domain bazlı seo nedir

Domain Bazlı SEO

Domain yani alan adı, internet dünyasında var olabilmek adına kullanılması zorunlu olan kimliklere verilen isimdir. Kısacası web sitesinin ismi ve adresidir. Web sitesi kurmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey domain alımıdır. Aksi takdirde siteyle ilgili herhangi bir işlem yapmak mümkün değildir. Bu nedenle domain alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bir firma için domain alımı yapılıyorsa firmanın isminin domainde geçmesi gerekmektedir. Veya bilgi vermek amacıyla kurulacak bir siteyse hedeflenen anahtar kelimenin domainde geçmesi gerekmektedir. Ayrıca web sitelerinin üst sıralara gelmesi için yapılacak olan SEO çalışmalarının domain bazlı SEO çalışmalarıyla başlaması da domain alımında rol oynar.

Domain Bazlı SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Domain bazlı SEO’da dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır.

Anahtar Kelime Uygunluğu

Alınacak domainin anahtar kelime ile uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca belirlenen anahtar kelimenin domainde düzgün kelime sıralamasına sahip olması gerekir. Örnek vermemiz gerekirse; bir E-Ticaret sitesi açacağınızı varsayalım ve bu sitenin araba satışı üzerine olduğuna odaklanalım. Domain isminizi “Araba Al” olarak seçecekseniz, domain diziliminiz; “arabal” şeklinde değil “arabaal” şeklinde olmalıdır. Çünkü bu şekilde anahtar kelimenin ikisinden de faydalanmış olursunuz ve domain bazlı SEO açısından oldukça önemlidir.

Uzunluk

SEO açısından düşünüldüğünde web sitesine direkt olarak yapılan ziyaretler çok daha büyük önem taşır. Çünkü Google, bu tarz web sitelerinin daha değerli olduğunu düşünerek web site sıralamasını yükseltir. Eğer web sitenize direkt olarak ziyaretçi gelsin istiyorsanız akılda kalacak ve yazım hatasına sebep olmayacak domain seçmek gerekmektedir. Aynı zamanda kelime sayısının minimum düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Domain bazlı SEO için domain adının uzunluğunun 3 kelimeyi geçmeyecek şekilde seçilmesi gerekmektedir.

Uzantı

Domain uzantıları, alan adlarını zenginleştirmek amacıyla kullanılır ve her bir uzantı farklı bir anlam ifade eder. Uzantılar faaliyet alanlarına göre gruplandırılmaktaydı fakat web sitelerinin artış hızı bu durumu engelleyerek uzantıları birer sembol haline getirdi. En çok kullanılan domain uzantıları şunlardır;

  • Com: Ticari Kuruluşlar
  • Net: İnternet Kuruluşları
  • Org: Organizasyon ve Dernekler
  • Gov: Devlet Kurumları
  • Edu: Eğitim Kurumları
  • Mil: Askerlik Kurumları
  • Ac: Akademik Kurumlar

Bir ülkeyi temsil eden domain uzantıları domain bazlı SEO açısından önemlidir. Sitenin hedef kitlesini ülke bazlı daraltmak istiyorsanız bulunduğunuz ülkenin uzantısını kullanabilirsiniz. Örneğin Türkiye’yi temsil eden “.tr” uzantısını alan adınızda kullanırsanız lokal aramalarda öne çıkmanızı sağlayacaktır. Bu da local SEO çalışmalarına yön veren web sitelerini olumlu biçimde etkileyecektir.

Yaş

Domain bazlı SEO’da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sitenin yaşıdır. Bir web sitesinin yaşı ne kadar büyükse Google tarafından daha güvenilir olarak algılanacaktır. Uzun yıllardır kullanılan domainler alırsanız internet dünyasına iyi bir giriş yapmış olursunuz. Ancak unutmayın ki sitenin sahibinin değişmesi, sitenin değerini Google üzerinde düşürecektir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta da domaini kaç yıl için aldığınızdır. Eğer uzun bir dönem için satın alırsanız, uzun yıllar hizmet vereceğinizden daha güvenilir olduğunuzu gösterecektir.

Who Is Bilgisi

Who Is bilgileri, sitenin ismi ve hostingi hakkında bilgiler içerir. Yani sitenin kimliğidir. Bu bilgiler sayesinde; site domaini kayıtlı mı değil mi, domain kaydı ne zaman yapıldı ve ne zaman sona erecek, domain kaydını hangi firma yaptı, sitenin IP adresi nedir, hosting hangi ülkeye bağlı, domain sahibinin adı ve soyadı ile adresi ve telefon numarası öğrenilebilir. Ayrıca unutmayın ki Who Is bilgilerini saklamazsanız Google tarafından daha güvenli olarak algılanacaksınız ve domain bazlı SEO çalışmalarına katkı sağlayacaksınız.

0 Yorum
Yorumlar