dış seo

Dış SEO Nedir?, Nasıl Yapılır?

Dış SEO nedir; bir web sitesi için site dışında yapılan link, backlink, sosyal medya ve PR çalışmalarının bütünüdür. İç SEO’da yapılan optimizasyon çalışmaları ile doğru orantıda yarar sağlar. İç SEO çalışmaları doğru yapılmayan bir web sitesine dış SEO çalışmasının yapılmasının bir anlamı yoktur. Çünkü arama motorlarının kaynak kod yapısını iyi okuması gerekir.  Bu da iç SEO çalışmalarının problemsiz bir biçimde halledilmesiyle olur. Dış SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

 1. Web sitesinden fazla link çıkışı yapmamak
 2. Orantısız bir şekilde backlink alımından kaçınmak
 3. Dofollow ve Nofollow link oranlarının dengelenmesi
 4. Anchor text ve direkt domaine alınan backlinklerin dengelenmesi
 5. Kaliteli ve özgün içeriği olan web sitelerinden backlink alımı
 6. Sosyal medya platformlarını aktif ve doğru kullanmak
 7. Spam yaratacak her türlü davranıştan kaçınmak

Dış SEO Nasıl Yapılır?

Dış SEO, web sitesi için dışarıdan yapılan çalışmaların tümünü kapsayan işlemlerdir.

Backlink

Web sitesinin dışından gelen linklemelere backlink ismi verilir. Kısa bir zaman diliminde site sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız backlink önemli bir kriterdir. Fakat Google, 2016 yılının sonunda backlinkleri kötü amaçla kullanan web sitelerini önlemek amacıyla bir yenilik yaptı. Bu yenilik sonucunda linkler doğru bir biçimde kullanılmadığında pozitif değil negatif bir etki yaratıyor. Ayrıca fazla sayıda link almak, kalitesiz web sitelerinden link almak ve doğal olmayan linklere sitede yer vermek spam cezasına yol açabilir. Backlink aşağıdaki şekillerde alınabilir.

 1. Footer ve Header Link: Son dönemlerde neredeyse hiç kullanılmayan header link, web sitesinin header dosyasına verilen link anlamına gelir. Header link son Google güncellemelerinde kötü amaçlı bir link alımı olarak algılandığından web sitelerine zarar vermektedir. Bu yüzden ceza almamak açısından kullanılmaması gerekmektedir. Footer link; sitelerin footer dosyasına eklenen linke verilen isimdir. Web sitelerinin tüm sayfalarında gözükür ve bu sayfalardan web sitenize link gelir. Gizlenmediği takdirde kullanıcılar tarafından da görülebileceği için header link kadar zararlı değildir fakat yararı tartışılabilir. Çünkü bu linkler 3 ve 6 ay aralığında alınan, maliyet açısından yüksek olan linktir. Maliyet oranıyla faydası karılaştırıldığında sağlayacağı katkı düşüktür. Ayrıca linkler kaldırıldığı zaman web sitenizde gerileme yaşayabilirsiniz, bu yüzden etkisi geçici bir link türüdür.
 2. Tanıtım Yazısı: Web sitenize alacağınızın backlinklerin en etkili ve kalıcı yolu tanıtım yazısıdır. Çünkü tanıtım yazıları site var oldukça kalacaktır ve bunun için web sitesinde gerileme yaşanmayacaktır. Tanıtım yazıları; web sitenizi ve firmanızı tanıtan text reklamlarına verilen isimdir. Bu yazıları alırken;
  1. Web sitenizden daha iyi noktada olan sitelerden almayı deneyiniz.
  2. İçeriğinizle bağlantısı olan web sitelerinden tanıtım yazısı alınız.
  3. Bu yazıları anahtar kelimenize alternatif olacak kelimelerden düzenleyiniz. Eğer alacağınız web sitesi otoriter bir web sitesiyse direkt anahtar kelimeniz üzerinden alınız.
  4. Tanıtım yazısının iç SEO kurallarına uyumlu bir biçimde hazırlandığından emin olunuz.
  5. Tanıtım yazılarında ikiden fazla link çıkış yapmayınız.
  6. Yazıları organik ve web sitesinin kendi içerisinden kullanıcıya ulaşabileceği biçimde düzenleyiniz.
 3. Banner Link: Arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacak olan yöntemlerden biri de banner linklerdir. Backlink sağlayacak biçimde reklam kullanmak için yayınlanan resme title ekleyerek hedef URL’de anahtar kelimenizi geçirmelisiniz. Bu bannerlara tıklayan kullanıcılar web sitenize gelirler, vakit harcarlar ve sitenizi kullanmaya başlayarak yükselişe geçmenizi sağlarlar. Banner link reklamları ile ziyaretçi kazanır ve yükselişe geçersiniz ancak maliyeti yüksek bir link alımı olduğundan fazla tercih edilmemektedir.
 4. Blogger: Google’ın sunmuş olduğu ücretsiz backlink alımı sağlayan platforma blogger ismi verilir. Burada % 60 kopya oranı aşılmadığı durumda web sitenizdeki içeriklerin aynısını yayınlayabilirsiniz. Ancak kötü amaçlı kullanıldığında sitenizin ceza almasına sebep olabilir.
 5. Forum Tanıtımları: Yarar sağlamayan ve siteye zarar veren bir backlink alımı olarak görülse de doğru bir şekilde yapıldığında forumlarda web sitenizi tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları

Web sitenize gelen kullanıcı kitlesine göre sosyal medya; dış SEO’ya olumlu veya olumsuz etki gösterebilir. Eğer web sitenize gelen kullanıcılar açılan ilk sayfada kısa bir vakit geçiriyorsa hemen çıkma oranı yüksek olacağından web sitesinin sıralamasında düşüşe sebep olacaktır. Facebook ve Twitter gibi platformlardan yapacağınız paylaşımlar index alacağından arama motorları tarafından takibe alınır. Ne kadar fazla kişiye ulaşırsa Google sıralamasını o kadar iyi derecede etkileyecektir.

0 Yorum
Yorumlar