blogdan para kazanmak

Blogdan Nasıl Para Kazanılır?

Blog; çevrimiçi bir günlüktür. Kendinizi web dünyasında ifade edebilmeniz için kullanabileceğiniz bir internet sitesidir. Düşüncülerinizi ve tutkularınızı istediğiniz biçimde yayınlayabilirsiniz. Diyelim ki çok sık seyahat eden birisiniz. Hemen bir blog açarak seyahatleriniz ile ilgili tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Böylece yabancı ülkelere gidecek olan kişilerin fikir sahibi olmasını sağlamış olursunuz. Tüm bunların yanı sıra blogunuzdan para da kazanabilirsiniz. Günümüzde oldukça fazla blog yazarı vardır ve bu yazarlar blogdan para kazanmak konusunda çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Siz de blogdan nasıl pazar kazanılır öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki başlığı inceleyiniz.

Blogdan Para Kazanmak İçin Kullanılan Yöntemler

Bu başlık altında anlatacağımız yöntemler blog sitelerinde en çok tercih edilen yöntemlerdir. Hatta bazı blog yazarları birden fazla yöntemi tek bir blogda kullanmaktadır. Tabii blogdan para kazanmanın en önemli şartı iyi bir kullanıcı kitlenizin olmasıdır. Gelir sağlamak istiyorsanız ilk yapmanız gereken ziyaretçi sayısını artırmanızdır. Ayrıca kaliteli içeriklerinizin de olması gerekmektedir. Bunlar olmadığı sürece ne maddi ne de manevi bir dönüş elde edemezsiniz.

Reklam Yayıncılığı

Blogların para kazanma yöntemlerinden biri reklam yayıncılığıdır. İyi takipçiye sahip olan bloglar medya organı olarak kabul edilebilir. Bloglardan reklam yayınlamak iki farklı yöntem ile mümkündür. Bunlar;

  1. Özel Reklam: İlk yöntem özel reklam yayınlarıdır. Blogunuz yoğun bir ziyaretçiye sahipse internette pek çok kişi ve firma sizinle iletişim kurarak web sitelerinin, uygulamalarının ya da ürünlerinin tanıtılmasını isteyecektir. Burada tıklama başına değil de gösterim başına ödeme alacaksınız. Türkiye’deki büyük haber sitelerinin en çok kullandığı yöntem budur.
  2. Reklam Yayıncı Kuruluşu: İkinci yöntem de Google AdSense gibi reklam yayınlama platformlarına üye olarak, bu platformların size sunduğu reklamlardan para kazanmaktır. Bu platformlar tıklama başına ödeme yaparlar. Yani ne kadar çok ziyaretçiniz varsa reklamınız o kadar çok tıklanacak ve geliriniz de aynı oranda artacaktır.

Affiliates (Ortaklık)

Kelime anlamı olarak açıklamamız gerekirse Affiliates; ortaklık veya iştirak demektir. Blog dilinde ise komisyon bazlı para kazanma anlamına gelir. Bu yöntem şu mantıkla çalışır; daha önce denediğiniz ve memnun kaldığınız bir üründen veya hizmetten blogunuzda bahsederek okuyucularınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken ürünle ilgili içerik oluşturmaktır. Bu noktada bu içeriğin reklam amaçlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Sonuçta içerik yönlendirmesiyle hizmeti satın alan kişiler olursa ürün sahibi size komisyon payı öder. Oldukça zor bir yöntem olduğunu söylememiz gerekir.

Üyelik

Bu yöntem genellikle internet üzerinden hizmet veren web siteleri tarafından kullanılmaktadır. Verilen hizmetin bazı özelliklerini sınırlandırarak ücret karşılığında sunabilirsiniz. Genellikle online eğitim sitelerinin kullandığı bir yöntemdir.

Ürün Satmak

Belli bir kitleye sahip olan blogların kullanabileceğini bir yöntem de ürün satmaktır. Özellikle ülkemizde kolaylıkla bulunamayan ürünlerin satışını gerçekleştirerek ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Ayrıca uzmanlık gerektiren bir konuda E-Kitap oluşturabilir ve satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra eğer blogunuz ciddi bir ziyaretçi kitlesine sahipse ve bu ziyaretçiler blogunuzun bir parçası olmak istiyorsa, blogunuzu anımsatan bir logonun bulunduğu ürünler satabilirsiniz. Bu ürünler; magnet, T-shirt, çıkartma vb. şeyler olabilir.

Hizmet

Eğer uzmanlık gerektiren konulara blogunuzda yer veriyorsanız ziyaretçilerinize vereceğiniz hizmet karşılığında para kazanabilirsiniz.

Sponsorlu İçerik

Son dönemlerin en popüler para kazanma yöntemlerinden biridir. Başka bir siteyi, firmayı veya ürünü tanıtmak amacıyla kullanılır. Blog sahipleri belirledikleri ücret karşılığında konuyla ilgili içerik yayınlarlar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu yayınlanan içeriğin sponsorlu olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kullanıcı kendini kandırılmış hissedecektir.

0 Yorum
Yorumlar