black hat seo

Black Hat SEO Nedir?

Arama motoru algoritmalarının hizmet şartlarını ihlal etmek suretiyle, arama sonuçlarında bir web sitesinin ya da web sayfalarının sıralamasını yükseltmek amacıyla yapılan çalışmalar black hat SEO nedir sorusuna verilecek en iyi yanıttır. Black hat SEO teknikleri Google ve diğer arama motorları tarafından onaylanmamasına rağmen, arama sonuçlarında bir web sitesinin veya web sayfasının sıralamasını olumlu yönde etkileyebilir. Bu teknikleri uygulayanlar, arama motorlarının kullanım şartlarını ihlal ettiklerini bilmektedirler fakat hızlı sonuç alabilmek için bu teknikleri kullanmaya devam etmektedirler.

SEO çalışmalarında etik olmayan uygulamalar Black Hat olarak adlandırılırken, etik uygulamalar ve arama motoru algoritmaları White Hat SEO olarak adlandırılır. Hem Google hem de Bing, çevrimiçi olarak kolayca bulunabilen ve arama motorlarının onaylamadığı pek çok black hat taktiklerini görüntüleyen web yöneticisi kurallarına sahiptir.

Black Hat SEO Teknikleri Nelerdir?

Gizli Metin

Beyaz bir arka plana karşı beyaz metinin olması gizli metin olduğu anlamına gelir. Bu metni kullanıcılara göremez fakat arama motorları bu metni okuyabilir. Bu yöntem yoğun anahtar kelime kullanımı içindir. Bir diğer gizleme yöntemi de arama motorlarına sunulan içerik ile kullanıcıya sunulan içeriğin farklı olmasıdır.

Anahtar Kelime Doldurma

Web sayfasında yer alan bir metnin içerisine çok fazla sayıda anahtar kelime eklemek, içeriğin doğal görünmemesine yol açar. Bir metinde aynı anahtar kelimenin defalarca tekrarlanması metnin okunmasını ve anlaşılmasını güçleştirir. Arama motorları, kullanıcıların web sayfasında aradıklarını bulup bulmadıklarıyla ilgilenir. Anahtar kelimelerinin defalarca kullanılması, arama motorlarının kullanıcılara yüksek kalitede sonuç vermesini ve kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgiyi ulaşmasını engeller.

Bağlantı Satın Alma

Bağlantılar, Google algoritmasında yer alan sıralama faktörlerinden biridir. Yüksek kalitede bir backlinke sahip olmak, bir web sitesinin arama sonuçlarında ne kadar iyi dereceye geleceği konusunda önemli bir rol oynar. Bununla birlikte web sitenize backlink satın almak adına yapılan tekliflerden uzak durmalısınız. Google, satın alınan bağlantıları tespit edebilecek öğelere sahiptir ve sitenizi suçlu bulduğu durumda ceza alabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

SEO Ajansınız Black Hat SEO’yu Kullanıyor Mu?

SEO ajansınızın black hat SEO çalışmalarından faydalanmadığını aşağıdaki yöntemler sayesinde anlayabilirsiniz.

Raporlama

Düzenli raporlar gönderiyor mu? Veriler hangi kaynaktan geliyor? Eğer veri kaynağı belirsizse verdikleri bilgilerin doğru olup olmadığını anlayamazsınız. Bu nedenle size önerimiz; en doğru veri kaynaklarından biri olan Google Analytics’i kullanan ajanslarla çalışmanız.

Şeffaflık

Tamamladıkları işte şeffaflar mı? Veya gerçekte siteniz için yaptıklarının aydınlanmamış olduğunu mu hissediyorsunuz? Sitenize neler yapıldığını bilmeniz gerekmektedir. Sonuçlar şu anda umurunuzda olmayabilir ancak gelecekte Google tarafından cezalandırılırsanız bu sitenizde kullanılan taktikleri bilmediğiniz için olacaktır.

Öneri

SEO ajansınız arka planda kalıyorsa ve düzenli olarak web sitenizi güncelleştirip, iyileştirmek için yeni önerilerde bulunmuyorsa black hat SEO taktiklerinden yararlanıyor olabilirler. White hat SEO tekniklerini uygulayan SEO ajansı gerçek zamanlı başarı elde edebilmek amacıyla firmanızla ortak bir çalışma içinde olacaktır. Ajansınız site optimizasyonu için öneriler getiyorsa bu iyiye işaret demektir. Kullanıcılarınız için yeni içerik oluşturma, arama motorlarının içeriğinizi kolayca tarayıp indeksleyebilmesi için web haritanızın güncellenmesi, web sitenizin robots.txt gibi teknik dosyaları değerlendirerek en iyi uygulamaları takip etmesi veya sitenize gelen zarar verici spam linklerin reddedilmesi bazı öneri örnekleridir.

Özetle black hat SEO çalışmalarından uzak durmanız web sitenizin yararına olacaktır!

0 Yorum
Yorumlar