor olmanızdır. Eğer Premium üyeliğe geçerseniz istediğiniz kadar tarama testi yapabilirsiniz. Ayrıca Premium üyeliğin ücretleri oldukça uygundur.

Plagiarisma

En iyi makale kontrol araçlarından bir tanesi de Plagiarisma’dır. Makalelerinizin kopya olup olmadığını daha yayınlanmadan kontrol edebilme imkanına sahip olduğunuz bu aracın kullanımı da oldukça basittir. 190’dan fazla dil seçeneğiyle, manuel bir biçimde yaptığınız kontrollerin gözden kaçma riskini en aza indiriyor. Yahoo ve Google üzerinden tarama yapan bu araç da Google taramalarını yapabilmeniz için sisteme kayıtlı olmanız gerekiyor.

Plagium

Copyscape ile benzer özellikleri bulunan bu aracı ücretli ya da ücretsiz olmak üzere iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. 25000 karaktere kadar olan makalelerin özgünlük kontrolünü gerçekleştirebileceğiniz Plagium sayesinde; yüzeysel tarama, detaylı tarama ve iki kaynaklı karşılaştırma gibi farklı metotlardan yararlanabilirsiniz. Küçük işlemler için ücretsiz üyeliğini tercih edebilirsiniz fakat sürekli kullanım için Premium üyeliğini kullanmanızı öneririz.

0 Yorum
Yorumlar