backlink

Backlink Türleri Nelerdir?

Doğal linkler, kaliteli linkler ve iyi linkler gibi terimler tüm web yöneticileri tarafından bilinmektedir. Çünkü tüm farklı bağlantı türlerini bilmek ve açıklayabilmek önemlidir. Bunun yanı sıra site dışı SEO çalışmalarında önemli olan bir şey de backlinktir. Backlink çalışmalarının dikkatli yapılması web siteniz açısından büyük önem taşır. Bu sebeple bu içeriğimizde size backlink türleri nelerdir açıklayacağız. Bu yazı, her bir bağlantı türünü anlamanıza, tanımlar sunmanıza ve hangi bağlantı türlerinin sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabileceğini belirlemenize ve bir redaksiyon sayfasına eklemeniz gerekebileceğini belirlemenize yardımcı olur.

Backlink Türleri Nelerdir?

Doğal Backlink Nedir?

Doğal Link

Doğal bir bağlantı, organik olarak oluşur yani firmanız tarafından yerleştirilmeyen linktir. Doğal linkler şunları yapmaz;

 • Takip parametreleri kullanmazlar.
 • Sponsorlu veya ücretli içerikler arasında bulunmazlar.
 • JavaScript’leri veya para kazanma araçlarını yönlendirmezler.

İçeriğin, web sitesinin ya da kaynağın bir referansı olarak doğal bir bağlantı mevcuttur.

Doğal Olmayan Bağlantı

Bu tür bağlantılar; PR şirketleri, medya alıcıları tarafından yerleştirilebilir ve izlenebilir ya da şirket programları, TBM kampanyaları, influencerlar veya para kazanma senaryoları yoluyla kazanılır. Eğer doğal olmadıkları anlaşılırsa, potansiyel olarak Google’ın sitenizde manuel işlem yapmasına neden olabilirler ya da Penguen beklenenden daha uzun bir ceza verebilir çünkü kazanılan veya doğal backlink değildirler. Doğal olmayan bağlantılar nedir? Bağlantıları;

 • Toplu saldırı yönetimi kaynağı ve aracı gibi takip parametreleriyle
 • Bir sitedeki sponsorlu içerikte
 • Para kazanma komut dosyalarını kullanan sitelerde, site kodunda, giden yönlendirmelerde ve diğer haritalama tekniklerinde bulabilirsiniz.

Yarı Doğal Bağlantı

Bazen, karışık bir bağlantı modeli meydana getirebilirsiniz. Bu, doğal bir bağlantı ancak örneğin takip parametreleri kullanılıyor. Bağlantı paylaşmak için para alan bir yetkili satıcıyla anlaşırsınız. Bu bağlantı, takip parametrelerinin bulunduğu açılış sayfasına yönlendirilir. Bu bağlantıyı takip eden bloggerlar, kaynaklar ve diğerleri, bu parametreleri de içeren doğal bağlantıları sağlayarak doğrudan sitelerine kopyala yapıştır yapabilirler. Bu, doğal olmayan ancak organik bir bağlantı şemasına neden olabilir.

Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için, bir kişi izlenen bir bağlantı yoluyla sitenize ulaştığında, parametreleri iletmek için yönlendirmeyi ayarladığınızdan ve aynı zamanda doğal sayfa yapısını da çözümlediğinizden emin olun. Bir bağlantı edinme raporu çekerek; beğenilenleri, paylaşanları ve retweetleri başlangıçtaki etkilenen kişiden tarayarak ek bağlantıların halo etkisini ölçebilirsiniz.

Kaliteli Backlink Nedir?

Kaliteli backlink; yüksek kaliteli sitelerden gelen bağlantılara verilen isimdir. Bu tanımlama, SEO kalitesine bağlı olarak değişecektir ancak kaliteli backlinkler aşağıdaki ölçütlerin çoğuna sahip olan kaliteli sitelerden gelir:

 • Site niştir ya da konuyla ilgili düzenli olarak güncellenen bir bölümü bünyesinde barındırmaktadır.
 • Adult, yasa dışı, payday veya dolandırıcılık sitelerine giden herhangi bağlantı bulunmamaktadır.
 • Sponsorlu içeriğe izin vermezler.
 • Medya kitleri ve herkese açık görüntülenebilir reklam bölümleri, metin bağlantıları ya da backlinkler için bir fiyat vermezler.
 • Bu sitelerin Google haber akışında görüntülenmesi, Google’ın gözünde kaliteli ve güvenilir olduklarının bir işaretidir.
 • Kazanılmış olanlar esas reklam metninden gelirler. Bu, herhangi birinin yapabileceği veya satın alabileceği blog yorumları, forum konuşmaları, basın bültenleri gibi değildir.

İyi Link Nedir?

İyi bir bağlantı kaliteli bağlantıdan biraz farklıdır. Biraz daha az riskle olumlu bir etki yaratabilecek herhangi bir bağlantı türü olabilir. İyi bir bağlantının yanı sıra kötü bağlantı faktörleri, yaptığınız SEO türüne göre de değişebilir. Örneğin Yandex için iyi bir bağlantı Rus hükümeti tarafından onaylanmış olmalıdır ve içeriğin yasaklanmadığı, kaçak olmayan ve Yandex’te yasaklanmayan sitelere bağlantı verilmiş olmalıdır. Örneğin, alkollü hediyeler potansiyel olarak Yandex trafiği için kötü olabilir, ancak diğer ülkeler ve arama motorları için iyi bağlantılardır.

0 Yorum
Yorumlar