cdn

CDN Nedir?

Content Delivery Network kelimesinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan CDN’nin Türkçesi; içerik dağıtım ağlarıdır. İçeriğin iletilmesinden sorumlu olan internetin şeffaf omurgası CDN nedir sorusuna verilebilecek en uygun cevaptır. İstesek de istemesek de her birimiz haber sitelerinde makale okurken, çevrimiçi alışveriş yaparken, YouTube videoları izlerken veya sosyal medya yayınlarını okurken CDN’lerle günlük olarak etkileşim kurarız. İçerik dağıtım ağları, birçok coğrafi bölgede statik ve akış içeriğinin gönderilmesini iyileştiren birden fazla sunucu kullanır. Global içerik talepleri doğrudan en yakın sunucuya yönlendirilir, sayfanın açılış hızını artırır, bant genişliğini en yüksek seviyeye çıkarır ve internet ya da site trafik problemlerinden bağımsız olarak aynı içeriği sağlar. Trafiğe ve düğüm sayısına bağlı olarak, ağ algoritmalarına optimum performans sunmak ve tıkanma noktalarını engellemek için en iyi yönlendirme alternatiflerini seçerler.

Yüksek hızlı bağlantılara sahip kullanıcılar, özellikle canlı etkinlikleri görüntülerken, barındırma sunucularından uzaktaysa düzensizlik, yükleme gecikmeleri ve kalitesizlik yaşarlar. CDN’ler görüntü kesintilerine sebep olan gecikme problemlerini en aza indirir, yayın hızlarını optimize eder ve her görüntüleyen için mevcut bant genişliğini en üst seviyeye çıkarır.

Arama motoru algoritmaları artık, çok yavaş yüklenen siteleri cezalandırıyor. İçerik yavaş yavaş yayınlanırsa, hızlı bağlantı süresi görüntüleyenler pek iyi bir sonuç almazlar. İnsanlar bağlantılarına ve donanımlarına iyi para harcarken, en hızlı sayfa yüklemeyi ve en yüksek kalitede video ve canlı akış etkinlikleri beklediklerinden müşteri dikkat süreleri giderek kısalıyor. CDN teknolojisi kısmi internet düzensizlikleri sırasında arıza güvenliği için koruma sağlar. Ayrıca içeriğin kopyalanması, veri kaybı ve görüntü bozulmalarına karşı da koruma sağlar.

CDN’lerin Avantajları Nelerdir?

İşletme sahipleri, her tür içerik için artan depolama gereksinimi ile karşı karşıya ancak bu malzemeleri hızla teslim etmeleri gerekir. CDN’ler daha hızlı sayfa yüklemeyi kolaylaştırır ve aşağıda sunduğumuz diğer önemli avantajları sunar.

Duraklamaları Gidermek ve Yüksek Trafiğe Uygun Hale Getirme

Video akışı genellikle iletim sürelerinin gecikmesi sebebiyle düzensizlik ve duraklamayla sonuçlanır ancak CDN’ler video ve ses içeriğini indirirken daha iyi kullanıcı deneyimi sunmaya yardımcı olur.

Paket Kaybını Minimuma İndirme

Kullanıcılar daha iyi akış kalitesi elde eder.

Daha Hızlı Yükleme

İnternet hızları gelişir ancak insanlar neredeyse anlık sayfa yüklemesi beklemektedir. Daha hızlı yükleme süreleri birçok araştırmaya ve çok çeşitli anekdot kanıtlarına göre satışları artırır.

Dosya İkizleme

Dosya ikizleme, doğal afetler gibi internetin belirli alanlarını etkileyen zamanlarda verileri korur. Fırtınalar ve depremler gibi doğal afetler coğrafi bölgelerdeki hizmetlerde önemli aksaklıklara sebep olabilir.

Canlı Servisi En İyi Hale Getirme

YouTube ve sosyal medya paylaşımının başarısı, videoyu son derece popüler hale getirmiştir ve çoğu işletme kendi içeriğine video öğeleri eklemeyi düşünmelidir.

  1. Canlı etkinlikler trafik artırmaya yardımcı olur.
  2. Küçük kuruluşlar ve okullar SEO çalışmalarını güçlendirmek için canlı etkinlikler yayınlayabilir.
  3. Her işletme pazarlama stratejisinin bir parçası olarak canlı yayın ağı kullanabilir.

Doğrusal Ağları Etkinleştirme

Şirketler, büyük ağların yaptığı gibi yayın yaparak, dünya çapında 24 saat CDN yayınları için kendi program zamanlamalarını oluşturabilir.

İsteğe Bağlı Video Desteği

Kuruluşlar çevrimiçi varlıklarını video kütüphaneleri, nasıl yapılır videoları, eğitim programları ve diğer pazarlama araçlarıyla zenginleştirebilirler.

Ölçeklenebilirlik

Yeni teknoloji ve gelişmiş mobil uygulamalar sunuculara giderek artan talepler getiriyor ancak büyük CDN’ler şirketlerin çevrimiçi durumlarını genişlettikçe yeni materyalleri işleyebilir.

CDN’lerin Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajlar ek maliyetler içerir, ancak büyük şirketler çoğunlukla içeriğini daha kısa rotalarla sunarak tasarruf sağlamaktadır.

Yeni Başarısızlık Noktaları

CDN‘ler, teslim zincirleri boyunca potansiyel başarısızlık noktaları yaratır.

Kaynakları Paylaşma

Teslimat ağlarının birçok müşterisi vardır ve diğer CDN müşterilerinin web sitesi trafiğinin hacmine bağlı olarak yanıt süreleri değişebilir.

Coğrafi Seçim Konuları

Web sitesi sahipleri ziyaretçilerini araştırmalı ve en çok ziyaretçi gelen yere yakın, en uygun sunucu konumlarını sunarak CDN’leri seçmelidirler. Bir web sitesi müşterilerinin çoğunu Kuzey Amerika’dan alıyorsa, Avrupa ve Asya’daki sunucu konumları daha az fayda sağlayacaktır.

İçerik Yönetimi Sorunları

Şirketler, ağlardaki içeriği yönetmek ve güncellemek için içerik yönetimi sistemleri kullanmayı düşünebilir. Bazı ziyaretçiler, özel widget’lara, içerik oynatıcılara veya belirli uygulamalara ihtiyaç duyabilir. Ziyaretçi etkileşimleri, bazı bölgelerde farklı gerekliliklere sahip olabilir.

0 Yorum
Yorumlar