e-mail pazarlama

E-Mail Pazarlama Kampanyasına Nasıl Başlanır?

E-Maillerimizi saatlik olmasa da günlük olarak kontrol ediyoruz. Kişilerimizden gelen E-Mailler bizi heyecanlandırabilir ancak E-Mail pazarlamasının kullanılmaya başlanmasıyla birlikte aldığımız yüzlerce mail canımızı sıkabiliyor. Ancak ne kadar can sıkıcı olsa da oldukça efektif ve etkileyiciler. Eğer bir işletme olarak E-Mail pazarlamanın etkili olduğunun farkına vardıysanız ve E-Mail pazarlama kampanyasına nasıl başlanır öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu içeriğimizde E-Mail Pazarlama kampanyasına nasıl başlanır sorusunu yanıtlayacağız.

E-Mail Pazarlama Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

E-Mail Tarzınızı Farklılaştırın

İnsanlar E-Mailler de dahil olmak üzere her gün reklamlar ve kesintilerle boğuşmaktadır. Bu noktada kişiler E-mailinizi okuyorsa şanslısınız demektir. Bu doğrultuda başarılı bir E-Mail pazarlama stratejisinin ilk adımı; diğer birçok E-Mail’den farklı olarak alıcılarınızın gözünden kaçmayan E-Mailleri oluşturmaktır. Unutmayın, bu noktada, potansiyel müşterileriniz okumak için bir şeyler arıyorlar ya da silmek için. E-Postalarınızın dikkati çekmesi gerekir. Müşterinin zamanlama tercihlerine göre gönderilen kişiselleştirilmiş E-Mailler en iyi performansı gösteriyor. Sonuç olarak, bir E-Mail gönderdiğinizde, bir bakıma kişinin dünyasına giriş yapıyorsunuz. Bir E-Mail pazarlama kampanyası başlatırken, e-postanızı nasıl ifade ettiğiniz konusunda ve e-postaları gönderdiğiniz zamanlama ve sıklık konusunda dikkatli olun.

Yararlı Bir E-Mail Listesi Oluşturun

Güçlü ve başarılı bir E-Posta kampanyasına başlamak için, büyük bir E-Mail listesine ihtiyacınız vardır. Ancak bunu yapmak için sihirli bir yöntem yoktur ve her şirket kendi listesini oluşturmak için farklı stratejiler kullanacaktır. En yaygın yöntemlerden bazıları; ücretsiz bilgi vermek, bir bülten veya ürünlerle ilgili şirket güncellemeleri sunmaktır. Bu çabaların amacı, bir isim veya E-Mail adresinin alınabilmesidir. E-Postalarınızın ve eylem çağrınızın güçlü, çekici ve açık olması gerekir.

Ünlü bir E-Posta Servisi Kullanın

Tanınmış bir E-Mail Servisi kullandığınızda, alıcıların açması, tıklaması ve E-Mailinizi dönüştürme şansı artacaktır. Bunun nedeni, bu E-Mail servislerinin profesyonel ve ilginç görünen E-Mailleri göndermenize yardımcı olmasıdır. Bu markanız ve müşterileriniz arasında güven oluşturur. Bazı ünlü E-Mail servisler şunlardır;

 • AWeber
 • Mailchimp
 • Constant Contact
 • Campaign Monitor
 • whatcounts
 • Emma

Planınıza Bağlı Kalın

Bir E-Mail pazarlama kampanyası beklentiler üzerine kurulmuştur. Haftada bir kere göndereceğinize dair söz verdiğinizde her gün E-Mail gönderirseniz kampanyanız başarısız olur. Diğer yandan günlük ürün güncelleme E-Maili bekleyen bir abone için sadece haftalık ya da aylık mail gönderirseniz yine kampanyanız başarısız olacaktır. E-Mailleri çok sık göndermek istemediğiniz için takip E-Mailleri konusunda endişeli olabilirsiniz. Bununla birlikte, takip E-Mailleri, başarılı bir E-Mail pazarlama kampanyası için önemli bir husustur. Bir takip E-Maili göndermezseniz, müşterileriniz markanızla olan etkileşimlerini unutacak ve yeniden başa döneceksiniz. Takip E-Postaları, seçtiğiniz E-Mail servis sağlayıcınızdaki otomatik yanıtlayıcı özelliğini kullanmak için mükemmel bir fırsattır. Müşterilerden aldığınız geri bildirimleri temel alarak otomatik yanıtlayıcının sıklığını ve metnini ayarlayabilirsiniz.

Haber Bültenleri Kullanın

E-posta kampanyanızın parçası olarak bir bülteniniz olabilir, ancak tüm bültenler eşit değildir. Müşteriler, profesyonel görünen, okunması kolay, grafik ve metin karışımına sahip ve akıllı telefonlarda görüntülenebilir bir bülten istiyor. Bazı şirketler haber bültenlerini kötüye kullanmakta ve bunları bir ilişki geliştirme aracı yerine bir sunum aracı olarak kullanmaktadır. Böyle olunca içerik zarar görecektir. Sunum için hedeflenen haber bültenleri, spam ve satış açısından ortaya çıkacak ve bu genellikle büyük bir başarısızlık. Güçlü bir e-posta bülteni; ürün güncellemelerinin ve resimlerinin, endüstrinin ve şirket bilgilerinin karışımından oluşan yeni bir içeriği içerecektir. Haber bültenleri, ilgi göstermeyen müşterilere değil, aboneliği seçen müşterilere gönderilir.

Kampanyaları Geliştirmek İçin Analytics’i Kullanın

E-Mail kampanyanızın sonuçları beklediğiniz kadar iyi değilse, doğru yapmadığınız bir şey vardır. Tüm kampanyayı konfigüre ederek sıfırdan başlamak yerine, sorunun nerede olduğu konusunda teşhis yapmak için Analytics’i kullanmak daha etkili ve düşük maliyetlidir. Dikkat edilmesi gereken üç temel analitik; açılma oranı, tıklama oranı ve abone sayısıdır. Düşük bir açılma oranı, alıcıların E-Maillerinizi açmadığı ve silerek rahatsız oldukları anlamına gelir. Bu, E-Maillerinizin spam şeklinde algılandığını, çok sık gösterildiğini veya alıcının markanıza çok az değer verdiğini gösterir. Bu sorunu gidermek için E-Mailinizi özelleştirmeyi, dikkati çeken bir başlığa sahip olmayı deneyin.

Düşük tıklama oranı (TO), E-Maildeki alıcı tıklamalarını belirtir, ancak daha sonra hedef web sayfasını terk eder. Bu, hedef sayfadaki kopyanın yeterince hedeflenmediğini veya eylem çağrısının çok belirsiz olduğunu gösterebilir. Abone sayısının düşük olması, kullanıcıların markanıza güvenmediğini gösterir. Markanızın itibarını yükseltmek ve müşterilerinizle güven oluşturmak için çalışmalısınız. Alıcıların belirli otomatik yanıtlayıcılara ve pazarlama mesajlarına nasıl tepki verdiklerini görmek ve ardından gerekli iyileştirmeleri yapmak için analitiği kullanabilirsiniz.

Segmantasyon

Segmentasyon, E-Mail pazarlamasına da fayda sağlar. E-Maillerinizin otomatik olarak alıcının spam klasörüne girmesini önlemek için, E-Maillerinizin kişisel olması ve ürününüzün ya da hizmetinizin çözebileceği belirli bir ihtiyaca hitap etmesi gerekir. Satın alan kişileri segmentlere ayırmak, hedef kitlenizin her bir grubunun özel ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olabilir. Bazı alıcılar markanızı daha önce duymamış olabilir. Bu nedenle onlara daha ayrıntılı bilgi verebilir ve bir bülten için kaydolurken onlara ücretsiz bir kaynak sunabilirsiniz. Diğerleri yıllardır sadık müşterilerdir ve bunları ürün kuponları veya indirimlerle ödüllendirerek ilişkileri daha da derinleştirebilirsiniz. E-Mail kampanyanızı nasıl bölümlere ayıracağınıza ilişkin şu örneği verebiliriz;

 • Müşteri Listesi
 • Rehberlik Listesi
 • Ürün Güncellemeleri Listesi
 • Bülten Listesi
 • Günlük, Haftalık, Aylık E-Mail Listesi

Bir E-Mail kampanyası mevcut veya potansiyel müşterilerle iletişim kurmanın ve onlarla ilişkiler kurmanın harika bir yoludur.

0 Yorum
Yorumlar