e-ticaret ve seo

E-Ticaret SEO Çalışmalarında Kaçınılması Gereken Hatalar

Rekabetçi araştırma, herhangi bir SEO çalışmasının önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, şirketlerin sektördeki rakiplerinin ne yaptığına odaklanmaları genellikle bir eğilimdir. Bu varsayım şu şekildedir: işleri doğru yapıyor olmalılar çünkü en çok SEO trafiğini alıyorlar. Birçok sektörde, yüksek SEO trafik sitelerinin gerçekten olağanüstü bir iş çıkardığı doğrudur. Fakat E-Ticaret dünyasında durum böyle değil. En yoğun trafik alan E-Ticaret sitelerinin çoğu SEO için yanlış olan tutumları izliyorlar. E-Ticaret SEO çalışmalarında kaçınılması gereken hatalar oldukça çeşitlidir. Kurumsal E-Ticaret siteleri için SEO çalışmalarını doğru hale getirmek gerçekten zordur. Bu içeriğimizde, web site sahiplerinin E-Ticaret SEO çalışmalarında kaçınması gereken hataları açıklayacağız.

E-Ticaret SEO Çalışmalarında Kaçınılması Gereken Hatalar Nelerdir?

Yönlendirilmiş Gezinme Hataları

Yönlendirilmiş gezinme denetlenmediğinde, çoğunlukla sitede bulunan toplam ürünlere kıyasla büyüklük sırasına göre daha fazla kategori URL’iyle sonuçlanabilirsiniz. Bu durumda bir sorun var demektir. Çok yönlü sayfalarından oluşturulmasından tereddüt eden şirketlerin hepsinin yönlendirilmiş gezinme dizinini yok ediyorlar ve her şeyi ana sayfada standart hale getirmiyorlar. Bunu yapmak, potansiyel olarak değerli sayfaların indesklenmesi önleyebilir ve gezinmelerin neden olduğu tarama sorunlarını düzeltmeyebilir. Bu noktada AJAX sıralama kullanmayı düşünmelisiniz. Böylece kullanıcılar URL’i değiştirmeden ürünleri filtreleyebilirler.

Yavaş Site Hızı

Site hızının dönüşüm ve hemen çıkma oranlarına etkisi hakkında halihazırda bulunan çok sayıda veri vardır. Birkaç saniye kullanıcı etkileşiminde muazzam bir fark yaratabilir. Perakendeciler neden en harici komut dosyalarını yüklemek için yarışıyor gibi görünüyor? Perakende piyasası, düşük getiri oranına sahip ve çoğunlukla marjinal yararlar sağlayan ve kullanıcıyı zorlayacak kadar geciktirici özellikler içeriyor. Google’ın hızlı, kolaylaştırılmış sitelerin kullanıcı faydaları hakkında paylaştığı tüm bilgilerle, hızın belirgin bir sıralama faktörü haline gelmesi sadece bir zaman meselesi. Bununla birlikte kullanıcı deneyimi de hesaba katıldığında beklemek için bir sebep yok.

İndeksleme İçin XML Site Haritalarına Güvenin

Her kurumsal yöneticinin bilmesi gereken bir şey varsa o da, her sayfanın rekabetçi sorgularda bir sıralama elde edebilmesi için tarama yoluna sahip olması gerektiğidir. Yeterli bir tarama yolunuz olup olmadığından emin değilseniz, sitenizi tarayın ve önemli sayfalarınızın gösterilip gösterilmediğine bakınız. Sitenizin tam bir taramasını yapamıyorsanız, bu, çok fazla sayfanız olduğunu veya daha iyi bir tarayıcıya ihtiyacınız olduğunu gösterir. Çok büyük bir siteniz varsa, her ikisinde de muhtemelen yardıma ihtiyacınız vardır. Ayrıca, Google Search Console’daki site haritası kontrol paneline bakarak çok fazla zaman harcıyorsanız, sayfalarınızın neden indekslenmediğini merak ediyorsunuz; bunun nedeni büyük bir ihtimalle iyi bir tarama yolu bulunmamasıdır.

Etiketleri Tamamen Yanlış Kullanma

Birçok E-Ticaret sitesinde, kategori sayfalarında çakışan ve uygun olmayan etiketlemeler yapılıyor. Sitesinde bulunan tüm sayfaları ana sayfaya standart hale getiren E-Ticaret siteleri bulunuyor. Bu, sitenin diğer sayfalarının hiçbirinin sunabileceği başka bir şey olmadığını Google’a söylemeye eşdeğerdir.

Yanlış URL Kullanımı

SEO‘yu bir kenara bırakarak SERP’de görebileceğimiz iki farklı URL örneğine bakalım:

Örnek 1: www.siteadresi.com/kategori/ürünadi

Örnek 2: www.siteadresi.com/search?product%20line=fedora&brand=ürünadi&REFID=23ghaWHY23093482

Hangi site, müşterileri için işleri kolaylaştırıyor gibi görünüyor ve hangi sitenin kendileri için işi kolaylaştıracağı daha muhtemel görünüyor? Tabii ki ilk örnek. Kısa, anlaşılır ve özlü URL’lerin sıralamaya girme eğilimi daha yüksektir ve uzun süren, parametre yüklü adreslerden daha fazla trafik elde etmeye eğilimindedirler.

0 Yorum
Yorumlar